A rebbék bölcsessége: amikor a fény az írásból és a dalból árad
Oberlander Báruch rabbi Hászid történetek és mesék sorozatának 209. részében az Alter Rebbe (az első lubavicsi rebbe, a Tánja szerzője) alakja köré szőtt haszid hagyomány elevenedett meg. A Peszách félünnepének idején elhangzott előadásból kiderült, miért lehet szent egy mezüza tintájának pillanatnyi árnyalata, és hogyan lehet a pálinkával töltött dagasztótálból elmondott kávéskanálnyi kidus is egy teljes spirituális világ.
Egy különleges hallású rebbe
Az egyik történet szerint az Alter Rebbe az utcán sétálva meghallotta, hogy egy nem zsidó hegedűs játékában egy hang hamis volt. Amikor a zenész újrajátszotta a dallamot, a Rebbe pontosan megmutatta, hol volt a hiba. A történetből is érződik, amit a hagyomány tart: több híres haszid dallam, például a Halél végén énekelt „Kia” dallam is az Alter Rebbétől származik.
A fény a mezüzában is mérhető
Egy másik alkalommal mezüzát küldtek az Alter Rebbének, ám ő visszaküldte azzal az indokkal: „Ez nem az enyém. Felhős időben írták, én pedig kértem, hogy tiszta időben írják.” A különbséget nem a szavak vagy a betűk formája, hanem a spirituális tisztaság érzékelése jelentette. Egy másik, szintén híres szofér mezüzáját így méltatta: „Olyan világos, olyan fényes!”
„Ha akkor élt volna, próféta lett volna”
A harmadik lubavicsi rebbe, a Cemách Cedek így méltatta nagyapját: „Ha a Talmud idején élt volna, biztosan a Talmud bölcsei közé tartozott volna. Ha próféták idején, akkor próféta lett volna. Ha az ősatyák idején, akkor ő is ősatya lett volna.” De miért épp ebben a korban született? „Mert akkor volt szükség ilyen rebbére” – hangzott a válasz.
A szeretet visszavezet
Az Alter Rebbe nemcsak tanítóként, de lelkivezetőként is különleges érzékenységgel fordult másokhoz. Amikor megtudta, hogy egy zsidó férfi eltávolodott a vallástól, és emiatt a haszid közösség is elfordult tőle, így szólt: „El se tudjátok képzelni, milyen nagy öröm ez az Örökkévalónak, amikor sikerül visszatartani egy zsidót egy vétektől.” A Rebbe tanácsa: barátkozni kell vele, közelebb kell hozni, mert neki is van isteni lelke.
A tanja szerzője is tanul a saját könyvéből
Az Alter Rebbe fia, a Mitler Rebbe egyszer úgy találta apját, hogy épp a Tánját tanulmányozta, amelyet maga írt. Amikor megkérdezte, mit talál benne annyira különlegesnek, az apa így felelt: „Olyan dolgokat látok benne, amiket még Mezericsben sem értettem meg a mesterem, a Mezricsi Mágid mellett.” Az igazi mélységek így saját szavai által nyíltak meg számára is.
Egy kis csoda a Vasvári Pál utcai széderen
Oberlander Báruch rabbi egy személyes történetet is megosztott: a szombat délutáni hangvesztés után már nem remélte, hogy képes lesz vezetni az első széderestét. „Ahogy elkezdtem a szédert, visszatért a hangom, és tartott a mácáig. Aztán megint elment. Ez egy kis csoda volt számomra.”
A csodák mögötti egyszerűség
Egy egyszerű szakácsnő, aki háromszor is megsózta a rebbe tiszteletére főzött ételt, egy mély tanítást indított el. Amikor a rebbének végül mégis ennie kellett a túlsózott ételből, egy másik haszid így reagált: „Olyan szent vagy, hogy már nem is érzed az étel ízét.” Az Alter Rebbe erre elmesélte: „21 éves voltam, amikor először hallottam a Mezricsi Mágid tanítását. Azóta nincs íze számomra az ételnek.”
A betűk teremtő ereje
Egy meddő házaspárnak az Alter Rebbe így segített: vásárolt tőlük egy tálat (kaára), és azt mondta: „Legyen az akarából (’medő’) kaára (’tál’).” A betűk sorrendje megváltozott, a jelentés is – és az áldás meghozta a gyermeket. A kabbala tanítása szerint a héber betűk teremtő erővel bírnak, és ha helyes sorrendbe állítják őket, megváltozik a világ.
Tóra által válni Tórává
Végül az Alter Rebbe egyik legfontosabb haszid tanítása is elhangzott: „Vilnában azt tanítják meg, hogyan kell egy zsidónak Tórát tanulni. Mezericsben pedig azt, hogyan válik a zsidóból Tóra.” Ez a szemlélet különböztette meg őt és tanításait minden korábbi generációtól.
Az előadás mélyen megragadta a haszid történetekből áradó fényt – legyen szó dallamról, betűről, mezüzáról vagy pálinkás táldról. Az Alter Rebbe mindenben Istent látta, és tanított meg bennünket is látni.
Az EMIH rabbijai és közösségi vezetői élő adásban izgalmas témákkal várják a Virtuális Bét Midrás hallgatóit a zsido.com Facebook oldalán. Minden érdeklődőt szeretettel várunk!
www.facebook.com/Zsidocom/
#Oberlander