A peszáchi kóser macesz megléte életbe vágóan fontos kérdés a zsidó családok számára. A kovásztalan kenyér gyártása, tárolása és szállítása azonban nem könnyű feladat.

A maceszoknak több fajtája is van, tekintsük át ezeket röviden!

 

  1. Gépi vagy kézi

Először is van gépi és kézi macesz. A haszidok és sok más ortodox csoport csak kézi maceszt használ, mert azt tartják, hogy az sokkal kóserebb, többek között azért, mert a nagy gépsorokat nehéz megtisztítani minden 18 percben (Lásd Elchánán Peer rabbi, Yeshurun folyóirat 47. kötet 1–3. oldal).

 

  1. Smire macesz

A „smire máce”, vagy „smurá mácá” azt jelenti, hogy őrzött kovásztalan kenyér (2Mózes 12:17.). Ehhez erősen ajánlott már legalább az őrléstől, szigorúbb vélemények szerint az aratástól figyelemmel kísérni a búzát, hogy nehogy vízzel érintkezzen (RSZ Sulchán áruch 19.). A kézzel készült macesz a legmagasabb szintű smire macesz is egyben, amit már az aratástól őriznek. Létezik gépi smire macesz is, ezt a csomagoláson mindig jelzik. A széderen mindenképpen illik a micvát a lehető legjobban őrzött smire macesz fogyasztásával teljesíteni (uo. 14.).

 

  1. Erev peszách macesz

A Sulchán áruch (uo. 458:1.) említ egy szokást, hogy a széder estén csak olyan macesszal lehet teljesíteni a micvát, amit erev peszáchkor sütöttek, amikor már érvény­ben van a choméc­fogyasztás tilalma és a Szentély­ben már be lehetne mutatni a peszáchi áldozatot. Ezt „erev peszách macesz” néven ismerik. Ma már sajnos ilyen sem készül Magyarországon.

 

Lechem misne csak egész kenyérből lehet

A háláchá szerint (uo. 274:2.) sábeszkor és jantevkor (jom tov, ünnepnap), az ünnepi áldást két kenyérre kell mondani. Ez a lechem misne, ami emléket állít annak, hogy amikor a manna hullott az égből az egyip­tomi kivonulás után a siva­tagi vándorlás során, akkor péntekenként dupla adag esett (2Mózes 16:22.). A kenyereknek ráadásul egésznek kell lennie (uo.), hiszen a manna sem szeletelve hullott. Peszáchkor emiatt két teljes kovásztalan kenyérre, vagyis maceszre kell mondani az áldást. Ha azonban a szállítás alatt összetörik a macesz, akkor hogy lesz ebből lechem misne?!

Ez a probléma főleg a kézi macesznál áll fenn, mert a gépi macesz esetén minden lap azonos méretű, formájú és tökéletesen lapos, így több egymásra rakott lap bizonyos szilárdságot ad a csomagnak. Ezzel szemben a kézi macesz minden darabja egyedi, különböznek egy kicsit méretükben és mindegyik másként hullámos.

Megoldási lehetőségek

A kézi macesz általában Izraelből vagy Ukrajnából érkezik hozzánk. Az utóbbi években Dnyiproban gyártják ezeket a maceszeket, ahol azt találták ki, hogy a szállításra sütött maceszokat kissé vastagabbra hagyják, így kevésbé lesznek törékenyek.

Én évek óta „pápai maceszt” rendelek az ünnepre New Yorkból. Ők csak nagyon vékony maceszt gyártanak. Ami szállításra kerül, az csak abban különbözik a többitől, hogy kicsit kisebb méretű és vastagabban van becsomagolva.

 

A maceszek szétválogatása

A macesz törése tulajdonképpen szerencse kérdése. Volt olyan év, amikor szinte 90% fölött volt a teljesen érkezett maceszek aránya, volt, amikor nagyjából fele-fele, de tavaly volt a negatív rekord, amikor egy darab macesz se maradt épen.

A peszáchi felkészüléshez nálunk hozzátartozik az is, hogy kinyitjuk az összes doboz maceszt és különválogatjuk a teljes és a törött maceszokat. Ezt azért fontos még az ünnep előtt szétválogatni és nem menet közben, mert sábeszkor nem szabad válogatni. Azért érdemes előre elkülöníteni az egészeket, mert így nem törjük össze véletlenül azt is, ami egészben maradt.

A következő részből pedig kiderül, hogy mi a teendő, ha nincs egy darab egész maceszünk sem.

Oberlander Báruch

A cikk teljes terjedelmében az Egység magazin 175. számában

Megjelent: Gut Sábesz 26. évfolyam 31. szám – 2024. április 11.

 

Kattints ide és kérdezz a rabbitól!

  • Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.

Megszakítás