A Sulchán áruch (OC 55:13.) azt mondja a közösségi imáról, hogy a minjent alakító 10 ember az előimádkozóval együtt egy helyiségben legyen. Abban az esetben, ha valaki a zsinagógán kívül van, de egy ablakon keresztül látják őt, még akkor is, ha több emelet magasság van köztük, „de ő mutatja az arcát”, vagyis lehet látni legalább az arcát (nem kell az egész embert [Áruch hásulchán uo. 20.]), akkor bele lehet számítani a tízbe (SÁ uo. 14.).
Ennek a háláchának az alapja az a szefárd szokás, hogy az előimádkozó a zsinagóga közepén, a bimán áll – ami általában egy kerítéssel körbekerített emelvény. A kerítés oka, hogy így külön szobának számít a bimá, ami lehetővé teszi, hogy Tóraolvasás idején – amit amúgy állva kéne végighallgatnia mindenkinek – ülve lehessen maradni (SÁ JD 242:18. RöMÁ). Így az előimádkozó másik szobában van, hogy lehet beszámítani a minjenbe? A RáSBÁ (responsum 1. kötet 96. fejezet) két választ ad erre: egyrészt, mivel az egész emelvény a zsinagógát szolgálja, a zsinagóga részének számít az is, aki ebben az elkerített „szobában” áll. A másik válasz, hogy látják egymást, ezért beleszámít. A két válasz közötti különbségből fontos különbség adódik arra az esetre, ha az előimádkozó az utcán áll – az első válasz szerint nem számít a minjen részének, a második értelmezés szerint viszont beszámít.
Az Áruch hásulchan véleménye szerint (uo.), aki az utcán áll, beszámít a minjenbe, aki egy másik, elkülönített helyiségben van, az pedig nem – mivel az utca összekapcsolódhat a zsinagógával, a másik szoba pedig nem. Az utcáról legfeljebb egy embert lehet beszámítani (uo.). A Misna brurá (uo. 48.) szerint még egy másik helyiségből is beszámít, ha látják egymást.
Általánosan elfogadott (SÁ uo. 20.), hogy ha megvan már a minjen, akkor mindenki csatlakozhat hozzá, aki hallja őket, akár több házzal arrébbról is, úgy, hogy már nem látják őt. A közösségi imádkozás részének számít mindaddig, ameddig élőben hallja őket.
További vita van arról, hogy mi a helyzet, ha egy rácson keresztül látják, és nem látható a teljes arca, csak részletei (Káf háchájim uo. 76.; Dáát Torá uo.).
Minjen szabad téren
Nem feltétel, hogy közel álljanak egymáshoz a minjen tagjai, csak az, hogy lássák egymást és hallják az előimádkozót (Minchát Jichák resposnsum 2. kötet 54. fejezet). Például egy nyolctagú család kiment a temetőbe és kádist akartak mondani. A temető távolabbi részében két zsidó dolgozott, de nem tudták abbahagyni a munkát. Mivel látták és hallották a kádist mondókat, a minjen részének számítottak, ha azonban nem látták és/vagy nem hallották volna őket, akkor nem lehetett volna őket beszámítani (Chásuké chemed, Szukká 338. oldal).
Ezek alapján karantén idején biztonságosan létre lehet hozni minjent például egy társasház gangján és udvarán, még akkor is, ha a karanténban levő zárt ablak mögött látható csak, mivel ilyen vészhelyzetben lehet a megengedőbb véleményre hagyatkozni (lásd még Tchumin 27. kötet 185–192. oldal).
Kívánom, hogy mindannyian legyünk egészségesek és mielőbb érjen véget a járvány!
Oberlander Báruch