Megyeri Jonatán: Eljött a „miért” ideje! – Beszélgetés Manis Friedman rabbival

Az EMIH rabbijai és közösségi vezetői élő adásban izgalmas témákkal várják a Virtuális Bét Midrás hallgatóit a zsido.com Facebook oldalán. Minden érdeklődőt szeretettel várunk! www.facebook.com/Zsidocom/

Eljött a „miért” ideje! – Megyeri Jonatán és Manis Friedman rabbi beszélgetése

A világ nagy kérdései, válaszai és a zsidóság szerepe

Manis Friedman rabbi, a nemzetközi hírű haszid gondolkodó és Megyeri Jonatán beszélgetése nemcsak intellektuális élményt, hanem valódi iránymutatást nyújtott a hallgatóknak. A Hanuka ünnepe előtt készült interjú során olyan alapvető kérdések kerültek terítékre, mint az élet értelme, a világ jelenlegi állapota és a judaizmus univerzális üzenete. Az interjú fő gondolata az volt, hogy eljött az ideje, hogy az emberiség megkérdezze: „Miért vagyunk itt?”


A világ helyzete: Kihívások és remények

Friedman rabbi rámutatott, hogy bár a világ híreiben gyakran csak problémákról és krízisekről hallani, a valóságban a világ sokkal jobb állapotban van, mint valaha. Az emberek többsége már nem a túlélésért küzd, hanem arra törekszik, hogy megértse az élet értelmét. „Ma már nem azért küzdünk, hogy ne haljunk éhen vagy ne fagyjunk meg. Az emberek nagy része kényelmes körülmények között él, és ez lehetőséget ad arra, hogy a lét mélyebb értelmét keressük” – mondta Friedman.

Ugyanakkor a modern világ bizonytalansága is nyilvánvaló. Az oktatási rendszerek, a tudomány és a vallások egyaránt veszítettek hitelességükből. Az emberek csalódtak az intézményekben, és keresik a válaszokat. Ebben a helyzetben a judaizmus olyan alapvető igazságokat kínál, amelyek mindenki számára relevánsak lehetnek.


A judaizmus válasza: Miért vagyunk itt?

A beszélgetés középpontjában az élet céljának keresése állt. Friedman rabbi szerint a judaizmus egyedülálló választ ad erre a kérdésre: az élet célja nem az, hogy elérjük a mennyországot, hanem hogy beteljesítsük Isten akaratát itt, a földi életben. „Az élet nem arról szól, hogy mit kapunk Istentől, hanem arról, hogy mit adhatunk neki” – hangsúlyozta a rabbi. A judaizmus tanítása szerint minden ember Isten képmására teremtetett, és mindenkinek van egyedi szerepe a világban.

Ez a szemlélet felszabadító, hiszen az emberek nem kell, hogy áldozatként tekintsenek magukra, hanem aktív résztvevőként vehetnek részt a világ jobbá tételében. „Nem arról van szó, hogy Isten mire képes értünk, hanem arról, hogy mi mit tehetünk Istenért. Ez az igazi életcél” – tette hozzá Friedman.


A „miért” kérdés jelentősége

Friedman rabbi rávilágított arra, hogy a modern társadalmakban az emberek hajlamosak a „hogyan” kérdésére koncentrálni, miközben elfeledkeznek a „miért” kérdéséről. „A tudomány megválaszolja, hogyan működik a világ, de nem mondja meg, miért létezik” – jegyezte meg. A filozófiában, a politikában, sőt még a vallásban is gyakran hiányzik az irányadó „miért” kérdés.

A zsidóság ezzel szemben az élet célját, az isteni szándékot helyezi a középpontba. Az emberi létezés lényege nem a földi javak felhalmozása vagy az önmagunkkal való elégedettség, hanem az, hogy beteljesítsük Isten tervét. „A Biblia nem azért van, hogy eligazítson a mennyországba, hanem azért, hogy megtanítson arra, hogyan éljünk helyesen a földi életben” – magyarázta Friedman.


A mai kor kihívásai: Bőség és felelősség

A beszélgetés során Friedman rabbi kitért arra, hogy a mai világ egyik legnagyobb kihívása a bőségben való élet. „Hogyan szolgálhatod Istent, ha minden kényelmet megkapsz, és semmiben sem szenvedsz hiányt? Ez egy újfajta próba, amire a múlt nem adott választ” – mondta. A mai ember életének értelme éppen abban rejlik, hogy a bőséget felelősséggel használja fel, és megtalálja azokat az értékeket, amelyek túlmutatnak a fizikai jóléten.

A rabbi példát hozott arra is, hogy a vallások egykor az emberek szenvedéseire adtak vigasztalást, ám ez ma már kevés. „A középkorban azt mondták, hogy a szenvedés elvezet a mennyországba. De ma már nem kell szenvedni. Az emberek kényelmesen élnek, és éppen ezért a lelki üresség az igazi probléma” – figyelmeztetett.


Az éhség Isten szava iránt

A beszélgetés egy másik kiemelt gondolata volt az éhség Isten szava iránt. Friedman rabbi az Ézsaiás prófétát idézte, aki szerint „nem kenyérre és vízre fognak éhezni, hanem az Örökkévaló szavára.” Ez ma különösen aktuális, hiszen az emberek egyre inkább vágynak az élet mélyebb értelmére, amit nem pótolhat semmilyen anyagi bőség. „A világ ma jobban vágyik Isten szavára, mint valaha. Az emberek nem csak hallani akarják az igazságot, hanem megérteni is” – mondta Friedman.


Zárszó: A zsidóság üzenete a világnak

A beszélgetés végén Friedman rabbi hangsúlyozta, hogy a judaizmus nemcsak a zsidók számára tartogat válaszokat, hanem minden ember számára. A világ figyelme egyre inkább a zsidóság felé fordul, mert itt találhatók meg az élet alapvető kérdéseire adott válaszok. „A világ vagy gyűlöl minket, mert nálunk vannak a válaszok, vagy tisztel minket érte. De a figyelem középpontjában vagyunk, és ez felelősséggel jár” – mondta.

Megyeri Jonatán záró gondolata szerint a zsidóság üzenete a fény terjesztése: „Ahogy Hanuka tanítja, egy kis fény is képes eloszlatni a nagy sötétséget. A mi feladatunk, hogy ezt a fényt elvigyük a világnak.”

Az interjú inspirációt nyújt mindenkinek, aki keresi az élet értelmét, és választ ad arra, hogy miért érdemes élni – nemcsak egyénenként, hanem közösségként is.

Az EMIH rabbijai és közösségi vezetői élő adásban izgalmas témákkal várják a Virtuális Bét Midrás hallgatóit a zsido.com Facebook oldalán. Minden érdeklődőt szeretettel várunk!

www.facebook.com/Zsidocom/

Megszakítás