Amikor a Yeshiva University hallgatója voltam az intézmény rabbinikus képzési szakán – melyet Rabbenu Yitzchak Elchanan Jesivának is neveznek –, összebarátkoztam egy tanulótársammal, aki lubavicsi haszid volt. Az ő biztatására csatlakoztam egy csoporthoz, mely a Tánja című könyvet tanulmányozta. Ez a Chábád mozgalom alapműve, melyet az első rebbe, Snéur Zálmán rabbi írt a XVIII. században. Eleinte nem igazán volt kedvem a dologhoz, de a barátom annyit győzködött arról, hogy egy különleges műről van szó, hogy végül kötélnek álltam.
Igaza volt, lenyűgözőnek találtam a könyvet. Már korábban is tanulmányoztam a zsidóság több alapművét, de ehhez hasonló könyvvel még nem találkoztam. A tanárunk, Berel Shemtov rabbi is kiváló volt, aki rendkívül érdekesen tudta átadni ezt az összetett tanítást.
Egy nap, ha jól emlékszem 1954-ben lehetett, Shemtov rabbi így szólt: „Keressük fel a Rebbét!”. Nem voltam lelkes. Miért mennék el a Rebbéhez? Miről beszélnék vele?
„Egy nagyszerű vezetővel fog találkozni” – mondta a rabbi, és lefoglalt a számomra egy időpontot. Egyszer már részt vettem egy haszid összejövetelen 1951-ben, nem sokkal azután, hogy a Rebbe átvette a közösség vezetését, de nem volt vele kapcsolatban semmilyen kialakult véleményem. Emlékszem, hogy hosszasan beszélt, én pedig sok mindent nem értettem, mert nem voltam tisztában számos lubavicsi kifejezéssel.
Nagyon tetszett viszont, hogy minden hétköznapi dolgot és eseményt képes volt összekapcsolni a Tórával. Ez nagy hatással volt rám. Korábban már több rebbével találkoztam, akik Isten útján jártak, de nem foglalkoztak a modern világ és a Tóra kapcsolatával.
Meghallgatni a Rebbe egy beszédét természetesen nem ugyanaz, mint találkozni vele személyesen. Amikor felkerestem, kellemes meglepetésként ért, hogy milyen melegen fogadott. Szélesen rám mosolygott, kezet fogtunk, és igen barátságosan és közvetlenül beszélt velem.
Mielőtt elmondanám, hogy mi is történt a találkozó során, meg kell említenem, hogy 1951-ben a nővéremet eljegyezte egy montreáli lubavicsi haszid, név szerint Nosson Felig, aki elhozta a nővéremet a Rebbéhez, hogy áldást kapjanak. A találkozójuk során a Rebbe jiddisül beszélt a nővéremmel, aki tökéletesen ért ezen a nyelven, és részletesen érdeklődött a családunk felől, mielőtt megáldotta volna. A nővérem később beszámolt minderről.
Három évvel később, amikor meglátogattam a Rebbét, így szólt hozzám: „A nővérével elkezdtem egy beszélgetést és most önnel szeretném folytatni”.
Elképedve néztem rá. Egy jelentéktelen fiatal lány eljött hozzá néhány udvarias kéréssel. És a Rebbe három évvel később még emlékezett rá!
Ezután további kérdéseket tett fel a családunkról, az őseinkről, a hátterünkről és különösen rólam. Tudni akarta, hogy miért választottam a rabbinikus képzést és sok kérdése volt az intézménnyel kapcsolatban is.
Később tudtam meg, hogy a háború előtt a Rebbe tanult a Berlini Egyetemen, együtt az én jesivám vezetőjével, Joseph B. Soloveitchik rabbival. Talán ezért volt annyira érdeklődő.
Amikor kijöttem a találkozóról, Shemtov rabbi így szólt hozzám: „Én a születésem óta haszid vagyok, de még nem töltöttem tíz percnél többet a Rebbénél. Erre maga bemegy és több mint fél órát tölt vele. Ilyen sok mondanivalója volt a Rebbének?”
Így feleltem: „Nem volt sok mondanivalóm a Rebbének, csak az általa feltett kérdésekre feleltem”. Az a tény azonban, hogy olyan sok időt töltött velem, jó érzéssel töltött el.
1957-ben házasodtam meg, és az esküvő előtt felkerestem a Rebbét egy áldásért. Ez éppen hanuka idején történt, amikor a rebbe ezüst dollárokat osztogatott a jesiva tanulói között. Az emberek biztattak, hogy én is álljak be a sorba, de nem akaródzott. „Én nem a Chábád jesiva tanulója vagyok” – mondtam. Ettől függetlenül továbbra is csak biztattak, ezért beálltam a sorba, bár vigyáztam, hogy ne vegyem el senki helyét. Így én kerültem a legutolsó helyre. Amikor végre sorra kerültem, a Rebbe így szólt hozzám: „Később beszélni akarok magával.”
Amikor beléptem a Rebbéhez, megmutattam neki a ketubámat és a gyűrűt, amit a menyasszonyomnak szántam. Megáldott és mázel tovot kívánt, majd átadott két ezüst dollárt. Egy nagy mosoly kíséretében így szólt: „Mivel nem szokás, hogy egy vőlegény pénzbeli ajándékot adjon a menyasszonyának az esküvő előtt, még ne add neki oda. De nyilván érti, hogy mit kell tennie.”
Természetesen értettem. Az egyik dollár az enyém volt, a másik pedig a jövendőbeli feleségemet illette, és az esküvő után kellett majd átadnom neki. Még mindig őrizzük az érméket, és mindig magunknál tartjuk. Különböző családi események alkalmával mi is adtunk ezüst dollárokat a gyermekeinknek, de nem ezeket az érméket. Ezek hozzánk tartoznak, és féltve őrizzük őket, együtt a Rebbe áldásával és emlékével.
Chaim Meir Halon rabbi
Megjelent: Gut Sábesz 20. évfolyam 51. szám – 2018. szeptember 1.