Oberlander Báruch: Hászid történetek és mesék (207)

Az EMIH rabbijai és közösségi vezetői élő adásban izgalmas témákkal várják a Virtuális Bét Midrás hallgatóit a zsido.com Facebook oldalán. Minden érdeklődőt szeretettel várunk! www.facebook.com/Zsidocom/ #Oberlander

Tóra, ember és isteni fény – Hászid történetek Oberlander Báruch rabbival

A „Hászid történetek és mesék” 207. részében Oberlander Báruch rabbi ismét mély bölcsességgel, anekdotákkal és spirituális tanításokkal teli történeteket mesélt a hászid mesterek világából – ezúttal különös hangsúllyal a tanulás és a spirituális fejlődés összefüggéséről.

Tóraszekrény vagy ember?

Két testvér, Rabbi Pinchász Hálévi Hurvitz (Frankfurt rabbija) és testvére, Smelke (Nikolsburg rabbija), a mezricsi mágidhoz látogatott. Rabbi Pinchász kezdetben szkeptikusan tekintett a hászidizmusra, de találkozása Reb Zusával, a mágid tanítványával megváltoztatta nézőpontját. Reb Zusá egy talmudi részletet idézett: lehet-e a tóraszekrényt a minjen tizedik tagjának számítani? „Nem” – feleli a Talmud –, „mert az nem ember.” Rabbi Pinchász ekkor ráébredt: „Ha a tudásom csupán „tórával telt fadarab”, akkor nem vagyok igazi ember – ehhez kell a hászidizmus.”

Halachikus döntés – kabalisztikus magasságban

Amikor egy asszony kóser csirkét vitt a mezricsi mágidhoz, a Rebbe nemcsak a halachikus forrásokat idézte (Sulchán Áruch, Sách, Táz), hanem a Zohár, a Tikuné Zohár és más kabalisztikus véleményeket is. Rabbi Pinchász így szólt: „A halachikus véleményeket értem, de a kabalisztikust nem.” A mágid válasza: „Ezért kell tanulni hászidizmust.”

Az Énekek Éneke felforgatja az eget

A mezricsi mágid péntek délutánonként aludt – a kabbala szerint ez a „dormita”, az égi szférák nyugalmának ideje. Egy alkalommal nem tudott pihenni: a karlini Rabbi Áron éppen az Énekek Énekét mondta. A mágid üzent: „Kérem, hagyja abba – olyan nagy felfordulást okoz az égben, hogy nem tudok nyugodni.”

A tűz, ami megállított egy kiközösítést

Amikor a misnágdim (a hászidizmus ellenzői) egy nagy kiközösítő tanácskozást terveztek, a mezricsi mágid elküldte Rabbi Áront, hogy békével akadályozza meg azt. Rabbi Áron meg is jelent – és három oldalról tűz tört ki, csak egy kijárat maradt. Mindenki menekült, a tanácskozásnak vége lett. A mágid kérdőre vonta: „Kértelek, hogy ne természetfölötti módon oldd meg.” Rabbi Áron válasza: „Nem volt csoda – ha csoda lett volna, mind a négy oldal lángolt volna!”

A Bál Sém Tov unokája – és a spirituális unoka

A mezsibuzsi Rabbi Báruh, a Báál Sém Tov unokája gyakran emlegette: „Én a Báál Sém Tov unokája vagyok, ő nagyon szeretett engem.” Egy alkalommal így mesélte: „Az ölében ültem, és ő kabbalisztikus kérdést tett fel nekem.” Az Alter Rebbe (Rabbi Schneur Zálmán) azonban így válaszolt: „Ha a Báál Sém Tov egy kecskéhez beszélt volna, az is válaszolt volna – mert a mesternél nőttél fel, az még nem a te érdemed.” Az Alter Rebbe úgy fogalmazott: „Ő a fizikai unokája – én a spirituális.”

A zsenialitás felismerése

Vilna utolsó rabbija, Rabbi Smuel, egy különösen mély tanítást osztott meg, ami lenyűgözte a vilnai Gáont. Amikor megtudta, hogy az Alter Rebbétől származik a gondolat, így szólt: „Ha ismerném ezt az embert, én lennék a szolgája, aki a ruháját viszi a mikvébe.”

A kis test, a nagy lélek

Az Alter Rebbe szerényen élt a mágid körében, senki sem sejtette a nagyságát. Egy éjjel a mágid mankóval bement a szobába, és az alvó tanítványra nézve így szólt: „Hogyan fér el egy ilyen nagy lélek egy ilyen kis testben?” Innentől kezdve tanítványai Rávként kezdték hívni – és máig ez a neve: „A Ráv”.

A terített asztal újraírva

A mezricsi mágid 21 évesen bízta meg az Alter Rebbét, hogy írja meg a Sulchán Áruch új változatát – nem a törvények tartalmát változtatva, hanem azok szerkezetét, magyarázatokkal, világosan. Így született meg a híres Sulchán Áruch haRáv, melyet ma is a legnagyobb tekintélyként idéznek.

Befejezés helyett

A rabbi az előadás végén megjegyezte, hogy ezúttal rövidebbre kellett fognia a tanítást, hiszen „csütörtökön Orbán Viktor miniszterelnök vacsorát rendez Benjamin Netanjahunak, és én is meg vagyok hívva. Két helyen egyszerre nem tudok lenni.” A csütörtöki előadás tehát elmarad, de a rabbi ígéri: „Pótolni fogom az ünnep alatt.”

A tanítás fő üzenete: nem elég a tudás – a cél, hogy a Tóra ne csak bennünk legyen, hanem mi magunk váljunk élő Tórává.

Az EMIH rabbijai és közösségi vezetői élő adásban izgalmas témákkal várják a Virtuális Bét Midrás hallgatóit a zsido.com Facebook oldalán. Minden érdeklődőt szeretettel várunk!

www.facebook.com/Zsidocom/

#Oberlander

Megszakítás