Érdeklődés nap mint nap – Oberlander Báruch heti tanítása (Eszter könyve)
Az Eszter könyvében olvassuk, hogy amikor Esztert a király palotájába vitték, Mordecháj nap mint nap az asszonyok háza előtt járt, hogy megtudja, mi történik vele.
Miért volt fontos Mordecháj számára, hogy minden nap érdeklődjön Eszter után? A kommentárok szerint az Eszter könyvében minden esemény a csodához vezet, így ez a részlet sem véletlen.
Eszter árva gyerek volt, és Mordecháj mindig a szívén viselte a sorsát. Egy árva gyereket nem lehet csak úgy magára hagyni – minden nap odafigyelést és törődést igényel.
Később a történetben azt olvassuk, hogy Hámán mindenkit térdre kényszerített, kivéve Mordechájt, aki nem volt hajlandó meghajolni előtte. A Megila ugyanezt a „nap mint nap” kifejezést használja: napról napra mondták Mordechájnak, hogy hajoljon meg, és Hámán ettől egyre dühösebb lett.
A tanulság: ahogyan Mordecháj nap mint nap törődött Eszterrel, úgy kapott nap mint nap erőt az Örökkévalótól a megmeneküléshez. Az ember nemcsak egyszer kell, hogy jót tegyen, hanem minden nap, következetesen kell cselekednie. Ez az a micva, amely végül megmentette Mordechájt és az egész zsidó népet.