Tisztelt Rabbi!

Egy kisebb javítást kell elvégezni az autómon. Úgy gondoltam, hétvégére hagynám ott, hiszen szombaton úgysem használom. Megtehetem ezt? Ha igen, mi a helyes megoldás, ha már pénteken odaviszem az autót sábesz előtt, vagy ha megkérem egy nem-zsidó barátomat, hogy vigye oda szombaton?

Mirjám

 

Kedves Mirjám!

Egy korábbi írásunkban (25. évfolyam 41–42. szám), amely az üzletek és gyárak szombati üzemeléséről szólt, már lefektettük a kérdés alapjait, miszerint sem zsidó, sem nem-zsidó alkalmazottakkal nem lehetnek ezek nyitva sábeszkor, néhány nagyon speciális helyzettől (de nem igazán praktikus) eltekintve.

 

Szívességkérés nem-zsidó baráttól

Nemcsak fizetett alkalmazottat nem szabad dolgoztatni sábeszkor, hanem még egy olyan nem-zsidó szomszédot, vagy barátot sem szabad szombati munkára „használni”, aki szívességből tenne meg valamit. A bölcsek azért nem engedték meg ezt, mert attól tartottak, hogy ha az ember mindig nem-zsidók segítségét veszi igénybe tiltott sábeszi munkákhoz, akkor előbb-utóbb maga is el fogja végezni, ha épp nincs a közelben nem-zsidó, akivel megcsináltathatná (lásd uo.).

Ráadásul ez nem csak a szombat szentsége miatt tilos, hanem egy általános alapelv, hogy amit nem szabad megtennünk nekünk zsidóknak, azt ne végeztessük el nem-zsidóval sem. Ilyen pl. az ünnepi vagy félünnepi munka, a smitá évben való földművelés stb. (lásd SÁ RSZ 243:1. végén).

 

Akár hétfő reggelig is várni kell, ha szombaton végeztek el egy munkát

Felmerül a kérdés, mi történik, ha mégis dolgoztattunk egy nem-zsidó embert szombaton – szabad-e a munkája eredményét használnunk vagy élveznünk? Mivel az, hogy olyan emberrel végeztessük el a számunkra tiltott munkát, akire nem vonatkozik a tilalom, kézenfekvő megoldás, ezért a bölcsek nagyon szigorúan tiltották ezt, annyira, hogy még utólag sem engedélyezték a munka eredményét használni az adott a szombaton. Sőt, még szombat után is várni kell bichdé söjáásze, vagyis annyi időt, amennyibe a munka elvégzéséhez szükség lenne, és csak akkor használhatjuk (uo. 2.). Pl. ha szombaton ételt főzettünk valakivel, akkor szombat után is csak annyi idővel ehetjük meg, amennyi a megfőzéséhez kellett. Így egyáltalán semmi hasznunk nem származhat abból, hogy szombaton végeztettük el a munkát (de lásd még uo. 325:21.).

Ezenfelül a Sulchán áruch azt is hozzáteszi (uo. 325:13.), hogy ezt az időtartamot olyankor kell kivárni, amikor ténylegesen el lehetne végeztetni a munkát, tehát ha amúgy szombat este senkit nem lehetne találni, hogy megcsinálja a feladatot, akkor másnap reggel kell kivárni az elvégzéséhez szükséges időtartamot.  Azonban szerintem, azokon a helyeken, ahol a vasárnap nem munkanap, ott hétfő reggelig kell várni (furcsának találom, hogy sehol nem találtom ezt kifejtve!). 

 

Ha egy zsidó szegte meg a szombatot

Érdekes módon, ebből a szempontból szigorúbb elbírálás alá esik, ha nem-zsidóval végeztettük, mintha egy zsidó szombatot szegve megcsinálta volna, hiszen utóbbi esetben a sábesz kimenetele után rögtön lehet használni a munka eredményét, a nem-zsidónál meg ki kell várni az elvégzés idejét (uo. 318:1.). Ennek a logikája az, amit írtunk, hogy egy nem-zsidóval elvégeztetni a munkát az egy könnyű, kézenfekvő megoldás, mivel nem vonatkoznak rá a szombati munkatilalmak, míg egy zsidót rávenni a szombati munkára bölcseink szerint nehéz feladat lenne. Azonban, ha mégis sikerült, és szándékosan megszegte a szombatot, akkor az a zsidó, aki végezte a munkát, soha nem használhatja ennek a munkának az eredményét. Mindenki más rögtön sábesz este már használhatja, még az is, akinek érdekében a szombatszegés történt (uo.).

1991-ben a Szovjetunió összeomlása után jártam Kárpátalján. A sábeszt Ungváron töltöttem, ahol akkoriban a csapvíz nem volt iható, egy nem vallásos zsidó társaságában. Szombaton elfogyott a vizünk és nagyon szomjasok voltunk, mire a nem vallásos társam elment a piacra és vett üdítőt, amiből engem is megkínált. Szombaton egyértelmű volt, hogy nem fogyaszthatok belőle, de nem tudtam eldönteni, hogy szombat este már ihatok-e vagy sem, hisz értem is tette, és nem volt kéznél a Sulchán áruch, hogy utána tudjak nézni (ez még a mobiltelefon és az internet előtt történt…). Így végül semmit nem ittam, míg Munkácsra nem értünk, ahol volt egy utcai ivókút a város bejáratanál, amiből tudtam vizet venni.

 

Az autószerelés kérdése

Visszatérve az eredeti kérdésre. A fentiek alapján a jó megoldás az, ha olyan időpontban viszi oda az autót, amikor még szombat előtt van lehetősége a szerelőnek megjavítania – tehát, ha mondjuk három órát vesz igénybe a szerelés, akkor több, mint annyival korábban és megmondja, hogy majd csak hétfőn délután megy érte. Így ugyanis megadta a lehetőséget, hogy sábesz előtt-után végezze el a javítást, innentől az, hogy hova táblázza be, az már az ő dolga, nem ön kérte rá ( uo. 4.).

Oberlander Báruch

Megjelent: Gut Sábesz 25. évfolyam 50. szám – 2023. szeptember 7.

 

Kattints ide és kérdezz a rabbitól!

  • Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.

Megszakítás