Kedves Báruch rabbi!

A Gut sábesz múltkori számában egy számomra nagyon aktuális kérdésre adtál választ a jobb kéz és bal kéz szerepéről.

Tanítványaimnál azonban még egy érdekesség felmerült, és erre nem tudtam válaszolni, ezért tenném most fel neked ezt a kérdést, mintegy folytatásául a korábbi kérdésnek.

Mi van olyankor, ha valakinek jobb oldalon van a szíve? Azt még meg tudtam mondani, hogy természetesen ilyenkor az összefogott lulávot és etrogot a jobb oldalunkhoz tesszük, de mi van a tfilinnel? Hiszen azt a karon lévőnél a szívhez rakjuk.

Válaszodat előre is nagyon köszönöm.

László Chajim

 

Kedves Chájim!

Köszönöm ezt a nagyon érdekes kérdést! Az előző cikkben (26. évf. 4. szám) már érintettük a balkezes tfilinrakást, ám ennek a kérdésnek a megértéséhez kicsit jobban ki kell fejteni a háláchikus hátterét. Ugyanis ez alapján fogjuk megválaszolni a fenti kérdésedet.

A tfilin lejgolásának, vagyis tekerésének parancsolata négyszer is szerepel a Tórában (2Mózes 13:9., 16., 5Mózes 6:8., 11:18.). Ez is mutatja, hogy milyen nagy és különleges micva az, hogy szombat és a bibliai ünnepek kivételével (Sulchán áruch RSZ, Orách chájim 31:1.) minden reggel felrakjuk a tfilint.

A Tórában azonban csak az szerepel, hogy „kösd őket jelképként a kezedre”, nincs rögzítve, hogy melyikre, a jobbra vagy a balra. A Talmud (Mönáchot 37a.) azonban levezeti ezt abból, hogy az egyik helyen (2Mózes 13:16.) egy plusz héj betűvel van írva a karodra szó (הכדי = ךדי), ami olvasható így két szóként: ההכ די (jád kéhá), aminek jelentése „gyenge kéz”. Mivel a legtöbb ember jobbkezes, ezért ezt úgy értelmezték, hogy bal kézre kell tenni a tfilint. 

Mi az oka annak, hogy a balra tesszük, holott a micvák teljesítésekor a jobb kezet részesítjük előnyben? Ahogy már korábban is írtuk, egy magyarázat erre, hogy a micva fontos része a tekerés, ami a jobb kézzel történik. Csakhogy a tfilin-dobozok elhelyezése a micva fontosabb része, az pedig bal kézzel történik. A másik válasz, és ezt tekintjük mérvadónak, hogy azért a balra tesszük, hogy a szívünkhöz közel legyen (lásd Talmud uo. 37b.).

Mit tesz itt a balkezes, hogyan dönt a két ellentétes elv között: aközött, hogy a gyengébb kézre rakja, ami alapján a jobb kezére kell tenni, és aközött, hogy szívhez közel legyen, ami alapján meg a balra kéne tekernie?

Az elfogadott vélemény a háláchában (uo. 27:9.) az, hogy a gyengébb kézre való rakás erősebb érv, mint a szívvel szembe rakás érve, ezért a jobb kézre teszik. Emögött az a talmudi elv áll (lásd Jövámot 23a.), miszerint a parancsolat célja miatt nem lehet megváltoztatni magát a micvát (lo dársinán táámá dikrá), más szóval nem lehet az előírást magát megváltoztatni amiatt, hogy jobban tudjuk teljesíteni a micvának az általunk megértett célját. Jelen esetben a micva a gyengébb kézre való tekerés, az általunk megértett cél pedig az, hogy a szív mellett legyen a tfilin, így nem lehet annak érdekében, hogy a cél (szív mellett) jobban érvényesüljön, megváltoztatni a micvát (gyengébb kézre rakás), tehát a balkezes jobb kézre teszi a tfilint. Emellett, amikor valaki a jobb karjára rakja a tfilint, akkor is törekedhet arra, hogy a szívével egy magasságba tegye, ezzel részben megvalósítva a szívhez kapcsolódó elvet is (Mordecháj, hilchot tfilin).

Térjünk át a kérdésben említett helyzetre!

A szív jobb oldali elhelyezkedése egy ritka, veleszületett állapot, amit a mértékétől függően dextrocardia vagy situs inversus néven ismer az orvostudomány. Nagyjából minden 12 ezer születésre jut egy ilyen eset.

Emlékszem, hogy ezzel a jelenséggel 1980 nyarán találkoztam, amikor a szüleim ajándékként befizettek engem egy izraeli utazásra. Az út során az egyik unokatestvéremmel ellátogattunk Haifára, a nagybátyjához. Ő mesélte nekünk, hogy több mint 20 évvel korábban, amikor megszületett a fia, az első vizsgálatkor az orvos döbbenten felkiáltott, hogy jaj, nincs szíve a babának. Hamar tisztázódott, hogy megvan a szíve, csak épp a másik oldalon. A következő napokban minden kórházi orvos és nővér felkereste a kisbabát valamilyen indokkal, annyira ritka ez az állapot.

A fenti érvelésből jól látszik, hogy nem a szív elhelyezkedése, hanem a kézdominancia dönt a tfilin felhelyezéséről. Ha a dextrocardiával élő személy jobbkezes, akkor a bal kezére kell tekernie a tfilint, hiába van az távolabb a szívétől, ha balkezes, akkor jobb karra tekeri, mivel az a gyengébb, és ez esetben a szív közeli felhelyezés is megvalósul. 

Mindezek mellett van egy kabbalisztikus érv is, mivel a zsidó misztika szerint még a balkezesnek is a bal kézre kéne tennie a tfilint (idézi a Sááré tsuvá uo. 11.). Háláchikusan ez ugyan nem elfogadott (lásd Piszké tsuvot 27:12.), de ebben az esetben mindenképpen megerősíti a bal kézre való tfilinrakást elvi helyességét.

 

Oberlander Báruch

Megjelent: Gut Sábesz 26. évfolyam 10. szám – 2023. november 16.

 

Kattints ide és kérdezz a rabbitól!

  • Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.

Megszakítás