Tisztelt Rabbi!

Véletlenül túl sok tésztát főztem sábeszre. Ha húsos lábosban főtt, de nem érintkezett hússal, akkor lehet tejes étellel együtt enni, vagy fölhasználhatom tejes étel készítéséhez?

Üdvözlettel, Miri

 

Kedves Miri!

A kérdéshez először érdemes áttekinteni egy korábbi írásunkat (Gut sábesz 26. évf. 54. szám), melyben az volt a kérdés, hogy a húsos edényben főtt párve étel mikor teszi húsossá, aki megeszi, és mikor nem. Röviden összefoglalva:

▶  a hússal együtt főtt párve étel fogyasztása húsossá tesz.

▶  a hús után főtt párve étel, ha nem mostuk el alaposan a lábast, húsossá tesz.

▶  a hús után főtt párve étel, ha alaposan elmostuk a lábast, nem tesz húsossá.

A te kérdésedhez a harmadik csoportot kell megvizsgálnunk tehát, amikor egy olyan edényben főtt párve étel, amit amúgy hús főzésére is használunk, de a mostani főzés előtt alaposan el volt mosva.

 

Húsos edényből tejes ételhez

A Sulchán áruchban (JD 95:2.) a RöMÁ jelzi, hogy egy kicsit szigorúbban kell eljárni ebben az esetben (amit a szakmai nyelven NáT bár NáT vagyis notén táám bár notán táámként ismernek), több verziót is említ, nézzük végig őket.

 

  1. ha nem friss ízről van szó

Ha az edényben több, mint 24 órával korábban készült hús, akkor az íze már „elromlott” (éno ben jomo). Bár nem szabad azzal a szándékkal főzni a tésztát a húsos edényben, hogy később majd tejes étellel keverve együk meg (Chochmát ádám 48:2.), de ha később merül fel ez a lehetőség, akkor szabad tejessel együtt megenni (RöMÁ uo.).

 

  1. ha friss ízről van szó

Ha az edényben kevesebb, mint 24 órával főtt hús (ben jomo), akkor – még ha nem is ezzel a szándékkal készült – nem szabad utólag sem keverni tejessel. Azonban, ha véletlenül már összekeveredett a tészta a tejessel, akkor meg szabad enni (uo.).

 

Húsos edényből tejes edénybe

Nem szabad eleve azzal a szándékkal főzni a párve ételt, hogy később a másik „oldalon” használjuk fel az egészet vagy egy részét (Hilchot Bászár böcháláv 8:17.). Kivéve kényszerhelyzetben, pl. ha utazás közben nincs másik edényünk. (uo. 1.)

Abban is több verzió van, hogy hogyan tehetjük át a párve meleg ételt, a húsos lábosból, egy tejes edénybe?

 

  1. ha a húsos edényben nem friss íz volt

Vannak, akik megengedik, hogy ilyen esetben egyszerűen átöntsék egyenesen a tejes edénybe (Hilchot Bászár böcháláv 8. fejezet 73. lábj.).

 

  1. ha a tejesedényben friss íz van

Ebben az esetben egy olyan merőkanállal, ami tiszta és nincs rajta friss hús íz, át lehet szedni, de nem szabad közvetlenül átönteni ( uo.).

 

  1. ha a tejes edényben nincs friss íz akkor egyene­sen át szabad önteni (Kásrut hámázon – Bászár böcháláv 6:2:6.).

3b. Ebben az esetben, amikor egyenesen át szabad önteni, akkor meg is szabad melegíteni a tejesedényben az ételt (uo.).

Ezek az alapelvek az ellenkező irányba (tejesből a húsosba) is érvényesek.

Azonban általában ajánlatos szigorúan elválasztani a tejest és a húsost, nehogy véletlenül tiltott helyzet álljon elő.

Üdvözlettel,

Oberlander Báruch

 

Kattints ide és kérdezz a rabbitól!

  • Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.

Megszakítás