Ez egy jó cím?
Jitró hetiszakasz – miért nem „Tóraadás” a neve?
Egy jó cím sokszor eldönti egy könyv sorsát. Lehet kiváló a tartalom, ha a cím nem ragadja meg az embert, talán soha nem jut el odáig, hogy beleolvasson. A rabbi felteszi a kérdést: ha ez így van, akkor vajon jó címet kapott-e az egyik legfontosabb hetiszakasz?
A Jitró hetiszakaszban történik a Tóraadás. Az Örökkévaló leszáll a Szináj-hegyre, és elhangzik a Tízparancsolat – a zsidó hit alapja. Mi lehetne ennél központibb esemény? Mégis a hetiszakasz neve nem „Tóraadás”, nem „Szináj”, nem „Tízparancsolat”, hanem: Jitró.
Jitró Mózes apósa, eredetileg Midján papja. A szakasz elején olvassuk: „És meghallotta Jitró…” – meghallotta mindazt, amit Isten Izraellel tett, és eljött a pusztába. Egy rövid epizód egy hatalmas történetben. Miért éppen róla kapta a nevét?
A rabbi magyarázata szerint éppen ez a lényeg. Jitró sikeres ember volt, magas pozícióban, Midján főpapjaként. Karrierje csúcsán állt. Mégis kész volt mindezt feladni, amikor ráébredt az igazságra. Nem az elvárásoknak akart megfelelni, nem a társadalmi státuszát védte, hanem az igazságot kereste. És amikor megtalálta, vállalta az áldozatot: eljött a sivatagba, még ha ezért elveszítette is a rangját.
Ez a Tóraadás előfeltétele. Nem csupán az, hogy Isten szóljon, hanem hogy az ember kész legyen hallani. Kész legyen az igazságot választani a megszokás, a karrier, a külső elvárások helyett.
Ezért jó cím a „Jitró”. Mert a Tízparancsolathoz nem elég jelen lenni – Jitróvá kell válni. Ha az ember az igazságot keresi, még áldozatok árán is, akkor jut el igazán a Tóraadáshoz.