A közösségi haszid hétvégéken, a sábátonokon azt figyeltem meg, hogy míg péntek estére mindenki kiöltözik, a sábesz tiszteletére, addig napközben sokan már jóval lazábban öltöznek, mintha már nem lenne annyira szombat. Van-e különbség a péntek esti viselet és a szombati ruha között? Az idei tavaszi sábátonra készülve ezt a témát jártam körül.

 

A külcsín hatása a belbecsre

A zsidóság, mint sok minden másban, az öltözködésben is azt tartja, hogy a külcsín hatással van a belbecsre: az öltözködés nemcsak hogy tükrözi az ember belső világát, de formálja is azt. Így pl. ha az ember ünnepi ruhát visel, akkor az befolyásolhatja a hangulatát is stb. Az öltözködés fontosságára számos példát látunk a szent iratokban és a rabbinikus irodalomban (a témában lásd Journal of Halacha and Contemporary Society 65. szám 109–120. oldal).

 

Miért kell különleges ruhát viselni sábeszre?

Azt, hogy szombatra különleges ruhát kell viselni, a Sulchán áruch három különböző helyen is megemlíti.

 

A szombat megtisztelése

Először Jesájá próféta mondását (58:13.) idézi: „…ha a szombatot élvezetnek tartod, tiszteletre méltónak az Örökkévaló szent napját …”, a tiszteletreméltó többek között azt jelenti, hogy a szombatot tiszta ruhával kell megtisztelni (SÁ RSZ 242:1.).

A második említésben a Sulchán áruch (uo. 262:3.) a vers folytatását idézi: „és megtiszteled azzal, hogy nem jársz dolgod után”, ami arra utal, hogy a sábeszi ruha ne legyen azonos a hétköznap viselttel, hanem cseréljük le azt egy szebb ruhára.

 

Emlékeztető a szombatra

A harmadik említés (uo. 301:14.) egy érdekes új szempontot hoz be a szombat megtisztelése mellé: „jó, ha az ember nem megy ki sábeszkor otthonról ugyanúgy, ahogy kimegy hétköznapon, valamilyen különleges ruha vagy ékszer nélkül, ami emlékeztetni fogja, hogy sábesz van, és nem fogja megszegni” (lásd még Cic Eliezer responsum 13. kötet 25:2.).

 

Kire és mikor vonatkozik a szép ruha kötelezettsége?

A különleges szombati ruha kötelező előírás (Journal uo. 112. oldal végén), ami egyaránt vonatkozik férfiakra és nőkre (Nité Gávriél – Sábát 1. kötet 38:2.). Annyira kötelező, hogy Ezra azt a rendeletet hozott róla, hogy csütörtökön kell ruhát mosni, hogy biztosan elkészüljön időre (uo. 242:11.). (Persze ma, a mosógépek és szárítógépek korában ez már nem releváns, szoktunk pénteken is mosni, ha szükség van rá [NG uo. 10:3.]).

Még otthon is szokás a hétköznapitól eltérő otthoni ruhát viselni sábeszkor. Pl. a nők számára létezik csinos szombati pongyola, amivel ugyan nem mennének ki az utcára, de otthoni környezetben elegánsnak számít (lásd Journal uo. 114. oldal eleje).

További előírás, hogy „még akkor is, ha az ember úton van egyedül, nem zsidók házában, akkor is vegyen fel szombati ruhát, mert a ruha nem a környezet kedvéért van, hanem a szombat tiszteletére” (Chájé ádám 2. rész 5:7.; Misná brurá 262:6.).

Az is elő van írva a Sulchán áruchban (uo. 262:4.), hogy a szombati ruhának nagyon formálisnak és szépnek kell lennie, „mintha az ember egy király elé járulna, vagy a vőlegény és a menyasszony elé… Éppen ezért szokták a talmudi bölcsek a szép ruhájuk felöltése után azt mondani, menjünk a Szombat menyasszony elé…”.

Azt is írja a Sulchán áruch (uo. 3.), hogy ha az embernek nincs külön szombati ruhája, akkor legalább „engedje le a ruhát, mert a rövid ruha szimbolizálja a munkát”, a leengedett, lehajtott ruha pedig azt jelzi, hogy most nem munkára készül. Pl. ha az ember fölhajtja az inge ujját a munkához, akkor sábeszra legalább tűrje le stb.

Az Álter rebbe szerint (uo.) helyes, ha az ember sábesz alatt végig, egészen a hávdálá utánig viseli a szombati ruháját, vagy legalább annak egyes elemeit. Valójában elterjedt az a szokás, hogy még a hávdálá után sem öltözünk át hétköznapi ruhába, ha nem szükséges (lásd Chikré minhágim 2. kötet 72. fejezet).

 

A szombat külseje és belseje

A fentiekből láttuk, hogy milyen nagy hangsúlyt helyez a háláchá a szép díszes sábeszi ruhára, amelyet egész szombat alatt, minden körülmények között viselünk. Azonban ne felejtsük el, hogy ez csak a szombat külseje. A belseje az a spirituális hangulat és a munkától való tartózkodás. Az ünnepi viselet ezt a belső értéket tudja kihangsúlyozni és megerősíteni. Gut sábesz! Jó szombatot kívánok!

Oberlander Báruch

Megjelent: Gut Sábesz 26. évfolyam 36. szám – 2024. május 16.

 

Kattints ide és kérdezz a rabbitól!

  • Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.

Megszakítás