Kedves rabbi!
Meg kellett sajnos műteni a kezemet, aminek következtében a tenyeremen, ahova a tfilin szíját kéne tekerni, egy kötés lesz még egy darabig. Mi a teendőm, ki kell hagynom a tfilinrakást addig, amíg a kötés le nem kerül?
Köszönettel:
András
Kedves András!
Először is gyors és teljes felépülést kívánok! Mivel több, a feltettel összefüggő kérdés is van, ezért úgy gondolom, érdemes ezeket egyenként átvenni. Elsőként tisztázzuk az alapelveket!
A tfilinrakás lépései
A kézre való tfilin felkötése három részből áll:
- amikor az ember meghúzza a felkarjára rakott tfilin szíját és ezzel a karjához rögzíti a tfilin dobozát.
- amikor a tfilin szíját hétszer a rátekeri az alkarjára.
- amikor háromszor a középső ujjára csavarja a szíjat, majd a maradékot a kézfeje köré tekeri.
Ebből a bibliai előírás (5Mózes 6:8.) az első és a harmadik részre vonatkozik: azzal, hogy a felkarjára rögzíti és az ujjára csavarja, teljesíti az ember a kézre való tfilin fölrakását (Sulchán áruch RSZ 27:11.).
Ha jól értelmeztem, akkor a kötés micvája a karra rögzítésre vonatkozik, az ujjra tekerés pedig azért szükséges, hogy lezárjuk a rögzítést, nehogy leessen (lásd Rábénu Mánoách A tfilin szabályaihoz 3:12. végén; Piszké tsuvot 27. fejezet 139. lábj.). A hétszeri karra való tekerésről a Sulchán áruch azt mondja (uo. 12.), hogy ez a szokás, amit mindenki követ.
Ebből következik az alábbi három előírás:
A tfilinrakás áldásának ideje
- Mivel a tfilinrakás tórai része az, amikor az ember a tfilindobozt a felkarjára erősíti, ezért a kézre való tfilinre mondandó áldást az után kell mondani, miután odatette a karjára, de az előtt kell mondani, hogy meghúztuk volna a szíjat, hiszen az áldás mindig megelőzi a micva teljesítését (uo. 25:17.). Sajnos sokan azt hiszik, hogy a lényeg az alkarra való tekerés, ezért az áldást a doboz rögzítése után mondják.
- Mivel a kézre való tfilinre mondott áldás a fejre való tfilinre is vonatkozik, igyekezni kell, hogy minél kevesebb idő teljen el a kézre és a fejre való imaszíjak felrakása között. Ezért van olyan vélemény, hogy még az alkarra való tekerés előtt fel kell tenni a fejre valót, mivel ezzel már teljesítettük a tórai micvát (uo. 24.). Azonban az elfogadott vélemény az, hogy először végigtekerjük az alkarunkon és aztán tesszük a fejünkre is – mivel az alkarra való tekerés kiegészíti a tfilin micváját (uo.).
Ha valakinek nincs alkarja
- Ha az embernek, Isten ments, nincs alkarja a bal kezén, akkor még mindig teljesítheti a kézre való tfilin micváját, mivel a felkarra való rögzítés a tórai micvának a lényege (uo. 27:3.).
Azonban van olyan vélemény, ami szerint a Tóra szavait (5Mózes uo.) „uksártám löot ál jádechá” (Kösd őket jelképként a karodra) úgy kell értelmezni: tekerje a tfilint az alkarja fölötti részre, így, ha nincs alkar, nincs mi fölé tekerni. A háláchá (SÁ uo.), bár nem fogadja el ezt az érvelést, és úgy véli, a felkarra föl kell tenni ilyenkor is, de a fenti véleményt figyelembe véve nem mondanak rá áldást.
Ha valakinek egyáltalán nincs bal karja, akkor csak a fejre való tfilint teszi föl, a karra való tfilint pedig egyáltalán nem teszi fel, a jobb karjára sem (uo.).
A chácicá, vagyis az elválasztó réteg szabályai
További alapelv a tórai szöveg alapján, hogy az ember bőréhez kell érnie a tfilinnek, nem lehet chácicá, vagyis olyan réteg a kettő között, amely elválasztja őket egymástól, mivel az van írva: „ál jádechá” (a karodra), és ez mind a kézre, mind a fejre való tfilin esetén érvényes (uo. 7.). Kivétel ez alól, ha az ember érzékeny a hidegre és fél, hogy sapka nélkül megfázik. Ebben az esetben magán hagyhat egy vékony fejfedőt és teheti arra a tfilint, mert ebben az esetben hagyatkozhat a megengedő véleményre, ám nem mondhat rá áldást. A félreértések elkerülése végett ebben a nagyon kivételes esetben rögtön el is kell takarnia a tfilint, nehogy mások azt higgyék, hogy bármikor tehetik fejfedőre a tfilint mindenféle különösebb nyomós ok nélkül. Fontos arra is figyelni, hogy ez csak egy nagyon vékony fejfedővel engedhető meg, vastag anyagra nem lehet rátenni a tfilint (uo.). A kézre való tfilin esetében is inkább rakjon az ember tfilin chácicával, a bőrt a tfilintől elválasztó vékony anyaggal áldás nélkül, mint hogy egyáltalán ne rakjon (uo. 8.).
Oberlander Báruch
Megjelent: Gut Sábesz 25. évfolyam 37. szám – 2023. június 8.