בס”ד

A DEE CSALÁD PIRKÉ ÁVOT PROJEKTJE

יְהוּדָה בֶן טַבַּאי וְשִׁמְעוֹן בֶּן שָׁטָח קִבְּלוּ מֵהֶם. יְהוּדָה בֶן טַבַּאי אוֹמֵר, אַל תַּעַשׂ עַצְמְךָ כְעוֹרְכֵי הַדַּיָּנִין. וּכְשֶׁיִּהְיוּ בַעֲלֵי דִינִין עוֹמְדִים לְפָנֶיךָ, יִהְיוּ בְעֵינֶיךָ כִרְשָׁעִים. וּכְשֶׁנִּפְטָרִים מִלְּפָנֶיךָ, יִהְיוּ בְעֵינֶיךָ כְזַכָּאִין, כְּשֶׁקִּבְּלוּ עֲלֵיהֶם אֶת הַדִּין

Tőlük [Jehosuá ben Práchjától és az árbeli Nitájtól] Jehudá ben Tábáj és Simon ben Sátách vette át a [hagyományt]. Jehudá ben Tábáj mondta: „Amikor bíráskodsz, ne tégy úgy, mint az ügyvédek, és amikor a peres felek előtted állnak, tekintsd mindkettőjüket gonosznak, de azután, amikor elfogadták az ítéletet, legyenek a szemedben ártatlanok!” (Ávot 1:8)

Ez a misna megmutatja, hogy milyen nehéz igazságot tenni a világban. Ne legyünk olyanok, mint azok a bírók, akik eltorzítják az igazságot, előre eltervezetten egyik vagy másik oldalnak kedvezve vagy utasítva a peres feleket arra, hogy hogyan nyújtsák be az igényeiket. A bírónak minden ügyet bölcsen és legjobb tehetségét felhasználva kell megvizsgálnia, hogy a teljes igazságot felderítse, nem hagyva, hogy a peres felek vonják le számára a tanulságot. Amikor a misna azt mondja, hogy a peres feleket egyaránt „gonosznak” kell tekinteni, azzal arra utal, hogy a bíró nem feltételezheti, hogy az egyik fél istenfélő és így biztosan nem hazudik, mert emiatt esetleg nem lesz elég objektív az eset megítélésekor. Amikor azonban véget ér a jogi folyamat és a peres felek elfogadják a döntést, akkor mindkettőre jó szemmel kell tekinteni, mert a bírósági döntés elfogadása méltóságot és jóakaratot kíván.

A misnát metaforikus módon is értelmezhetjük. Dávid király története arra tanít, hogy hogyan szembesülhetünk a keserű valósággal: „Vétkeztem Istennel szemben” – mondja Nátán prófétának (II. Smuel 12:13). „Mert bűntetteimet tudom én, és vétkem előttem van mindig” (Zsoltárok 51:5)

Az ő példáját követve mi is átélhetjük a mély megbánást és visszaszerezhetjük az integritásunkat a saját személyiségünk tökéletesítésére irányuló, komoly belső munka és vétkeink kijavításának eredményként.
A modern világban rendkívül könnyű manipulálni az igazságot, akár úgy, hogy ideológiai érvek mentén rendezik újra a tényeket, akár azáltal, hogy a lényegről az apró részletekre terelik a figyelmet. A teljes igazság megtalálásához komoly és tudatos erőfeszítésre van szükség, ahogy a tiszta ezüstöt is hosszú és fárasztó munkával nyerik ki.

Megvitatható kérdések

1. Érezted-e valaha, hogy vétked elismerése könnyített a belső fájdalmadon és lehetővé tette, hogy méltósággal haladj tovább?
2. Találjatok példákat olyan konfliktusokra, melyekben nagyon nehéz eldönteni, hogy kinek van igaza.
3. Milyen személyiségjegyekkel kell a vezetőknek rendelkezniük ahhoz, hogy objektív módon tudjanak ítélni?

Ötlet: Shulamit Kopeliovich, Lucy Dee tanára a Herzog Intézetből

Lea bát Refáel veCipóra

Maja Eszter bát ráv Árje Mordecháj veLea

Rina Mirjám bát ráv Árje Mordecháj veLea

emlékére és lelkének emelkedésére

 

Megszakítás