No Title

Uploaded by None on 2024-12-29.

Nem érdekes, mi volt tegnap, mi lesz holnap – Hanuka és az omer számlálás tanulságai

Oberlander Báruch rabbi egy tanulságos történettel világított rá egy fontos zsidó életvezetési alapelvre: arra, hogy a jelen pillanatra kell koncentrálnunk, a mostani lehetőségeinkre és cselekedeteinkre. Az omerszámlálás és a hanukai gyertyagyújtás kapcsán egyaránt fontos üzenetet hordoz ez a tanítás.

A történet Nyírtasról

A rabbi egy nyírtasi eseményt mesélt el, ahol Lővi Elimelech rabbi, egy híres hászid mester tanított a jelen pillanatra való összpontosítás fontosságáról. A történet két fontos micvával, az omerszámlálással és a hanukai gyertyagyújtással kapcsolatos, és mindkettő különleges üzenetet hordoz.

Az omerszámlálás szabálya

Az omer számlálása egy bibliai micva, amely a pészachi második estétől a sávuot ünnepéig tart. Minden este számlálunk, és áldással teljesítjük a micvát. Azonban van egy érdekes szabály: ha valaki este megkérdezi, hogy „Hányadik napot számláljuk ma?” – nem mondhatjuk meg az adott napi számot, mert azzal az illető teljesítené a micvát áldás nélkül, és utána már nem mondhatná el az áldást. Ehelyett azt mondjuk: „Tegnap kettőt számoltunk.”

A hanukai gyertyagyújtás félreértése

A történet folytatásában egy egyszerű zsidó minden este, mielőtt meggyújtotta volna a hanukai gyertyákat, megkérdezte a rabbit: „Hány gyertyát gyújtunk ma?” A rabbi mindig megkérdezte tőle, mire ő azt válaszolta: „Tegnap három gyertyát gyújtottunk, holnap ötöt fogunk, de ma mennyit kell?” A válasz helyett csak kérdést kapott, és a jelenlévők ezen mindig nevettek.

Ez a félreértés a hanukai gyertyagyújtásnál nem szabályszegés, hiszen itt szabad megmondani, hogy hány gyertyát gyújtunk az adott napon. De miért ismételte ezt a rabbi minden este? Mit akart ezzel tanítani?

A tanítás: Az itt és most fontossága

A rabbi rámutatott, hogy a történet mélyebb tanulságot rejt. Gyakran előfordul, hogy amikor valaki lelkesedik egy micva iránt, a rossz ösztön (jécer hárá) megpróbálja eltéríteni. Azt suttogja: „Ma lelkes vagy, de hol voltál tegnap? Nem tartottad be olyan lelkesen a micvát. És mi lesz holnap? Holnap is ilyen odaadó leszel?”

Ez a belső hang sokszor elbizonytalanítja az embert, elvéve az örömét és a lelkesedését. A rabbi tanítása szerint azonban ez a hozzáállás hibás. Nem az a fontos, hogy tegnap mit tettünk vagy holnap mit fogunk tenni. Az számít, hogy ma mit teszünk. Ha ma képesek vagyunk teljesíteni a micvát, ha ma lelkesek vagyunk, akkor azt teljes szívvel kell megtennünk, és nem hagynunk, hogy a múlt vagy a jövő gondolatai elvonják a figyelmünket.

Hanuka és a jelen pillanat

Hanuka üzenete a fényről, a növekedésről és az állandó fejlődésről szól. Minden este egy gyertyával többet gyújtunk meg, mint az előző napon, jelezve, hogy mindig előre kell haladnunk. Azonban ennek a micvának is része, hogy az adott napra koncentráljunk: ma hány gyertyát kell meggyújtani? A mai gyertyák fénye az, ami számít, nem az, hogy tegnap hányat gyújtottunk, vagy holnap hányat fogunk.

Ez a hozzáállás az élet minden területére érvényes. Sokszor érezzük, hogy a múlt hibái vagy a jövő bizonytalanságai visszatartanak minket. Azonban a zsidó életmód arra tanít, hogy a legfontosabb az adott pillanatban végzett cselekedet.

Tanulság mindennapjainkra

  1. Ne ragadj le a múltban: A múlt hibái és hiányosságai nem akadályozhatják meg, hogy ma jobban teljesítsünk. Amit ma tehetünk, azt tegyük meg a legjobban, ahogy csak tudjuk.

  2. Ne aggódj a jövő miatt: A jövő bizonytalansága nem lehet ok arra, hogy ma ne cselekedjünk. A jövővel majd akkor foglalkozzunk, amikor eljön az ideje.

  3. Fókuszálj a jelenre: Az itt és most az, ahol a cselekedeteink valódi ereje rejlik. Ma van lehetőségünk arra, hogy változtassunk, fejlődjünk és teljesítsük a micvákat.

Zárszó: Hanuka és az élet fénye

A hanukai gyertyák minden este emlékeztetnek minket arra, hogy minden nappal több fényt hozhatunk a világba. Nem az számít, hogy tegnap mennyi fényt hoztunk, vagy holnap mennyit fogunk – ma kell meggyújtanunk a gyertyákat, ma kell a lehető legjobban teljesítenünk.

Oberlander Báruch rabbi tanítása arra inspirál, hogy ne hagyjuk, hogy a múlt vagy a jövő terhei visszatartsanak minket. Hanuka fényei vezessenek minket abban, hogy mindig a jelen pillanatra koncentráljunk, és a mai lehetőségeinket maximálisan kihasználva haladjunk előre a spirituális életünkben.

Boldog Hanukát kívánunk mindenkinek!

Megszakítás