Tisztelt Rabbi!
Szeretném megtudni, honnan származik a „Dávid csillag” elnevezés. Meg tudná nevezni ennek a forrásait?
Köszönettel: Sándor
Kedves Sándor!
A kérdésed és a Dávid-csillag mint szimbólum gyakran merül fel, így válaszomban egy átfogó képet igyekszem nyújtani a jelképről.
A hexagram más egyebek mellett a magyar heraldikából is ismerős lehet, leggyakrabban nemesi pajzsokon fordul elő. Noha magyarul és sok más nyelvben Dávid-csillagnak nevezzük a hatágú csillagot, azonban a héber elnevezése, a Mágén Dávid azt jelenti: Dávid pajzsa. Ez egyes magyarázók szerint arra utal, hogy Dávid királynak volt ilyen alakú pajzsa.
A Dávid-csillag eredetével kapcsolatos kérdés nemcsak történelmi szempontból, hanem a zsidó identitás szempontjából is érdekes, ugyanakkor érzékeny téma, ami nagy indulatokat tud kiváltani.
A sárga csillag
Ennek oka egyrészt az, hogy ezt a szimbólumot használták a nácik a zsidók megjelölésére: a sárga csillag így elválaszthatatlanul összefonódott a megkülönböztetéssel. Magyarországon annyira egyértelmű volt a Dávid-csillag mint a zsidóságot beazonosító szimbólum, hogy még a sok más helyen használt zsidó szó (Jude, Juif stb.) sem szerepelt rajta.
A cionisták csillaga
A másik ok az, hogy a Mágén Dávid mint jelkép összefonódott a cionizmussal onnantól, hogy Herzl Tivadar és mások javaslatai nyomán 1897-ben az I. Cionista Világkongresszus elfogadta a Dávid-csillagot a mozgalom jelképének, és ez került a később megtervezett zászlójukra is, amiből aztán maga az izraeli lobogó is megszületett. Innentől kezdve míg a cionista kutatók és írók a Dávid-csillagot mint ősrégi zsidó szimbólumot igyekeznek bemutatni, ami még talán szent is, addig az anticionista kutatók és írók arra törekszenek, hogy bizonyítsák, ez a modern kori cionizmus szimbóluma és a használata nem volt jelentős a történelem során.
Objektíven vizsgálva a kérdést kiderül, hogy egyik félnek sincs teljesen igaza, és az igazság, ahogy az lenni szokott, valahol középen van.
(folytatása következik)
A Rebbe elveszett kutatása
A Dávid-csillag témájában a lubavicsi Rebbe is komoly kutatásokat végzett a ’20-as években. Az érdeklődését egy bizonyos Borocsenko professzor keltette fel, aki a fejébe vette, hogy felfedezi a hatágú csillag titkát. Ennek kapcsán Leningrádban az akkori rebbéhez, Joszéf Jicchák Schneerson rabbihoz fordult segítségért, aki későbbi vejéhez, Menáchem Mendel rabbihoz irányította. Early years című, a Rebbe életének első felét feldolgozó könyvemben idéztem a Rebbe édesanyjának visszaemlékezését arról, hogy fia rengeteg időt töltött a témával és egy nagy beszámolót is írt a professzor kérésére. Mivel azonban Borocsenko professzor kegyvesztett lett a Szovjetunióban, kivégezték, és levéltári anyagának nyoma veszett. Azonban még tizenöt évvel később is számontartották ezt az ügyet és amikor a Rebbe apját, Lévi Jicchák Schneerson rabbit letartóztatták, a KGB nyomozói a kihallgatás során külön kitértek arra, hogy mit tud mondani fia kapcsolatáról Borocsenko professzorral. Kollégáimmal sok erőfeszítést tettünk, hogy felleljük ezt a művet, sikertelenül. A Rebbe ezután keletkezett és fennmaradt írásaiban sehol nem találtunk állásfoglalást vagy véleményt a Dávid-csillagról. |
Oberlander Báruch
Megjelent: Gut Sábesz 26. évfolyam 18. szám – 2024. január 11.