Tisztelt Rabbi!

Mi számít a sábesz kimenetelénél: a naptárba írt időpont vagy az, ha megjelenik a három csillag az égen? Vidéken, a nagyszüleimnél sokszor látjuk, hogy már van fönt három csillag a naptár szerinti kimeneteli idő előtt is. Elég a három csillagot megvárni, ha nincs nálunk naptár?

Köszönöm a választ:

Júda

Kedves Júda!

A Talmud (Sábát 35b.) azt mondja, amikor már látható a három csillag (ezt nevezzük a csillagok feljövetelének), az azt jelenti, hogy már este van. Csakhogy a Talmud (uo.) azt is megjegyzi, hogy ez nem a nagy csillagokra vonatkozik, amik akár már naplemente előtt is láthatóak, de nem is kimondottan kicsikre, mert azokat meg jóval később lehet csak látni, hanem három közepes csillagra.

Azonban a Sulchán áruch RSZ (OC 293:1.) felhívja rá a figyelmet, hogy mi nem vagyunk eléggé járatosak a csillagászatban ahhoz, hogy meg tudjuk különböztetni a különböző méretű csillagokat. Ezért, noha a sábesz kimegy a három közepes csillag feltűnésekor, mégis megvárjuk, amíg három kis csillagot is látunk mielőtt munkához látnánk. Azt is említi, hogy azt kell kivárni, amíg három kicsi csillag egymás közelében látható, nem szétszórtan az égen.

Attól tartok, hogy mi még ehhez sem vagyunk elég járatosak a csillagok megfigyelésében, ezért nagyon hasznosak a naptárak, amelyekben csillagászati számításokkal állapítják meg, mikor van mocé sábesz az adott héten. Ha azonban nincs ilyen naptárunk, akkor olyan sokáig kell várni, amikor már biztos, hogy este van. Másfél órával azután, hogy lement a nap, már biztosan este van, még akkor is, ha a naplemente percre pontos időpontjában nem vagyunk biztosak. 

A kérdéshez kapcsolódik Mutzen Wolf rabbi (?–1955) története, aki a holokauszt után Tangerban volt félig hivatalos rabbi, ahova sok magyar családdal együtt menekült. Mutzen rabbi mesteremhez, Grünwald József (1903–1984) pápai rabbihoz fordult iránymutatásért, mivel arrafelé sokan úgy döntötték el, hogy mikor van vége a sábesznek, hogy csak felnéztek az égre. A pápai rabbi egyetértett vele (Vájáán Joszéf responsum 1. kötet 105. fejezet), hogy ez problémás, és azt írta, hogy nem lehet, hogy laikusok döntsék el az időpontot, hiszen már a Sulchán áruch is említi, hogy nem mindenki szakértő a kérdésben. Ezért azt tanácsolta, hogy sábesz előtt hivatalosan hirdesse ki az időpontot. Mint írta: „Valójában mi abban sem vagyunk biztosak, hogy melyek a kiscsillagok, csak, amikor látunk a kiscsillagok körül nagyokat is, akkor tudjuk megállapítani, hogy ezek a kicsik.”

Ezután említi, hogy Magyarországon sok helyen elterjedt volt egy szokás, aminek megértéséhez tudni kell, hogy bár Budapesten már régóta jelentettek meg a vallási élethez szükséges időpontokat tartalmazó naptárt (Luáchot), ám sok helyen nem készült ilyen. Honnan tudták akkor, mikor van mocé sábesz vagy mikor lehet esti imát mondani? Az volt a szokás, hogy hét közben, általában csütörtök este a rabbi és a dáján a zsinagóga udvarán állva megfigyelték a csillagokat és az alapján hirdették ki a következő heti zmánt, imaidőket. Később ezt a zsinagóga falára ki is írták, ez volt a zmán cetl, ez helyettesítette a nyomtatott naptárat. Szombat este a közepes csillagok feljövetelekor már elkezdtek imádkozni, a munkavégzés kezdetétével megvárták a kisebbek feljövetelét (lásd erről Házmánim böháváná 55–75. oldal).

Mivel a csillagok felismeréséhez komoly szakértelem kell, ezért terjedt el a naptárkészítés, aminek segítségével az emberek megtudhatják biztosan, hogy mikor megy ki a sábesz. Emellett ma már vannak olyan weboldalak, ahol meg tudjuk nézni előre, mikor megy ki a sábesz, bárhol legyünk is a világban. Ezekhez az időpontokhoz még mindig érdemes hozzáadni legalább öt percet a biztonság kedvéért.

Üdvözlettel,

Oberlander Báruch

 

Megjelent: Gut Sábesz 25. évfolyam 24. szám – 2023. március 9.

 

Kattints ide és kérdezz a rabbitól!

  • Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.

Megszakítás