Kérdés: Izraelben hogy oldják meg, ha ki akarnak vágni egy gyümölcsfát?

Válasz: A gyümölcsfák kivágásának tilalma nemcsak Izraelre, hanem a gálutra is vonatkozik (Maimonidész, A királyok szabályai 6:8.), mivel a Tóra szerint (5Mózes 20:19.) nem szabad kivágni olyan fát, ami élelmet ad az embereknek. Háláchikusan, ha a fa már kevés gyümölcsöt ad, és többet érne, ha felhasználnánk faanyagként, akkor ki szabad vágni (Maimonidész uo. 9.). Azonban a német rabbi Jehudá hachászid, a Jámbor (12. század) összeállított egy válogatást mindazokról a dolgokról, amelyek misztikus veszélyt rejtenek magukban. Ezek cávááként, Jehudá háchászid rabbi útmutatásaiként ismertek (tévesen végrendeletként szokás fordítani). Ezen a 45 paragrafust tartalmazó listán szerepel az is, hogy „nem szabad gyümölcsfát kivágni”, ezért elterjedt, hogy ha háláchikusan már ki is lehetne vágni, mégis meghagyják.

Emlékszem, hogy mesterem, Grünwald József (1905–1984) pápai rabbi mesélte (lásd Vájáán Joszéf responsum JD 1. kötet 81. fejezet), hogy volt a zsinagógai kertjükben Pápán egy fa megérett a kivágásra, ám mégis meghagyták, mert, ahogy Áron Rokéách rabbi (1880–1957), a belzi rebbe, aki akkor Pesten volt, mondta neki: „a háláchikus résszel meg tudok birkózni, de Jehudá háchászid rabbi intelmei miatt félek, hogy veszélyes lehet”. A megoldás az, hogy az ilyen fákat nem ápolják és engedik, hogy idővel maguktól kipusztuljanak.

A ’80-as években Bné Brákban járva láttam egy nagy gyümölcsfákkal beültetett területet. Nem értettem, kinek éri meg ott kertet tartani, ahol minden négyzetméter be van építve és egy ilyen földterület vagyonokat ér. Egy barátom magyarázta el, hogy a tulajdonos réges-rég szerette volna beépíteni, de mivel a gyümölcsfákat nem lehet kivágni, meg kell várni, hogy elöregedjenek és kipusztuljanak, mert így nem tudja eladni.

Metszeni szabad a fákat, mert az nem az elpusztítását jelenti, hanem az egészségének a megőrzését (Vájáán Joszéf uo. 62. fejezet).

 

Kérdés: Érthető, hogy a Tóra kiemeli a gyümölcsfát, de más fák is vannak. Ha demokratikusan nézzük, minden fa élete egyforma. A többi fának is van haszna, pl. Salamon király építkezése.

Válasz: A nem gyümölcsfáknak, amelyek nem táplálják közvetlenül az embert, ugyancsak sok haszna van a levegő tisztí­tá­sában, de a Tóra azok védelmét nem emeli így ki, hanem az emberre hagyja, hogy tegyen, ahogy helyesnek látja (5Mózes uo. 20.; Maimonidész uo. 9.).

Oberlander Báruch

Megjelent: Gut Sábesz 25. évfolyam 21. szám – 2023. február 16.

 

Kattints ide és kérdezz a rabbitól!

  • Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.

Megszakítás