Kedves Oberlander rabbi!

A nyári melegben olyan jégkockát használunk az italokba, ami műanyagból készült, folyadékkal van töltve, és többször újra lehet fagyasztani. Tudom, hogy a sábeszi fagyasztással lehetnek problémák, de vajon erre is vonatkozik tilalom, amikor nem történik valódi változás, ugyanaz a víz fagy meg és olvad föl a kockában minden alkalommal?

Köszönöm a választ:

Zsófi

 

Kedves Zsófi!

A Sulchán áruch (Orách chájim 320:9., 318:16.) idézi a talmudi tilalmat (Sábát 51a.), hogy nem szabad úgy vízhez jutni sábeszkor, hogy a kintről behozott havat, vagy a jégesőből a jégdarabokat feldarabolják, hogy gyorsabban olvadjon el. Azonban be szabad tenni egy pohárba, amiben magától felolvad. Szabad továbbá egy melegebb helyre tenni és ezzel gyorsítani az olvadását. Ennek a tilalomnak az a magyarázata, hogy amikor valaki kézzel felolvasztja a havat vagy a jeget, az olyan, mintha folyadékot hozna létre és ez munka érzetét kelti (SÁ RSZ uo. 16.). Ezért a bölcsek megtiltották ezt, hogy ne vezessen más munkákhoz. Ha magától olvad ki, még akkor is, ha ennek érdekében egy melegebb helyre tettük a poharat, az nem érződik munkának, hiszen végsősoron az olvadás magától megy végbe.

A RöMÁ (uo. 318:16.) azonban egy olyan véleményt idéz, miszerint tilos siettetni a felolvadást, mivel ez hasonlítana ahhoz, mint amikor a gyümölcs levét kifacsarják, ezért tiltották meg ezt a bölcsek (SÁ RSZ uo. 25.). Eszerint a vélemény szerint még melegebb helyre tenni is tilos (uo.). Ha azonban úgy olvadt fel a meleg mellett, beleolvadt egy folyadékba, akkor az meg van engedve, mert a jégből keletkező folyadék nem volt önállóan fölismerhető soha (uo. 26., 320:16.).

A responsum irodalomban konszenzus van arról, hogy kivenni a mélyhűtőből a jeget, az olyan, mint behozni az udvarról havat. Emiatt sábeszkor ki lehet venni a jeget a fagyasztóból, ki lehet tenni, hogy magától kiolvadjon, de nem lehet direkt melegebb helyre tenni (Sábát köháláchá 3. kötet 17:3. és 27.).

Jó példa a lefagyasztott tej, amit ez alapján ki lehet venni sábeszkor a fagyasztóból és hagyni, hogy magától fölolvadjon, de nem lehet ezt siettetni pl. azzal, hogy akár hideg vizet csorgatunk rá. Ezt a szigorúbb véleményt követik az askenáz zsidók, ám a RöMÁ (uo.) azt is hozzátette, hogy ha nagy szükség van rá valamiért, akkor az első véleményre hivatkozva lehet siettetni az olvadást, még akkor is, ha nem olvad bele a jég közvetlenül egy másik folyadékba.

Mi a helyzet a másik iránnyal, be szabad-e tenni a vizet a fagyasztóba? Mindkét fenti vélemény szerint ez szabad lenne (Vájáán Joszéf responsum 1. kötet 162. fejezet; SK uo. 93.). Az első vélemény szerint szabad segíteni az olvadást azzal, hogy melegebb helyre tesszük a jeget, akkor hidegebb helyre is szabad tenni és ezzel segíteni a megszilárdulást. A második vélemény csak a facsarást akarja elkerülni, ez pedig nem történhet visszafelé, így a fagyasztással nincs probléma. Azonban a második érvnek van egy másik magyarázata, miszerint az olvadáskor létrejön egy új dolog (nolád): szilárdból folyadék (Misná brurá 318:105., 320:35.). Ha ez a tilalom alapja, akkor ez visszafelé is igaz, nem szabad folyadékból szilárdat létrehozni. Emiatt a vélemény miatt jobb, ha az ember nem készít jeget szombaton (Smirát sábát köhilchátá 1. kötet 10:4.). De mindenképpen meg van engedve, ha valamiért különleges szükség van rá, pl. mert szükség van jégkockára, hogy kibírható legyen a nagy nyári meleg (SK uo.).

Itt fontos megjegyezni, hogy biztosan nem szabad sábesz alatt betenni vizet a fagyasztóba azért, hogy szombat után használhassuk föl, mert nem szabad szombaton készülni a hétköznapra (SÁ RSZ 254:10., 319:18.). 

Mi a helyzet az „újrafagyasztható” jégkockával? Itt már könnyebben mondhatjuk, hogy minden körülmények között újra lehet fagyasztani, mert még azt sem lehet rá mondani, hogy új dolog jön létre, hiszen folyamatosan változik a benne levő folyadék halmazállapota, folyadékból szilárd lesz, majd újra folyadék. Ezért mindenképpen meg lehet ezt engedni szombaton (barátom, Mendel Schtroks kölni rabbi érvelése nyomán).

Üdvözlettel,

Oberlander Báruch

 

Megjelent: Gut Sábesz 26. évfolyam 50. szám – 2024. augusztus 22.

 

Kattints ide és kérdezz a rabbitól!

  • Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.

Megszakítás