בס”ד

A DEE CSALÁD PIRKÉ ÁVOT PROJEKTJE

רַבָּן גַּמְלִיאֵל בְּנוֹ שֶׁל רַבִּי יְהוּדָה הַנָּשִׂיא אוֹמֵר: יָפֶה תַלְמוּד תּוֹרָה עִם דֶּרֶךְ אֶרֶץ, שֶׁיְּגִיעַת שְׁנֵיהֶם מַשְׁכַּחַת עָוֹן, וְכָל תּוֹרָה שֶׁאֵין עִמָּהּ מְלָאכָה סוֹפָהּ בְּטֵלָה וְגוֹרֶרֶת עָוֹן. וְכָל הָעוֹסְקִים עִם הַצִּבּוּר יִהְיוּ עוֹסְקִים עִמָּהֶם לְשֵׁם שָׁמַיִם, שֶׁזְּכוּת אֲבוֹתָם מְסַיַעְתָּם וְצִדְקָתָם עוֹמֶדֶת לָעַד, וְאַתֶּם, מַעֲלֶה אֲנִי עֲלֵיכֶם שָׂכָר הַרְבֵּה כְּאִלּוּ עֲשִׂיתֶם.

Rábán Gámliél, Jehudá, a Fejedelem fia mondta: „Jó, ha a tóratanulás valami gyakorlati munkával párosul, mert amíg mindkettővel el van foglalva az ember, addig megfeledkezik a bűnről. Az olyan tóratanulás ellenben, amely nincs munkával egybekötve, végül kárba vész, és vétket von maga után. Akik a közélettel foglalkoznak, tegyék önzetlenül, így atyáik érdeme mindörökké segítségükre lesz, [atyáik] igaza örökké tart. Ti pedig olyan jutalmat kapnak, mintha önerőből tettétek volna mindezt.” (Ávot 2:2)

A misna első része az önellátás és a megélhetést biztosító pénzkereset fontosságáról szól. Bár a zsidó élet szempontjából kiemelkedően fontos a zsidó életben, kötelesek vagyunk a derech erecet, az ország útját követni, azaz a társadalom felelős tagjaként létezni.

Ha az ember tóratanulás mellett dolgozik is, akkor megfeledkezik a bűnről.

Az egyszerű magyarázat az, hogy ha az ember teljes állásban dolgozik és fennmaradó idejében Tórát tanul, akkor túlságosan elfoglalt lesz még ahhoz is, hogy bűnökre gondoljon. Vagyis a tóratanulás és az önfenntartás együtt védi meg az embert a csábítástól. Aki elég pénzt keres, annak nincs szüksége lopásra a létfenntartáshoz. Ha ezzel egyidejűleg Tórát is tanul, akkor erkölcsileg is védve lesz a csábítástól. Az ilyen ember tisztábban látja, mi a jó és mi a rossz, és tudja, hogy meg kell elégednie azzal, amit Istentől kapott.

Fontos továbbá az is, hogy ha az ember a munkát és a tanulást ötvözi, akkor nem kizárólag a karrier elérése hajtja, hanem fel kell osztania az idejét a munka és a tanulás között. Ez csökkenti a gyakran telhetetlenné váló pénzéhséget és a presztízsre való törekvést.

Ha egy pillanatra félretesszük a pénzügyi szükségleteket, akkor is nyilvánvaló, hogy dolgoznunk kell, hogy rendelkezzünk azzal, amit a zsidó jog derech erecnek nevez. Meg kell látnunk a másokkal való pozitív interakció értékeit.

Produktívnak kell lennünk, és ez akkor valósul meg, ha foglalkozunk a környezetünkben élő emberekkel és a minket körülvevő világgal. Nem elég a tóratanulás, a tanultakat alkalmazni is kell.

Ötlet: Richard Marks, aki éveken át volt a Leo Dee rabbi és felesége által vezetett közösség tagja Radlettben. Lucy, Maia és Rina emlékére tóratekercset avattak Radlettben.

Megvitatható kérdések

1. Hogyan teremthetjük meg az egyensúlyt a tóratanulás elsődlegessége és a pénzkereset között akkor, ha az egyik sürgetőbbnek érződik a másiknál?
2. Rábán Gámliel arra figyelmeztet, hogy világi munka nélkül a tóratanulás bűnhöz vezethet. Szerintetek hogyan lehetséges ez?
3. Gondoljatok valakire, aki elkötelezett a tóratanulás mellett, de az őt körülvevő világgal is foglalkozik. Szerintetek ő boldogabb? Teljesíti a „száméách bechelko” – boldog azzal, ami neki jut fogalmát?

Lea bát Refáel veCipóra

Maja Eszter bát ráv Árje Mordecháj veLea

Rina Mirjám bát ráv Árje Mordecháj veLea

emlékére és lelkének emelkedésére

 

Megszakítás