בס”ד
A Misna szerint Jehudá ben Témá bölcsessége azt tanítja, hogy az embernek a természetből és az állatvilágból kell tanulnia, hogy hogyan teljesítse Isten akaratát. Ezt erővel, gyorsasággal és bölcsességgel teheti, miközben elkerüli az arroganciát és a fanatizmust.
A Misna bölcsei szerint az ember sokat tanulhat az állatoktól, mivel a természettudományos megfigyeléseket vallásos tevékenységük kiterjesztésének tartották.
A DEE CSALÁD PIRKÉ ÁVOT PROJEKTJE
יְהוּדָה בֶן תֵּימָא אוֹמֵר, הֱוֵי עַז כַּנָּמֵר, וְקַל כַּנֶּשֶׁר, וְרָץ כַּצְּבִי, וְגִבּוֹר כָּאֲרִי, לַעֲשׂוֹת רְצוֹן אָבִיךָ שֶׁבַּשָּׁמָיִם. הוּא הָיָה אוֹמֵר, עַז פָּנִים לְגֵיהִנֹּם, וּבֹשֶׁת פָּנִים לְגַן עֵדֶן. יְהִי רָצוֹן מִלְּפָנֶיךָ יְיָ אֱלֹהֵינוּ שֶׁתִּבְנֶה עִירְךָ בִּמְהֵרָה בְיָמֵינוּ וְתֵן חֶלְקֵנוּ בְתוֹרָתֶךָ:
Jehudá ben Témá mondta: „Légy bátor, mint a párduc, könnyű, mint a sas, gyors, mint a szarvas, erős, mint az oroszlán, amikor tenned kell Mennyei Atyád akaratát!” Ugyancsak ő mondta: „Az arrogáns ember a pokolba, a szégyellős a mennyországba való. Legyen az az akaratod, Istenem és őseim Istene, hogy felépüljön a Szentély, mihamarabb, napjainkban, és legyen részünk szent Tórádban!” (Ávot 5:20)
A Misna tanítása: hogyan tanulhatunk az állatoktól Isten akaratának teljesítésében?
Az ember sokat tanulhat az állatoktól. Ezt tették a Misna bölcsei, akik a természettudományos megfigyeléseket vallásos tevékenységük kiterjesztésének tartották. A Misna azt tanítja, hogy az állatvilág Isten megnyilatkozásának egyik formáját jelenti. A természettől megtanulhatjuk, hogy hogyan teljesítsük Isten akaratát a lehető legjobb módon, gyorsan és erőteljesen.
A központi kérdés az arrogancia és a szégyenlősség. Míg a leopárd vonatkozásában az erő („áz”) pozitív tulajdonság, addig az arroganciának fordítható „áz pánim” negatív. Ez a kontraszt arra figyelmeztet, hogy az isteni akarat beteljesítésére vonatkozó igyekezetünk nem lehet extrém vagy fanatikus, mert ilyen esetben az erő negatív tulajdonsággá válik. Ahogy a természetes világ, úgy az isteni igazságosság is egyensúlyban van, és erre kell törekednünk a saját jellemünkkel kapcsolatban is.
Az embernek igyekeznie kell, hogy inspirációt nyerjen a természetből és az állatvilágból és megtalálja a helyét a világban, melynek középpontjában Isten Tórája áll.
Megvitatható kérdések:
Hogyan lehet egyensúlyban tartani az erőt és az önbizalmat (a leopárd tulajdonságai) és az arroganciát?
Hogyan inspirálhat az az élmény, amikor egy állatot figyeltél meg a természetben?
Hogyan nyilvánul meg a világban az igazságosság és a egyensúly?
Írta: Quincy Barrett
Lea bát Refáel veCipóra
Maja Eszter bát ráv Árje Mordecháj veLea
Rina Mirjám bát ráv Árje Mordecháj veLea
emlékére és lelkének emelkedésére