Sávuot, dátumvonal, kézmosás a repülőn – és lehet-e Kohénként Auschwitzba látogatni?
Oberlander Báruch rabbi 225. „Kérdezd a rabbit!”-adásának tanításai
„Üdvözlök mindenkit a virtuális Beit Midrásban, a virtuális tanházban. Szerdán este van, és ilyenkor folytatjuk a népszerű programunkat: Kérdezd a rabbit!” – köszöntötte a hallgatókat Oberlander Báruch rabbi, aki ezúttal autóból, krakkói rabbi-konferenciáról, és Auschwitzból hazafelé tartva jelentkezett be. Mint mondta: „Nagyon különleges volt, most imádkoztunk és megemlékeztünk.” Az adásban Sávuot ünnepére készülve rengeteg gyakorlati és spirituális kérdésre válaszolt.
Miért írjuk héberül jobbról balra?
A legelső kérdésre, hogy miért írjuk héberül jobbról balra, így válaszolt: „Az egyik válasz az, hogy merrefele van jobb, merrefele van bal… És a lényeg az, hogy jobbról balra – itt kezdünk a jobb oldalon – és így kell kezdeni a zsidónak a Talmudi útmutatás alapján.”
Mobiltelefonon lehet Talmudot tanulni?
Felmerült, hogy ha valaki telefonon tanul Talmudot, használhatja-e ugyanazt az eszközt profán célra is? „A válasz: igen. Mert a telefon nincs kijelölve csak Talmud-tanulásra.” Egy idézetet is hozott: „Ráv Simon mondta: jaj, de kár, hogy az Isten nem teremtette az embert két szájjal. Az egyik száj csak Tóra-tanulásra és imára lenne szentelve… de ha lenne is, mind a kettőt használnánk profán dolgokra.”
Kézmosás a repülőgépen
A repülőgépen végzett kézmosás technikai kérdése is szóba került: „Az ember elkér egy poharat, odamegy a WC-hez, kinyitja az ajtót, és leöblíti a kezét egy pohárral. Semmi akadálya nincs ennek.” Az áldást viszont nem WC-ben mondjuk: „Kilép a WC-ből, és akkor mondja az áldást.”
Autóban lehet-e áldást mondani?
A mozgó autóban való áldásmondás kapcsán elmondta: „Evés és ivás előtt kell mondani áldást. Azt nem lehet utólag pótolni. Ha valaki autóban van, rövid áldást nyugodtan lehet mondani.”
Mikor van a szombat, ha nem tudom?
A rabbi Sávuot előtti vasárnap estére tervezett előadásából is ízelítőt adott: „Mi van akkor, ha valaki olyan helyen van, és nem tudja, mikor van szombat? Vagy ha valaki utazik Japán és az USA között… A dátumvonal kérdése – nagyon izgalmas téma.”
Rituális kézmosás – Chábád-szokás szerint
Arra a kérdésre, miért mosnak háromszor kezet a Chábádnál kenyérevés előtt, így válaszolt: „Ez egy teljesen megalapozott szokás. Chábád-szokás szerint kenyér előtt háromszor jobb kéz, háromszor bal kéz.”
Kohén mehet-e Auschwitzba?
A Kohénok Auschwitz-látogatásával kapcsolatos kérdésre így felelt: „Halachikus értelemben az nem temető, mert emberi maradványok nincsenek ott eltemetve. És ezért Kohén mehet oda.” Ráadásul, mint hozzátette: „A Holokauszt és Halacha című könyvemben van erről egy fejezet, érdemes elolvasni.”
Auschwitzban kell-e mondani a csodáért való áldást?
Egy további saját kérdését is megosztotta: „Mindenki, aki túlélte Auschwitzot, kell-e mondani azt az áldást: ‘Áldott vagy te Isten, aki csodát tett velem itt’?” Erre válasz: „Ha valakire konkrétan lőttek, és túlélte, az biztos, hogy csodának számít. De aki éhezett és dolgozott, és túlélte, az más. Általánosan ezt az áldást nem szokták mondani.”
