Kedves Jocheved, kedves Mirjám!
A vér fogyasztásának tilalma
A Tórában (3Mózes 7:17., 26.; 5Mózes 12:16.) többször le van írva az isteni parancsolat, hogy vért nem szabad fogyasztani. Elvileg csak a húsban található vér tiltott, de a tojásban található vért sem szabad fogyasztani, abban az esetben, ha a vér jelzi, hogy a tojás megtermékenyült és elkezdett kialakulni egy csirke, mert így már egy élőlény vérének számít (Sulchán áruch JD 66:2.).
Sőt, abban az esetben is tiltották a bölcsek, amikor nem a kialakulandó csirkének a vére (uo.), nehogy véletlenül egy leendő élőlény vérét fogyasszuk (lásd minderről Talmudic Encyclopedia [héber] 7. kötet 448–449. oldal).
Ahogy látni fogjuk, a véres tojás esetében többször fordul elő, hogy szigorítunk, Moshe Feinstein rabbi szerint (Igrot Mose responsum JD 1. kötet 36. fejezet) azért, mert egy darab tojás viszonylag kis kiadás.
Nem elég a vért eltávolítani
Bizonyos esetekben elég lenne csak a vért eltávolítani a tojásból, más esetekben azonban nem szabad elfogyasztani magát a tojást sem. Mivel a Sulchán áruch (uo. 3.) különböző véleményeket idéz erről, azt mondja a RöMÁ (uo.), hogy az elfogadott szokás, hogy a véres tojás semelyik része sem fogyasztható.
Véres és nem véres tojások keveredése
Az eredeti törvény értelmében elég lenne bizonyos esetekben csak a vért eltávolítani, ezért azt is írja a RöMÁ (uo. 4.), hogy ha a véres tojás összekeveredett más tojásokkal, kósernek számít, ha több volt a nem véres, mint a véres, vagy a tiszta tojás nagyobb volt, mint a tisztátalan. Ezért alakult ki az a szokás, hogy mindig csak három tojást főznek egyszerre (Sááré Torát hábájit 1. kötet 2. szakasz 2. fejezet), így, ha az egyik véres is, a másik kettő akkor is kóser marad.
Ha két tojást főznénk, akkor ha az egyik nem kóser, eltréflizné a másikat is.
A rabbik között vita van, hogy az edény maga kóser marad-e vagy sem, ha a három tojásból egy véres (lásd uo. 10. paragrafus).
Édesanyám emiatt a tojást mindig konzervdobozban főzte, amit aztán el lehetett dobni. Más családoknál szokás, hogy külön lábos van tojásfőzésre. |
A keménytojás
A Sulchán áruch (uo. 8.) egy könnyítést ír a véres tojás kapcsán: szabad keménytojást fogyasztani annak ellenére, hogy azt nem lehet rendesen ellenőrizni. A RöMÁ (uo.) úgy véli, hogy nem is kell megpróbálni ellenőrizni a keménytojást, arra hivatkozva, hogy ebben az esetben a többség elvét követjük (lásd 2Mózes 23:2.), a tojások többsége pedig általában nem véres.
Azonban a nyers tojás esetében nem hivatkozik a többség elvére, arról azt mondja (uo.), ha lehet ellenőrizni (mert világos nappal van), akkor szigorítunk, és ellenőrizzük a tojást. Ma, amikor rendes világítás van a lakásokban és este is tudunk elég fényt teremteni a tojás ellenőrzéséhez, a nap minden részében ellenőrizzük a tojásokat.
Jichák Lurjá rabbi (1534–1572), a híres kabbalista, ellenőrzés nélkül szokta fogyasztani a főtt tojást (Dárké tsuvá uo. 58.). Vannak azonban családok, ahol szokás ellenőrizni, például a feleségem is így tanulta az apjától. De ez nem az elterjedt szokás, Spira Cvi Hers (1850–1913) munkácsi rabbi véleménye szerint (uo. 59.), akkor sem kell ellenőrizni, ha felaprítjuk.
Ha nem termékenyülhetett meg a tojás
A Sulchán áruch (uo. 7.) azt írja, hogy olyan tojásból, ami nem termékenyülhetett meg (mert nincs kakas a környéken),csak el kell távolítani a vért, ha van benne, és utána az egész tojás fogyasztható. Erre azt mondta Feinstein rabbi (uo.), hogy ez az elv mindenképpen alkalmazható napjainkban, amikor a tojások döntő többsége „gyári”, és nem kakastól való (lásd még Pitché tsuvá uo. 2.; Dárké tsuvá uo. 38., 59.). Ezért, ha a később véresnek bizonyult felütött tojás összekeveredett mással véletlenül, akkor elég csak a vért eltávolítani nem kell kidobni az ételt – mivel valószínűleg nem megtermékenyített tojásról van szó (lásd még Széfer házikáron – Frankel 215. oldal).
Ez megválaszolja mindkét kérdésünket: egyrészt a sóletbe bele lehet tenni a tojást, nem kell attól tartani, hogy véres lesz, hisz a többség nem olyan. Másrészt, ha összekeveredett, akkor sem kell az összes tojást, sem az edényt kidobni, hanem elég a vért eltávolítani.
Megjelent: Gut Sábesz 24. évfolyam 7. szám – 2021. október 21.