Igazad van, de hogyan mondod?
A Beháálotchá heti szakasz végén olvasható egyik legmeglepőbb jelenet: Mózes nővére, Mirjám pletykál Mózesről, és ezért poklossággal sújtatik. De mit tett pontosan, és miért lett a büntetése ilyen súlyos?
A háttér: Mózes külön él a feleségétől
A történet előzménye, hogy Mirjám megtudja: Mózes elvált feleségétől, Cipórától. Ennek oka, hogy mint próféta, Mózesnek mindig készen kellett állnia, hogy az Örökkévaló megszólítsa. Mirjám ezt furcsállja, és a Midrás szerint beszél róla Áronnak is.
Ez nem véletlen téma számára. Ő volt az, aki gyermekkorában megmentette Mózes életét, amikor szülei – a fáraói rendelet miatt – külön akartak válni, hogy ne szülessen több gyermekük. Mirjám volt az, aki azt mondta: „A fáraó csak a fiúkat akarja megölni, de ti a lányokat is elvágjátok a jövőtől.” Végül szülei újra összeházasodtak – és megszületett Mózes.
Mi volt Mirjám hibája?
Mirjám tehát nem puszta kíváncsiságból beszélt Mózes magánéletéről – őszinte aggodalom vezette. Mégis, a Tóra szerint hibázott, és súlyos büntetést kapott. Miért?
Oberlander rabbi így fogalmazott: „Hiába igaza volt a Mirjamnak… de kérdés, milyen módszert kell használni?” Még ha a szándék tiszta is, nem mindegy, hogyan szólunk. Mirjámnak négyszemközt kellett volna beszélnie Mózessel, nem pletykálni vagy másokat bevonni.
Tanulság a mindennapokra
Ezért mondja a Tóra: „Emlékezz arra, amit tett az Örökkévaló Mirjámmal az úton, amikor kijöttetek Egyiptomból.” A napi reggeli imában hat dologra emlékeztetjük magunkat, ezek egyike Mirjám története.
Nem azért, mert rossz ember volt – ellenkezőleg. Azért, mert emlékeztet minket: még ha igazunk is van, a tiszteletteljes, helyes kommunikáció mindig fontosabb, mint az igazság hangoztatása bármilyen áron.