Kóser szex: szerelem, vágy és Isten jelenléte a hálószobában
Megyeri Jonatán tanítása a zsidó házasság intimitásáról, ahol a test nem bűnös, hanem szent, és ahol a vágy nem elfojtani való ösztön, hanem az isteni szikra földi tüze.
Tilos vagy kötelező? Az ellentmondás csak látszat
„A szex nemcsak megengedett, hanem micva, azaz parancsolat!” – kezdte tanítását Megyeri Jonatán rabbi a kényes témát feldolgozó előadásában. A címet provokatívnak szánta, de nem öncélúan: „Mindenki azt gondolja, hogy a zsidó vallás csak tiltásokból áll. Különösen, ha a szexualitásról van szó.”
Pedig a zsidóság szemlélete ebben is radikálisan más, mint a nyugati vallási tradícióké. Nem a test bűnös, hanem a helytelen használata az, ami eltérítheti az embert a szentségtől. „Isten nem valami idegen dologként tekint a vágyra, hanem Ő maga teremtette azt” – hangsúlyozta a rabbi.
A házasság, mint spirituális szövetség
A testi szerelem zsidó szemmel nem pusztán örömforrás vagy gyermeknemzés eszköze, hanem szakrális aktus, amelyben Isten is jelen van. „A házastársi együttlét nem profán, hanem isteni parancs” – fogalmazott Megyeri. A Tóra a frigyláda és a főpap szentélybeli szolgálata mellett éppúgy tanít a férfi és nő egymás iránti kötelességeiről – nem csak a háztartásban, hanem a hitvesi ágyban is.
A hagyomány a nő jogait is védi: „A házastársi kötelesség nemcsak jog, hanem kölcsönös felelősség” – emelte ki a rabbi. Nem véletlenül kerül elő a ketuba, a zsidó házassági szerződés, melyben a férfi ígéretet tesz arra is, hogy örömöt és megelégedést nyújt feleségének – minden értelemben.
Nida és az intimitás ciklikussága
A rituális tisztaság szabályai, mint például a nida, elsőre elválasztásnak tűnhetnek. De Megyeri szerint ez a „távolság” nem büntetés, hanem lehetőség: „A zsidóság nem azt mondja, hogy folyamatosan kell vágyni, hanem hogy újra meg kell tanulni vágyakozni.”
A menstruáció idején tilos az együttlét, ám e szabály célja nem a nő „tisztátalanságának” megbélyegzése, hanem a kapcsolat ciklikus újraélesztése. „Mint a szombat és a hétköznapok váltakozása: a távolság után jön az újraegyesülés öröme” – mondta.
Testi vágy és spirituális cél
A testiség nem ellentéte a szentségnek – épp ellenkezőleg. A zsidó házasságban a szexualitás az isteni akarat beteljesítése. „A test nem börtön, hanem templom” – fogalmazott Megyeri Jonatán. Az ösztön nem elnyomni való, hanem megszentelendő.
A házastársi szerelem a zsidó misztika szerint is tükrözi az ember és Isten kapcsolatát. Az Énekek éneke, ez a látszólag erotikus mű, valójában az Örökkévaló és Izrael népének szerelmes párbeszéde. „A szex is lehet ima – ha szeretetből és szentségből fakad.”
Tíz tanítás a kóser szexről – Megyeri Jonatán gondolatai:
-
„A házasságon belüli szex micva, azaz isteni parancs.”
-
„A nőnek joga van az örömhöz – ez is benne van a ketubában.”
-
„A nida ideje nem büntetés, hanem a vágy újratöltése.”
-
„A test nem ellenség, hanem Isten eszköze.”
-
„A szexualitás nem profán, hanem spirituális dimenzió.”
-
„A házastárs nem tulajdon, hanem társ.”
-
„A szeretkezés nemcsak testi, hanem lelki egyesülés is.”
-
„Az Énekek éneke nem pornográfia, hanem szent költészet.”
-
„Az önkontroll nem tilalom, hanem mélység.”
-
„A zsidóság a vágyat nem elítéli – hanem megszenteli.”
A szentség nem ott kezdődik, ahol a test véget ér
A „kóser szex” tehát nem tabusított titok a judaizmusban, hanem tanított, védett és megszentelt valóság. A zsidó ember számára a szexualitás nem bujaság, hanem lehetőség – a másik felé, és Isten felé. Megyeri Jonatán tanításában a szerelem nemcsak emberi, hanem isteni dimenziót nyer. És ahogy ő maga fogalmazott: „Nincs külön spiritualitás és test – a kettő együvé tartozik, mert a Teremtő is az egység Istene.”
Az EMIH rabbijai és közösségi vezetői élő adásban izgalmas témákkal várják a Virtuális Bét Midrás hallgatóit a zsido.com Facebook oldalán. Minden érdeklődőt szeretettel várunk!
www.facebook.com/Zsidocom/