Kedves Rabbi!

Most, hogy Pesten van éruv és lehet hozni-vinni sábeszkor, megint fölmerül a kérdés, vigyünk-e valamit, ha vendégségbe megyünk és elfogadhatjuk-e, ha hoznak nekünk valamit a vendégeink?

Üdv. Bálint

 

Kedves Bálint!

Az általános udvariassághoz hozzá tartozik, hogy ha az ember vendégségbe megy, akkor illik valami kis ajándékot vinni, virágot vagy valami mást a háziaknak. Eddig, mivel tilos volt sábeszkor bármit is hozni-vjnni, arra kértem a vendégeinket, hogy ne hozzanak magukkkal semmilyen ajándékot nekünk, hiszen, ha zsidók, akkor megszegik vele a szombatot, ha nem-zsidók, akkor pedig a kedvemért szegték meg a szombatot, ami számomra tilos (lásd A rabbi válaszol 6. kötet 10–11. fejezet).

Jogos a kérdés, hogy mi a helyzet Budapestnek az éruvon belül eső részein? Szabad-e egyáltalán ajándékozni sábeszkor?

A Bibliában Nechemia könyvében (10:32., 13:15–22.) látjuk, hogy a bölcsek megtiltották az üzletelést sábeszkor és ünnepnapon, és ennek folyományaként az ajándékozást sem engedélyezték, mert az hasonlít az adás-vételre (Sulchán áruch RSZ 306:15.). Mindkét fél számára tiltott, vagyis sem adni sem kapni nem szabad (Smirát sábát köhilchátá 1. kötet 29:31.).

Kivétel képez az olyan tárgy ajándékozása, ami egy aznapi micva teljesítéséhez kell. Pl. szukkot ünnep első napon szabad ajándékba adni az etrogot vagy az egész ünnepi csokrot, hogy az ember tudja teljesíteni a micvát, hiszen azon a napon mindenkinek a sajátját kell használnia (SÁ OC 658:3–4.).

Másik ünnepi ajándékozás az az eset, amikor szombat este köszönt be a peszách és szombat reggel az ember észreveszi, hogy maradt a tulajdonában cháméc. Ezt még sábeszkor el lehet ajándékozni nem-zsidónak (SÁ RSZ 444:9.).

Van, aki szerint a menyasszonynak és a vőlegénynek is szabad ajándékot adni, mert az ő megörvendeztetésük micvának számít (Pinát háháláchá 1. kötet 313. fejezet).

Szabad olyasmit is adni, amit aznap használni fognak, pl. étel, ital, ruha stb. (uo. 306:15., 323:8.). Így pl. vihetünk magunkkal ajándékba egy üveg kóser bort, ha azt rögtön az asztalra teszik.

Ha más tárgyról van szó, akkor két megoldás van (Smirát sábát uo.). Az első az, hogy még sábesz előtt egy harmadik személy átveszi az ajándékozott nevében. Ezt úgy is meg lehet tenni, hogy az illető nem tud róla és sábeszkor csak a technikai átadás történik.

Másik megoldás, hogy az ajándékozó arra gondol, hogy most csak átadja, és majd csak este kerül az ajándékozott birtokába. Ilyen eset lehet pl. ha tejes ételt viszünk ajándékba, amit sábesz alatt nem lehet már megenni a húsos ebéd miatt. Vagy egy bár micva esetén a fiú azt mondhatja, majd csak este veszi tulajdonba az ajándékokat, hátha van köztük olyan, amit sábeszkor nem használhat.

Magyarországon nagyon elterjedt virágot vinni a vendégségbe, azonban ez sábeszkor és jantevkor továbbra sem jó megoldás, nem lehet vízbe tenni (uo. 336:18.), és kár olyat ajándékozni, ami estére tönkremegy.

Továbbra sem szabad szombaton tiltott, mükce dolgot vinni, pl. gyerekeknek elektromos játékot. Ezt sem cipelni nem szabad, sem a házon belül átvenni (uo. 308:12.).

Szokás alkoholt is vinni, ez általában jó megoldás (ha kóser az ital), ám peszáchkor okozhat nehézséget. Ilyen volt abban a megtörtént esetben, amikor peszáchkor tiltott, gabonából készült, így chámécnek számítő whiskey-t hozott egy vendég, amit nem csak fogyasztani nem szabad az ünnepen, de birtokolni sem (2Mózes 12:19., 13:7.). Igyekezni kell elkerülni, hogy a vendégünket megszégyenítsük tájékozatlansága miatt, ezért úgy kell átvenni chámécet, hogy közben arra gondolunk, nem fogjuk ezt most birtokba venni igazából. Aztán a vendég távozása után ki kell tenni a lakásból úgy, hogy egyértelműen látszódjon, gazdátlan. Ha véletlenül nem lopják el peszách végéig… akkor nyugodtan birtokba veheti a házigazda és beviheti a lakásba.

Ételt csak akkor vigyünk, ha kósersági szempontból nem lesz belőle probléma, vagyis megfelel a házigazdák kósersági sztenderdjének. Kérdéses esetben vigyünk inkább gyümölcsöt…

Üdvözlettel,

Oberlander Báruch

Megjelent: Gut Sábesz 26. évfolyam 42. szám – 2024. június 27.

 

Kattints ide és kérdezz a rabbitól!

  • Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.

Megszakítás