Tűz és fény egy ősi mester emlékére – Lag báOmer Budapesten
Míg az izraeli Meron városában százezrek zarándokolnak Rábi Simon bár Jocháj sírjához, addig Budapesten tábortűz, gyermekkarnevál és felvonulás formájában ünneplik a zsidó hagyomány egyik legörömtelibb napját – Lag báOmert. Megyeri Jonatán tanításában nemcsak az ünnep eredetébe és spirituális mélységébe vezeti be hallgatóit, hanem a fővárosi közösségi élet pillanatait is megmutatja.
Számolás, gyász, fény
„A Tóra megparancsolja, hogy Peszáchtól számoljunk 49 napot, egészen Sávuot ünnepéig. Ez a hét hét számolása az Omer. És ma ennek a harmincharmadik napja van.” – vezeti be az ünnepet Megyeri. A különös dátum egy szomorú eseménysorozat megszakadására utal: Rabbi Akiva 24 000 tanítványa halt meg egy rejtélyes járványban, mert – a Talmud szerint – „nem tisztelték kellőképpen egymást”. Csak a 33. napon szűnt meg a halálozás.
Egybeesik ez a nap Rábi Simon bár Jocháj, a misztikus Zohár szerzőjének halálozási évfordulójával, aki „ezen a napon maga kérte, hogy örvendezzenek, zenéljenek, táncoljanak, és szeressék egymást, mert ő a Teremtőnél fog érdemükért közbenjárni.”
A tűz szentsége
„Lag báOmerkor tábortüzet gyújtunk – ez a szokás nagyjából kétszáz éves, de annál mélyebb.” Megyeri szerint a fény jelkép: a misztika tüze, a lelki világosság, amit a Zohár tanítása hozott. Az eredeti szokás mécsesgyújtás volt Rábi Simon bár Jocháj sírjánál, de a 19. században a hászidok tábortüzeket gyújtottak, először Meronban, majd világszerte. „Minden gyertya, minden fáklya a világot világosítja meg.”
A budapesti zsidó közösségben ez grillpartival, tánccal és tábortűzzel párosul. „Mint minden zsidó eseményen, az étel központi szerepet játszik.” A hangulatban azonban nemcsak a gyomor kap teret: a zene, a tanulás és a közösségi élmény egyszerre van jelen. A Jesiva fiatal tanulói tórát idéznek, mások rövid tanításokat mondanak: „Ez a nap a felebaráti szeretet napja. Rábi Akiva alapelve, hogy ‘szeresd felebarátodat, mint önmagadat’ – ezen a napon különösen érvényes.”
Felvonulás a Dohány utcában
A Lubavicsi Rebbe kezdeményezésére született meg az a hagyomány, hogy Lag báOmer napján utcai parádét tartanak. „Ez a zsidó büszkeség napja – és már gyerekkorban meg kell élni ezt.” A Budapesten működő zsidó iskolák és óvodák diákjai – a Bét Menáchem, a Majmonidész, a Zsibolygó – együttes felvonulással ünnepelnek.
„A Dohány utca zsidó zenétől hangos. Minden évben egyre több gyerek vesz részt.” A gyerekek zászlókat lobogtatnak, táncolnak, tapsolnak, és hangosan skandálják: „Anu rocim másiách áchsav!” – Messiást akarunk most!”
A belső tűz
A tanítás szerint Lag báOmer nemcsak a külső öröm, hanem a belső fény ünnepe is. „A micvák nemcsak cselekedetek, hanem érzések is – a Zohár ezt tanítja. A Tóra parancsolatai lelki mélységekkel is bírnak.” – mondja az egyik résztvevő tanító.
Megyeri Jonatán szerint ez a nap „egyik legfőbb tanítása, hogy a micvák hatással legyenek a lelkünkre is. Ez az igazi öröm forrása.”
Az ünnepség a gyerekek omerszámlálásával és zsoltárokkal zárul. A hangos „bar Jocháj” dallam alatt fellobban a tábortűz. A lángok nyelve nemcsak a sötétséget űzi el, hanem azt az ígéretet hordozza, hogy minden nappal egyre közelebb vagyunk a Messiáshoz. „És próbálunk készülni, hogy igazán át tudjuk venni a Tórát.”
Lag báOmer – egy nap, amikor az öröm micva, a tűz ima, és a közösség ünneppé válik.
Az EMIH rabbijai és közösségi vezetői élő adásban izgalmas témákkal várják a Virtuális Bét Midrás hallgatóit a zsido.com Facebook oldalán. Minden érdeklődőt szeretettel várunk!
www.facebook.com/Zsidocom/