בס”ד

A DEE CSALÁD PIRKÉ ÁVOT PROJEKTJE

הוּא הָיָה אוֹמֵר, כָּל שֶׁרוּחַ הַבְּרִיּוֹת נוֹחָה הֵימֶנּוּ, רוּחַ הַמָּקוֹם נוֹחָה הֵימֶנּוּ. וְכָל שֶׁאֵין רוּחַ הַבְּרִיּוֹת נוֹחָה הֵימֶנּוּ, אֵין רוּחַ הַמָּקוֹם נוֹחָה הֵימֶנּוּ. רַבִּי דוֹסָא בֶן הַרְכִּינַס אוֹמֵר, שֵׁנָה שֶׁל שַׁחֲרִית, וְיַיִן שֶׁל צָהֳרַיִם, וְשִׂיחַת הַיְלָדִים, וִישִׁיבַת בָּתֵּי כְנֵסִיּוֹת שֶׁל עַמֵּי הָאָרֶץ, מוֹצִיאִין אֶת הָאָדָם מִן הָעוֹלָם:

Ugyancsak ő [Chániná ben Dosza rabbi] szokta mondani: „Akiben az embereknek kedvük telik, abban Istennek is kedve telik. Akiben pedig az embereknek nem telik kedvük, abban Istennek sem telik kedve.”

Doszá ben Hárkinász rabbi mondta: „A reggel átalvása és a déli borozás, valamint a gyermeteg fecsegés és a tudatlanok gyülekezetében való üldögélés kizavarják az embert a világból (vagyis megrövidítik az életét).” (Ávot 3:10)

Misnánk második részében Dosza rabbi azokkal a dolgokkal foglalkozik, melyek eltávolíthatják az embert a rendes zsidó élettről. Erre a lustaságot és a frivol életvitelt hozza példának, melyek képesek arra, hogy elidegenítsék az embert a tóratanulástól és a tórai értékeknek megfelelő életviteltől.

Nézzük meg a szöveg mellett a kontextust is. Dosza ben Hárkinász rabbi Jochánán ben Zákáj kortársa volt, mindketten végigélték a második Szentély pusztulását (a polgári időszámítás szerinti 70-ben) és mindketten felismerték, hogy a churbán (Jeruzsálem és benne a Szentély pusztulása) után milyen életbe vágóan fontos szerepe van a tóratanulásnak a zsidó nép túlélése szempontjából.

A második Szentély lerombolásáig ezer éven át Izrael Földje, Jeruzsálem és a Szentély dominálta a zsidó életet. A Dosza rabbihoz hasonló tudósok felismerték, hogy száműzött népként egyetlen dologgal őrizhetjük meg az identitásunkat, a tóratanulással. A tanulás emellett saját magunk és a körülöttünk levő világ tökéletesítésének a módszere is lett, és ezen keresztül tartották fenn a zsidók az Izrael utáni vágyakozást.

Ez a misnai részlet a megelőző mondatok tematikáját folytatja, miszerint úgy kell élnünk, hogy a zsidóság fősodrában maradhassunk, és ehhez fáradhatatlanul ragaszkodnunk kell alapvető céljainkhoz, a tóratudás megszerzéséhez és a tórai értékek szerint való élethez.

Természetesen nem kell mondanunk, hogy végső célunk a „Torát Jiszráel beerec Jiszráel” – „Izrael Tórája Izrael földjén” víziója: azon vágy beteljesülése, hogy egész népünk egyesülhessen Istentől kapott földünkön, mert itt, a Szentföldön kell az általunk tanulmányozott Tórában lefektetett elveknek és értékeknek megfelelően felépítenünk egyenes és igazságos társadalmunkat, hogy ékes példát szolgáltathassunk a világnak, melyet aztán a népek utánozhatnak.

Megvitatható kérdések:

Hasonlítsd össze ezt a misnát a 2:16-tal és a 4:28-cal. Mit jelent az „eltávolítják” vagy „kizavarják” az embert a világból kifejezés?

Milyen frivol tevékenységek vonják el néha a figyelmedet?

Vajon az október hetedikei események megváltoztatták a véleményedet az Izraelben való életről? Hogyan, milyen szempontból?

Ötlet: Peter Abelow, a Dee család szomszédja és barátja, túravezető, oktató és az Israel Is Beautiful virtuális kirándulások létrehozója

Lea bát Refáel veCipóra

Maja Eszter bát ráv Árje Mordecháj veLea

Rina Mirjám bát ráv Árje Mordecháj veLea

emlékére és lelkének emelkedésére

 

 

Megszakítás