Kedves Rabbi!
Arra volnék kíváncsi, hogy ha egy húsos ételből kieszem a zöldséget, akkor ki kell-e várnom a hat órát. Illetve, ha egy húsos lábosban főzök párve ételt, mondjuk krumplit, akkor attól is lehet, hogy húsos leszek és nem ehetek utána tejeset?
Köszönöm a választ!
Erzsi
Kedves Erzsi!
A kóser zsidó konyhában van egy húsos oldal és van egy tejes, valamint ezen kívül vannak a párve dolgok, amit magyarul sokan párosnak mondanak. Ezek a se nem tejes, se nem húsos ételek, mint például a zöldségek, gyümölcsök, a száraztészta, kenyér stb. A húsos ételek után hat órát várunk, hogy tejeset ehessünk (Sulchán áruch, Jore déá 89:1. RöMÁ), tejesek után chászidok egy órát várnak (a lubavicsi rebbe: Igrot kodes 20. kötet 289. oldal), mások csak félórát (lásd Piszké tsuvot 493. fejezet 118. lábj.; Igrot kodes uo.), a párvék azonban időkorlát nélkül fogyaszthatóak. A kérdés, hogy mi történik, ha húsos lábasban főzünk párve dolgot. Mennyire lesz húsos?
(A példában húsos szerepel, de az alábbiak ugyanúgy vonatkoznak a tejes edényekben főtt dolgokra is.)
- Ha egy lábasban krumplit és húst főztünk együtt, de csak a krumplit eszem meg, akkor húsos vagyok-e? Igen, mert a krumpli magába szívta az ízt, egyenesen a húsból. Ez a krumpli az elfogadott szokás szerint húsos, és hat órát kell várni a fogyasztása után, hogy tejeset ehessünk (SÁ uo. 3. RöMÁ).
- Egy húsos lábosban húst főztem, majd később ugyanebben az edényben krumplit, akkor húsossá tesz-e a krumpli fogyasztása? Itt több eset lehetséges, vizsgáljuk meg őket egyenként!
- A lábost nem mostam el alaposan a húsfőzés után, kicsit kiöblítettem, vagy azt se. Ilyenkor a lábosban maradnak zsír és ételdarabok, az így főzött krumpli húsosnak számít, hisz húsos íze is lehet az ételnek (lásd SáCH uo. 19., Pitché tsuvá uo. 7.; Hilchot Bászár böcháláv 2:45.; lásd még SÁ uo. 95:1.).
- A lábast nagyon alaposan elmostam, biztosan semmi maradék nem maradt benne. Itt megint két lehetséges eset van:
- Eltelt 24 óra a húsfőzés után (éno ben jomo), eddigre a húsíz „elromlott”, így nem lesz a krumpli húsos, és az sem, aki megeszi (lásd uo. 95:2.).
- Nem telt el 24 óra (ben jomo): megfőztem a húst és most rögtön áttérek a krumplira. Ha nagyon alaposan elmostuk a lábost, akkor hiába „friss” benne a hús íz, az mégis nagyon gyenge, a húsízíznek az íze csak (NáT bár NáT vagyis notén táám bár notán táám). A lábas ugyanis nem szívott magába húst, csak a húsnak az ízét. Amikor ezután krumplit főztünk benne, akkor az íz íze adott egy ízt neki, ami azonban nem elég erős ahhoz, hogy az ételt fogyasztó embert is húsossá tegye (uo. 89:3.). Ugyanez igaz a tejesben főtt krumplira is.
Összefoglalva:
▶ a hússal együtt főtt párve étel fogyasztása húsossá tesz.
▶ a hús után főtt párve étel, ha nem mostuk el alaposan a lábast, húsossá tesz.
▶ a hús után főtt párve étel, ha alaposan elmostuk a lábast, nem tesz húsossá.
Üdvözlettel:
Oberlander Báruch
Megjelent: Gut Sábesz 26. évfolyam 54. szám – 2024. szeptember 19.