Oberlander Báruch: Miért tulajdonít a zsidóság ekkora jelentőséget az öltözködésnek?

Az EMIH rabbijai és közösségi vezetői élő adásban izgalmas témákkal várják a Virtuális Bét Midrás hallgatóit a zsido.com Facebook oldalán. Minden érdeklődőt szeretettel várunk! www.facebook.com/Zsidocom/

A zsidóságban az öltözködés nem pusztán praktikus vagy esztétikai kérdés: a ruha szellemi tartalmat hordoz, befolyásolja az ember önképét, a másokkal való kapcsolatát, és közvetíti Istenhez való viszonyát is. Oberlander Báruch előadása a heti szakasz apropóján e mély jelentésrétegeket tárta fel.

A papi ruhák jelentősége

A Tóra részletesen ismerteti a kohaniták öltözékét: a főpap nyolc, az egyszerű kohen négy különleges ruhadarabot viselt. „A ruhák által lépjen a papság kötelékébe” – idézte a rabbi Rásit. A halacha szerint a kohen csak akkor jogosult a szent szolgálatra, ha viseli ezeket a ruhákat, enélkül a szolgálata érvénytelen. A Talmud szavaival: „Amíg a ruhák rajtuk vannak, a papság is rajtuk van”.

A ruhák erejét a hagyomány történetei is tükrözik: egy Jeruzsálembe látogató nem zsidó például annyira lenyűgözte a papi ruhák szépsége, hogy betért a zsidó hitbe. Nagy Sándor sem tudott ellenállni a főpap öltözékének látványának – ez mentette meg a Szentélyt a pusztulástól.

Isten előírása: szemérmes öltözködés

Az öltözködés nem csak mások, hanem Isten előtt is számít. A Sulchán Áruch előírja, hogy az ember még egyedül, zárt szobában is szemérmesen viselkedjen. „Aki egyedül tölti az éjszakát egy zárt szobában, viselkedjen szemérmesen és szégyenlősen Isten előtt, akinek dicsősége betölti az egész világot.”

Ez az elv az imára is vonatkozik: „Az ima az áldozatot helyettesíti, ezért olyan ruhában illik imádkozni, mint amilyenben az áldozatot bemutatták.”

A ruha spirituális formáló ereje

Oberlander rabbi hangsúlyozta: a ruha nemcsak a külvilágnak szóló üzenet, hanem az ember belső világára is hat. „A cselekedetek után megy a szív” – idézte a Széfer Hachinuch-ot. Ha az ember méltóságteljesen öltözik, az segít komolyan venni önmagát, és emelkedettebben viselkedni.

Egy megrázó történettel érzékeltette ezt: Auschwitzban egy fiú a megalázó rabruha alatt viselt egy tiszta inget, amit egy náci tisztől szerzett. A ruha belülről erősítette meg: „Valahogy úgy érezte, fontosabb ember lett”. Ez az élmény inspirálta arra, hogy később híres szabóvá váljon.

A tisztelet ruhája

A próféták is hangsúlyozzák: „Tiszteld meg a szombatot a külön ruháddal.” A szombati öltözet más, mint a hétköznapi, mert a ruha tiszteletet kölcsönöz – nemcsak mások, hanem önmagunk előtt is. A ruha által az ember tudatosan belehelyezkedik abba a szerepbe, amit vállalni kíván. A pap a szent szolgálatban, a hívő a szombat szentségében, a nő vagy férfi a szemérmes megjelenésen keresztül fejezi ki zsidó identitását.

A ruha mint válasz a bálványimádásra

A zsidóság egyedülállóan kép nélküli, auditív hitet képvisel: „Smá Jiszráel” – „Halld Izrael!” – nem látni kell az Istent, hanem hallani és érteni. Az aranyborjú bűne után Isten nem engedte, hogy képmása legyen, de megengedte, hogy a Miskán díszes legyen, a papok pedig királyi ruhát viseljenek – ez vizuális inspiráció, nem tárgyiasított istenkép.

A szemérmesség hiánya – spirituális lealacsonyodás

A lubavicsi rebbe szavai szerint az illetlen öltözködés nem felszabadító, hanem degradáló: „Mintha azt mondaná: nincs más értékem, csak a testem.” A ruházat célja nem az önredukálás, hanem az emberi méltóság kifejezése.

A ruha: forma és üzenet

A zsidóság szerint a forma – a külső – képes alakítani a belsőt. Ha az ember „komolyan öltözik”, komolyan is fog viselkedni. A ruha tehát nem csupán esztétikai eszköz, hanem spirituális formaöntő – külső keret, amely segíti az embert a belső tartalom megélésében.

Ahogy a kohen a papi ruhában válik valóban főpappá, úgy válhat az ember méltóvá a szombathoz, imához, vagy éppen a mindennapi élet szentségéhez – a megfelelő öltözet által.

Az EMIH rabbijai és közösségi vezetői élő adásban izgalmas témákkal várják a Virtuális Bét Midrás hallgatóit a zsido.com Facebook oldalán. Minden érdeklődőt szeretettel várunk!

www.facebook.com/Zsidocom/

Megszakítás