Mikor van este? Mikortól lehet elmondani az esti imát?
Az időpontok kérdése a zsidó vallási élet egyik leggyakoribb, de korántsem egyszerű témája. Oberlander Báruch rabbi legutóbbi előadásában arra a kérdésre válaszolt, „mikor van este, és mikortól lehet elmondani az esti imát?” – a témát pedig gyakorlati példákkal, halachikus háttérrel és közösségi szokásokkal gazdagon illusztrálta.
Az egyszerű kérdés, ami nem is olyan egyszerű
„Elvileg olyan egyszerű a téma: reggeli ima reggel, délutáni ima délután, esti ima este. De akkor mi a kérdés? Az, hogy mikor van este.”
A rabbi rögtön gyakorlati példát is hozott: „Budapesten, a Vasváriban péntek este minden héten változik az ima ideje. Miért?”
Ehhez először a zsidó naptár időpontjait vette sorra: „Reggeli ima legkorábbi ideje: pl. ma 3:37. Délután: napnyugtáig, ami ma 20:26. Este? Csillagok feljövetele – ma 21:04.”
Két vélemény a Talmudban
A Talmudban két alapvető vélemény létezik arról, hogy mikor kezdődik az este:
-
Rabbi Júda szerint már „plág hamincha”, vagyis délután utolsó részétől (kb. 70 perccel a csillagok feljövetele előtt) este van.
„Ez könnyítés is: este 7-kor lehet már Márivot mondani. De szigorítás is: onnantól Minchát már nem lehet.” -
A bölcsek szerint csak csillagok feljövetelétől számít az este.
„Ez is könnyítés: Minchát mondhatok napnyugtáig, akár utána is. De szigorítás: Márivot csak este 9-kor.”
És mi a döntés? „A Sulchán Áruch azt mondja: nem dőlt el a vita. Mindenki úgy csinálja, ahogy akarja, de ne legyen ellentmondás.”
Mit jelent, hogy „ne legyen ellentmondás”?
„Nem lehet, hogy ma 8-kor mondok Minchát, és utána 9-kor már Márivot. Ha számomra 8-kor még nappal van, akkor 9-kor hogy lehetne este?”
A rabbi így fogalmazott: „Ha karán mondom Minchát, akkor karán mondhatom Márivot. Ha késő mondom Minchát, késő mondom Márivot. Legalább aznap legyen következetes.”
És péntek este?
Péntek este más szabályok érvényesülnek: „Sulchán Áruch mondja: érdemes korábban behozni a Sábeszt.”
Még ha valaki egész héten csak későn mond Márivot, péntek este korábban is mondhatja, „a Sábesz tiszteletére.” De fontos: „Plág hamincha előtt semmiképp nem lehet Márivot mondani, sem gyertyát gyújtani, sem Kidust mondani. Az még nem este.”
Hogyan oldják meg a későn beköszönő Sábeszt?
A rabbi érdekes példát hozott: „Párizsban nyáron éjfélkor mondtam Kidust, mert akkor volt csak időben az esti ima.”
De léteznek más megoldások is. Egy párizsi rabbi tanácsát idézte: „Plág hamincha után gyertyagyújtás és Kidus, családi vacsora – majd később zsinagógában Máriv.”
Ennek előnye: „a gyerekekkel együtt lehet vacsorázni.” Hátránya: „a vacsora végén az ember már fáradtabb, nehezebb elmenni imádkozni.”
És nálunk, Budapesten?
A budapesti Hábád zsinagógákban is figyelnek a hagyományokra: „plág hamincha után mondják a Sábesz fogadást.”
A Vasváriban pedig „azért változik a péntek esti időpont, hogy az esti ima időben legyen.”
Mi a helyes sorrend?
A rabbi kiemelte: „Elvileg előbb kell imádkozni, aztán Kidust mondani. De ha előbb van a vacsora, és később az ima – az is elfogadható.”
De figyelmeztetett is: „Ha előbb vacsorázunk, legyen valaki, aki emlékeztet: ne felejtsd el a Márivot!”
Összegzés: a rugalmasság és a tudatosság fontossága
Oberlander rabbi így foglalta össze a tanítást:
„Két vélemény van: Rabbi Júda szerint este kezdődik plág hamincha után. A bölcsek szerint csillagok feljövetelekor. Mindkettő elfogadható – de legyünk következetesek.”
„Péntek este pedig különösen megengedett korábban behozni a Sábeszt.”
Végül egy fontos gyakorlati tanács: „Ha magánemberként egyedül imádkozom, akkor mindenképp csillagok feljövetelétől mondjam el az esti imát.”
Záró gondolat: mikor van este?
„Mikor van este? Nem csak az órától függ. Attól is, hogy hogy döntünk. Legyünk tudatosak, következetesek, és tartsuk meg a Sábesz tiszteletét.”
Az EMIH rabbijai és közösségi vezetői élő adásban izgalmas témákkal várják a Virtuális Bét Midrás hallgatóit a zsido.com Facebook oldalán. Minden érdeklődőt szeretettel várunk!
www.facebook.com/Zsidocom/
#Oberlander