Mint a központi lubavicsi jesiva diákja, minden nyáron részt vettem a Chábád mozgalom oktatási osztálya által szervezett szünidei programban. 1959-ben a Karibi-szigetekre küldtek egy barátom, Yisroel Chaim Lazar társaságában. Aruba volt az első állomásunk, onnan utaztunk Curaçaóba, Trinidadba, Barbadosba, Puerto Ricóba, Haitibe, a Dominikai Köztársaságba és végül Jamaicába.

Trinidadba két nappal a tisá beávi böjt előtt érkeztünk. Megkérdeztük az egyik helyi zsidót, hogy miként tudnánk összegyűjteni tíz zsidó férfit a közösségi imához. Ő Barbadosra irányított minket, mert úgy vélte, hogy ott könnyebb dolgunk lenne. Ugyan ott csak tizenkét zsidó család élt, de jobban összetartottak. Így tehát repülőre ültünk és elutaztunk Barbadosra. Az egész karibi szigetvilágban olvasott Trinidad Guardian magazin leközölt egy velünk készült interjút, amiből a Barbadoson élők megtudhatták, hogy épp oda készülünk.

Amikor leszálltunk a repülőről, egy férfi várt minket: „A gazdám küldött ide önökért. Azt mondta, hogy vigyem önöket a házába” – mondta. Így is történt. Némi várakozás után egyszer csak megjelent a házigazda, és jiddisül szólt hozzánk. Elmondta, hogy Aryeh Leib Speisman a neve és Lublinból származik. „Nem szoktam tfilinben imádkozni és sajnos a szombatot sem tartom. A konyhám sem kóser. Kérjék meg a Rebbét, hogy imádkozzon értem. Ő képes rá, hogy kihúzzon ebből a mocsárból” – mondta.

Kiderült, hogy elég sokat tud és különösen kedveli a Talmudot. A zsidó vallásgyakorlatot azonban teljesen maga mögött hagyta. New Yorkba invitáltam, hogy találkozzon a Rebbével.

Néhány hónap elteltével meg is jelent. A szüleim házában szállásoltam el, és megszerveztem neki egy személyes találkozót a Rebbével. Később, amikor eljött a központi lubavicsi zsinagógába, a Rebbe utasítására felhívták a Tórához. Mivel lévi volt, a második aliját kapta. Miután visszatért Barbadosba, levélben tartotta a kapcsolatot a Rebbével.

A következő nyáron ismét Barbadosra utaztam, ezúttal Chaim Sweid társaságában. Alapvetően Dél-Amerikába tartottunk, de meg akartam látogatni barbadosi ismerőseimet. Hallottam, hogy sok fiúgyereknél elmaradt a körülmetélés, ezért elhatároztam, hogy küldök egy mohelt és egy gyerekorvost a szigetre, hogy pótolják a mulasztásokat.

A Rebbe nemcsak belegyezett, de még a saját, kis méretű tóratekercsét is átadta Zalman Shimon Dvorkin rabbinak, a Barbadosra utazó gyerekorvosnak, hogy abból olvasson fel a szigeten. A körülmetéléseket Speisman házában tartottuk, összesen tizennyolc gyermek számára. Speisman tudósította a Rebbét az eseményről, aki válaszában a Chábád közösség tagjának nevezte őt. Ezt követően folytattuk az utunkat Dél-Amerikába. Chilében ért minket utol Hodakov rabbi üzenete: „Sweid visszatér New Yorkba. Bogomilsky Barbadosra utazik”.

Kiderült, hogy valaki a következőt írta a Rebbének: „A gyerekeink most már igazi zsidók. De ki fogja oktatni őket?”. Ezért kellett visszatérnem a szigetre, ahol egészen ros hásánáig tanítottam a gyerekeket. Mielőtt elindultam New Yorkba, Speisman pénzadományt adott nekem, melynek összege éppen annyi volt, mint a Rebbe nevének számértéke. Azt kérte, hogy személyesen adjam át a Rebbének, és azzal vásároljam meg neki a szimchát Torá ünnepén, a tóratekercsek elővétele előtt elmondott szöveg egy mondatát.

Nem sokkal később a Rebbe megemlítette egy beszédében a barbadosi közösséget, és közben váratlanul a körülmetélés jelentőségét kezdte fejtegetni. Az emberek nem igazán értették, hogy miért váltott témát. Szimchát Torákor azonban már világossá vált a dolog. A tóratekercsek kivétele előtti ima során egyszer csak hozzám fordult és azt mondta: „A következő mondatot annak a tizennyolc gyereknek szenteljük, akiket egy távoli helyen körülmetéltek”.

Ez azonban még nem a történet vége. Azokban a hetekben, amikor a barbadosi gyerekeket tanítottam, egy Aharon Karp nevű ember házában tartózkodtam. Karp számára nagyon fontos volt a zsidóság, ezért arra biztattam, hogy küldje el a fiát New Yorkba, hogy jesivában tanulhasson. Ez így is történt, sőt a Rebbével is felvette a kapcsolatot és találkoztak néhányszor. Manapság pedig Aharon Karp unokái a Rebbe küldötteiként szolgálják a zsidóságot.

Shmuel Pesach Bogomilsky

Megszakítás