A családom a Szovjetunióból menekül el a második világháború után. Néhány évet Európában vándoroltak, majd 1948-ban, miután kikiáltották Izrael Államot, harmincnégy másik családdal együtt a Szentföldre költöztek az előző lubavicsi rebbe felhívására, hogy megalapítsák Kfár Chábádot. A falu lakói, köztük apám, Ávráhám Smuel Gorelik rabbi, is eleinte mezőgazdasággal foglalkoztak. 1956-ban azonban apám társult Náchmán Elbaum rabbival, egy etrogkereskedővel, és együtt nagy vállalkozásba fogtak. Elbaum rabbi etrogmagokat hozott az olaszországi Calabriából, apám pedig létrehozta az első izraeli etrogültetvényt. Abban az időben mindenki olasz etrogot vásárolt, ám felmerült a gyanú, hogy az olasz farmerek citromfába oltják az etrogfa ágait és úgy termesztik a gyümölcsöt. Ennek az az oka, hogy az etrogfa igen érzékeny és nehéz jó termésről gondoskodni. Az oltott fáról származó gyümölcsöket viszont nem lehet a szukoti ünnepi csokorhoz felhasználni. A Rebbe ekkor úgy döntött, hogy bizonyítottan nem oltott fáról származó calabriai etrogok magját kell Izraelben elültetni, és ott nevelni a fákat. Apámék vállalták a feladatot, és a Rebbe már a kezdetektől fogva nagy figyelmet szentelt az ültetvényüknek.
Az első gyümölcsöt 1960-ban szüretelték le, mindenki legnagyobb örömére. Elbaum rabbi néhány évvel később elhagyta Izraelt, apám pedig megvásárolta az üzletrészét. Ezt követően ő felügyelte az ültetvényt nagybátyám, Mose Napartsek rabbi segítségével. A hatvanas évek végén nem várt probléma jelentkezett: megjelent a citruspenész és számos fát gyökerestül el kellett távolítani az ültetvényből. Mivel nem volt ellenszer, apám már azon tanakodott, hogy teljesen felhagy az etrog termesztésével. 1969-ban azonban, amikor New Yorkba utaztam a nagyünnepekre, a Rebbe eloszlatta apám aggodalmait: „Apád földje nagyon is alkalmas az etrogtermesztésre. A kórokozót nyilván le lehet győzni. Fontos, hogy a zsidók kóser etrogra mondhassanak áldást” – közölte velem és azt tanácsolta, hogy forduljunk az izraeli Földművelésügyi Minisztériumhoz és tőlük kérjünk segítséget. Ha azt mondanák, hogy a védekezés túl nagy költséggel járna, közöljük a tisztviselőkkel, hogy a Rebbe hajlandó támogatást nyújtani. Így is tettünk, a minisztérium pedig előállt egy védekezési módszerrel, mely ugyan nem volt tökéletes, de az ültetvényünket megmentette a pusztulástól.
Évekkel később már túl nehézzé vált a munka apámnak, ezért felmerült bennem, hogy felhagyok a tanítással és átveszem a vállalkozást. A Rebbe azonban nem értett egyet ezzel. „Úgy hallottam, hogy ön igen sikeres az oktatás terén. Béreljen fel valakit az ültetvény ügyeinek intézésére” – mondta. E szerint jártam el, az ültetvény pedig továbbra is virágzott.
Akárhányszor a Rebbénél jártam, mindig részletes beszámolót kért az etrogokról. Sok tanáccsal látott el, még a forgalmazással kapcsolatban is.
Néhány évben, Szukkot után elkértem azon etrogok magjait, melyeket a Rebbe használt, hogy elültessem az ültetvényemen. A lubavicsi hászidok számára sokat jelentett volna, hogy a Rebbe etrogjából származó gyümölcsre mondhatnak áldást. Választ azonban csak 1990-ben kaptam erre a kérésemre, amikor a Rebbe két etrogját is elküldte az ünnep után. Amikor megérkeztek a gyümölcsök, elvittem azokat Kfár Chábád rabbijához, Mordecháj Askenázihoz, és a jelenlétében nyitottam fel az etrogokat. Ötvennégy magot szedtem ki, melyeket azonnal el is ültettem. Végül huszonhat mag hajtott ki. Ezekből a legjobbakat választottam ki, és egy új parcellát alakítottam ki a számukra. A régi, olasz eredetű fákat eltávolítottam, hogy az emberek biztosak lehessenek benne, hogy a Rebbe etrogjából származó gyümölcsöt kapnak. Eleinte csak a lubavicsi hászidok vásároltak, de idővel hatalmasra nőtt az érdeklődés, ezért a teljes ültetvény területén a Rebbe etrogjából származó gyümölcsöket kezdtük termelni és világszerte forgalmazni.
Elázár Gorelik rabbi
Megjelent: Gut Sábesz 25. évfolyam 17. szám – 2023. január 19.