Zsidó művészet és bélyeggyűjtés
Felmerült, hogy miért volt egykor „nem elfogadott a kóser zsidó művészet” – a rabbi így válaszolt: „Nem ismerem, hogy nem lenne elfogadott.” A gyerek bélyeggyűjtés kapcsán hozzátette: „Olyan bélyeget, amin más vallás jelképei vannak, azt próbálnám elkerülni.” Példaként elmondta: „A Lubavicsi Rebbe is gyűjtött bélyeget gyerekként. Később ebből a család élt egy ideig.”
Régészeti bizonyíték az egyiptomi rabszolgaságra?
Az egyiptomi rabszolgaság régészeti bizonyítékait illetően kifejtette: „Kevés van, de van. Nem lehet elvárni sokat, mert az ilyen írások a győzelmekről szólnak, nem arról, hogy ‘minket csapások értek’.” Hozzátette: „De hát a legjobb bizonyíték maga a Tóra.”
Miért hosszabb Szukot, mint Sávuot?
A három zarándokünnep kapcsán elmondta Nachmanidész véleményét is: „A Sávuot tulajdonképpen Pészach utolsó napja. És minden zarándokünnepen be kell mutatni áldozatot – még Sávuot után is hét napon keresztül lehet pótolni.”
Fájdalmas-e a halál?
„Lehet fájdalmas, lehet nem fájdalmas” – válaszolta. Egy Talmudi bölcs álmában így fogalmazott: „Olyan volt, mint hajszálat kihúzni a tejből.” De hozzátette: „Mindig imádkozni kell, hogy ne legyen fájdalmas.”
Haszidizmus legnagyobb ereje
Zárásként így méltatta a haszidizmus jelentőségét: „A haszidizmus talán a legjobb dolog, ami történt a zsidó vallással az utóbbi 300 évben. Olyan erőt, vitalitást vitt a vallásgyakorlásba és a hitbe, hogy hihetetlen.” Egy szemléletes példával élve: „Ez olyan, mint a fa: van, amelyik éppen él, kicsit kiszáradt; és van, amelyik tele van levelekkel, zölddel. A haszidizmus ez az életteli fa.”
Záró gondolat
„Köszönöm a figyelmet. Remélem, vasárnap este 7 órától találkozunk a Vasváriban. Sok-sok tanulás lesz. És hétfő délelőtt feltétlenül ott a helyünk a zsinagógában, hogy halljuk a 10 parancsolat felolvasását.”
Sávuoti programok a Vasvári Pál utcai zsinagógában
Helyszín: Budapest, VII. kerület, Vasvári Pál utca 5.
2025. június 1. (vasárnap) – Sávuot előestéje, tanulás éjszakája
-
19:00–20:00 Sobel Rabbi előadása
-
20:00 Oberlander Báruch rabbi: „Mikor van szombat?” – a szombat kezdete, dátumvonal és időzónák halachikus kérdései
-
Ezt követően:
-
Dr. Gürtler Katalin: „Bibliai régi személynevek”
-
Dombi Gábor: „A régi Orczy-házi zsinagóga története”
-
Kerekasztal-beszélgetés: „Mikortól számít népnek a zsidó nép?”
-
2025. június 2. (hétfő) – Sávuot első napja
-
11:00 A 10 parancsolat ünnepélyes felolvasása – „Feltétlenül ott a helyünk a zsinagógában!”
-
Ünnepi ima után gazdag kidus, hagyományos tejes ételekkel
-
19:00–20:00 Sobel Rabbi előadása
-
Ezt követően: Oberlander Báruch rabbi kabalisztikus előadása: „Malchut – a hetedik szféra a lelkünkben”
2025. június 3. (kedd) – Sávuot második napja
-
Délután 19:30 Mincha (délutáni ima)
-
Ezt követően: ünnepbúcsúztató fárbrengen a zsinagóga emeleti termében
Az EMIH rabbijai és közösségi vezetői élő adásban izgalmas témákkal várják a Virtuális Bét Midrás hallgatóit a zsido.com Facebook oldalán. Minden érdeklődőt szeretettel várunk!
www.facebook.com/Zsidocom/
#Oberlander