Olvasónk, M. György több kisebb kérdést tett föl a hanukai gyertyagyújtás kapcsán Oberlander rabbinak. Az ünnepre készülve ezek közül válaszolunk meg néhányat.

 

Mikor gyújtunk péntek este?

  1. Péntek este a sábesz bejövetele előtt gyújtunk, de akkor még az előző nap gyújtjuk a következő napra. Persze a sábesz miatt nem lehet másképp csinálni, ugye?

Válasz: Mivel valóban lehetetlen a sábesz bejövetele után gyújtani, hiszen az szombatszegés lenne, ezért a bölcsek úgy rendelték el, hogy a péntek esti hanukai gyújtásnak az ideje a szombat beköszöntét megelőzően van (uo. 679:1.). Annyi olajat vagy olyan hosszú gyertyát kell használni ilyenkor, hogy a csillagok följövetele után még fél órát égjenek (NG uo. 44:10.). Azonban nem lehet bármilyen korán gyújtani, csak plág háminchá után, ami már az estéhez tartozik – ez egyben a legkorábbi időpont, amikor péntek esti gyertyát lehet gyújtani (lásd A rabbi válaszol 5. kötet 12–13. oldal), ami télen kb. 45 perccel napnyugta előtt van. Mivel hétközben nem biztos, hogy lehet ilyen korán hanukai lángokat gyújtani, ezért olyankor csak napnyugta után gyújtunk (lásd uo. 672:1.; A rabbi válaszol 1. kötet 102. oldal).

 

Közösségi gyújtás vs otthoni gyújtás

  1. Ha valaki egy közösségben, pl. Nyugati téren részt vesz hanukai gyertyagyújtásban, neki azért otthon is kell gyújtani?

Válasz: A hanukai micva az, hogy az ember maga gyújtsa meg a lángokat, lehetőleg otthon (lásd A rabbi válaszol 1. kötet 42. fejezet). Ezért, ha csak látja valaki a gyertyákat, azzal nem teljesítette a micvákat (uo. 671:7. RöMÁ). Ha azonban semmiképpen nem tud gyertyát gyújtani valamiért, de lát valahol gyújtást, akkor mondhat rá áldást (uo. 676:3.; NG uo. 39:1–2., 9.) (természetesen nem az elsőt, a „löhádlik nér” szavakat tartalmazót, ami kifejezetten a gyújtásra vonatkozik), mégpedig a másodikat és adott esetben a harmadikat is (ha ez az első gyújtása abban az évben). Ez azonban nem számít teljes mértékben a kötelezettség teljesítésének, csak részben. Ha mégis lesz később lehetősége gyújtani, akkor gyújtania kell, de csak az első „löhádlik nér” áldást mondja el hozzá (NG uo. 3.).

Ha ő a sámesz, aki a zsinagógában gyújtja meg a lángokat a közösség előtt, akkor az sem számít teljes gyújtásnak számára, ezért, amikor otthon gyújt, újra el kell mondania a gyújtásra vonatkozó áldást, az új dolgokra mondott sehechejánu áldás kivételével (lásd NG uo. 43:1.).

 

Gyújtás betegekkel

  1. Ha valaki egy idős beteghez megy, hogy az illető is részt vegyen a gyertyagyújtás micvájában, akkor a segítő gyújthat egy nap kétszer is?

Válasz: Ebben az esetben az az ideális, ha csak segít meggyújtani a lángokat és utána maga az idős vagy beteg ember mondja az áldásokat, a segítő pedig csak otthon mondja el őket, amikor ő maga gyújt (NG uo. 26:1–2.). Ha a beteg nem képes elmondani az áldásokat, akkor elmondhatja a segítő helyette is (lásd uo. 273:4.; NG uo.), de nem a saját micvájának a teljesítése érdekében, mert azt otthon fogja tenni a saját gyújtásával.

 

Gyújtás repülőút során

  1. Hogy tud gyújtani az, aki a gyújtási időben repülőn utazik?

Válasz: Erre a helyzetre mesterem, Gávriel Zinner rabbi azt szokta mondani, hogy ahogy az ember nem vesz jegyet a testvére esküvőjének az idejére, ugyanúgy ne vegyen repülőjegyet úgy, hogy amiatt aztán ne tudjon gyertyát gyújtani!

Ha azonban valamiért mégiscsak muszáj repülnie, és nincs idő az indulás előtt vagy az érkezés után gyújtani otthon vagy az úti célnál, akkor sok vélemény szerint megvan a lehetősége, hogy a reptéren gyújtson (lásd A rabbi válaszol 1. kötet uo.) (természetesen a tűzbiztonsági előírások betartásával, egy erre megfelelő helyen). A repülőn azonban egészen biztosan nem lehet teljesíteni, hogy fél órát égjenek a lángok, így semmiképp nem tud áldással hanukai gyertyát gyújtani. Ha valahogy mégis megengednék neki, hogy meggyújtsa a „konyhában” egy pillanatra a lángokat, akkor tegye meg, áldásmondás nélkül (NG uo. 10:6.).

 

Áskenáz vs szefárd

  1. Az askenáz és szfárádi gyertyagyújtás közt van különbség?

Válasz: Igen, ahogy fentebb (a 2. válaszban) már említettük, az askenáz családokban legalább a férfiak igyekeznek külön-külön gyújtani, addig szefárd családokban csak egy menórát gyújtanak az egész családnak.

Boldog hanukát kívánok!

Oberlander Báruch

Megjelent: Gut Sábesz 26. évfolyam 13. szám – 2023. december 7.

 

Kattints ide és kérdezz a rabbitól!

  • Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.

Megszakítás