Visszatérő kérdés, hogy egy zsidó tulajdonos boltja nyitva lehet-e szombaton, vagy egy zsidó tulajdonban levő gyár üzemelhet-e sábeszkor vagy ünnepnapon. A válasz azonban nem olyan egyszerű, mint amilyennek látszik, és a teljes áttekintéséhez több szcenáriót kell áttekinteni.

 

  1. Zsidó gyári munkás

Ha zsidót dolgoztatnának a gyárban szombaton, azzal bibliai tilalmat szegné­nek meg, mivel szombaton nem szabad semmit előállítani/gyártani (2Mózes 20:8., 5Mózes 5:12.).

 

  1. Zsidó eladó, aki nem nyúl semmihez

De mi a helyzet egy boltban, ahol előfordulhat, hogy semmiféle munkát nem kell végezni, pl., ha az áru a polcon van, az emberek elveszik és a pultra teszik az árát? Mivel tilos szombaton kézzel vagy géppel írni és adatokat rögzíteni (Talmud, Sábát 73a.), ezért a blokk vagy nyugta kiállításával már megszegne egy sábeszi munkatilalmat a zsidó dolgozó. Ha ezt nem teszi meg, akkor egy rabbinikus tilalmat hág át, miszerint szombaton nem szabad adásvételi tranzakciót végrehajtani, éppen azért, mert ez könnyen vezethet adatrögzítéshez (Sulchán áruch RSZ 306:4.) (viszont, ha nem ad blokkot, azzal a polgári törvényeket szegi meg…). Emellett egy további rabbinikus tilalom megszegéséhez vezethet, mivel a pénz szombaton mukce, nem szabad hozzányúlni (uo. 310:11.).

 

  1. Vasárnapi fizetés

Ha egy bolt nyitva van, a vevők elvihetik, amit akarnak, de az eladóval nem beszélnek az áráról, nem mérik meg az áru súlyát, hanem megbízik benne az eladó, hogy másnap a vevő visszajön és ki fogja fizetni, akkor ez valójában megengedett (lásd uo. 323:1–3.).

 

Erre két példát is szeretnék említeni.

A magyarországi zsidók jogfosztásának egyik intézkedése, elsősorban a visszacsatolt területeken, így pl. Erdélyben is az volt, hogy nyitva kellett tartaniuk a zsidóknak az üzleteiket szombaton is, aki ezt nem tette, az elveszíthette a kereskedelmi engedélyét. Ezt sokan úgy hidalták át, hogy kitették az árut, az emberek elvitték, amit akartak, és aki fizetett, az fizetett, aki nem, az nem. Ezt nem tiltja a háláchá (lásd minderről Bét Jiszráél responsum 1. kötet 37. fejezet, Águrá böohálchá – Zichronot 133. oldal, Áteret Mose responsum OC 52. és 54. fejezet, Káhán Jáákov:  Ávir Jáákov 95. oldal).

A másik velem személyesen történt, amikor megboldogult Mendel fiam kezelése miatt New Yorkban tartózkodtunk. Sávuot ünnepén egyszer csak észrevettem, hogy elfogyott az egyik szteroid, amire Mendelnek szüksége volt. Felkerestem egy haszid orvost, aki azt mondta, hogy ez a gyógyszer annyira fontos, hogy nem lehet két napig várni a beszerzésével, ezért menjek el haladéktalanul egy haszid patikushoz és kérjem meg, hogy nyissa ki a gyógyszertárát, hogy el tudjam vinni, amire szükségünk van. A gyógyszerész megmutatta, melyik szteroidot vigyem el, meg sem nézte, mennyit vittem, pedig egy több száz dolláros gyógyszerről volt szó. Ünnep után visszamentem és elszámoltunk. Nem csak azért volt ez megengedett, mert egy beteg gyerek gyógyszeréről volt szó, ugyanezt megcsinálhattuk volna a zöldségessel is akár.

 

Foglaljuk össze!

Bibliai tilalomba ütközik tehát, ha egy zsidó ember dolgozik a gyárban vagy nyitva tartja a boltját és blokkot ad az eladott áruról. Rabbinikus tilalom alá esik, ha ugyan nem ad blokkot vagy nyúl a pénzhez, de elszámol a vevővel, megmondja az árát az elvitt terméknek stb. Ha csak nyitva van a bolt és mindenki szó nélkül elviheti, ami kell neki, az megengedett.

Oberlander Báruch

Megjelent: Gut Sábesz 25. évfolyam 41. szám – 2023. július 6.

 

Kattints ide és kérdezz a rabbitól!

  • Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.

Megszakítás