בס”ד

A DEE CSALÁD PIRKÉ ÁVOT PROJEKTJE

הוּא הָיָה אוֹמֵר, חָבִיב אָדָם שֶׁנִּבְרָא בְצֶלֶם. חִבָּה יְתֵרָה נוֹדַעַת לוֹ שֶׁנִּבְרָא בְצֶלֶם, שֶׁנֶּאֱמַר (בראשית ט) כִּי בְּצֶלֶם אֱלֹהִים עָשָׂה אֶת הָאָדָם. חֲבִיבִין יִשְׂרָאֵל שֶׁנִּקְרְאוּ בָנִים לַמָּקוֹם. חִבָּה יְתֵרָה נוֹדַעַת לָהֶם שֶׁנִּקְרְאוּ בָנִים לַמָּקוֹם, שֶׁנֶּאֱמַר (דברים יד) בָּנִים אַתֶּם לַה’ אֱלֹהֵיכֶם. חֲבִיבִין יִשְׂרָאֵל שֶׁנִּתַּן לָהֶם כְּלִי חֶמְדָּה. חִבָּה יְתֵרָה נוֹדַעַת לָהֶם שֶׁנִּתַּן לָהֶם כְּלִי חֶמְדָּה שֶׁבּוֹ נִבְרָא הָעוֹלָם, שֶׁנֶּאֱמַר (משלי ד) כִּי לֶקַח טוֹב נָתַתִּי לָכֶם, תּוֹרָתִי אַל תַּעֲזֹבוּ:

Ő (rabbi Akiva) mondta: Kedvelt az ember, mivel Isten a saját képmására teremtette őt. A mélyebb szeretetről tanúskodik, hogy az Örökkévaló ezt tudtára is adta, amint írva van (1Mózes 9:6): „Isten a maga képmására alkotta az embert”. Kedvelt Izrael (a zsidó nép), mert Isten gyermekeinek neveztetett. A mélyebb szeretetről tanúskodik, hogy az Örökkévaló ezt tudtára is adta, amint írva van (5Mózes 14:1): „Gyermekei vagytok ti az Örökkévalónak, Isteneteknek”. Kedvelt Izrael népe, mivel drága edény/eszköz [kli jákár] adatott neki. A mélyebb szeretetről tanúskodik, hogy az Örökkévaló ezt tudtára is adta, hogy értékes dolgot adott nekik, ami által a világ teremtetett, amint írva van (Példabeszédek 4:2): „Jó tanítást adtam nektek, a tanomat el ne hagyjátok”. (Ávot 3:14)

A héber „kli” szónak két jelentése van: edény és eszköz. Mi ez a drága edény vagy eszköz – kli jákár –, amit Isten Izrael népének adott? A Példabeszédek (Mislé) szerint a Tóra. Mit jelent az, hogy a világ ezáltal teremtetett?

A Tóra első mondatához fűzött magyarázatában Rási azt írta, hogy a berésit – kezdetben szó sosem áll önmagában, csakis egy másik szóval együtt, birtokos esetet alkotva. Fontos tehát megértenünk, hogy minek az elejéről van szó. Rási magyarázata szerint a világ a Tóra és Izrael népe miatt teremtetett. Csakis annak a világnak van értelme, amiben létezik a Tóra, annak jósága és bölcsessége. Másfelől emberekre is szükség van, akik olvassák és tanulják a Tórát.

Egy másik magyarázat szerint a „be” elöljárószó nemcsak azt jelentheti, hogy benne vagy annak érdekében, hanem azt is, hogy vele vagy a segítségével. Ebből világosan látszik, hogy a drága edény nem más, mint a Tóra és hogy annak segítségével építette fel Isten ezt a világot.

Ha az ember értékes edényt kap, vigyáz rá és óvja azt. Ugyanígy Izrael népének is védelmeznie kell Isten Tóráját, ezt a drága ajándékot, melyet népének adott. Sose hagyjuk el!

Megvitatható kérdések

Mit jelent az, hogy a Tóra Istennek a világ teremtésére vonatkozó tervét jelenti? Hát nem létezett a Tóra már a világ teremtése előtt?

Mit jelent, hogy őrizzük a Tórát és ne hagyjuk el?

Kihez tartozik a Tóra? Istenhez vagy Izrael népéhez?

Ötlet: Mirjám Kitroszki, aki a Szovjetunióban titokban Tórát tanított, refjúznyik (olyan zsidó, aki nem kapott engedélyt a Szovjetunió elhagyására, hogy Izraelbe vándorolhasson), a szovjetunióbeli zsidóság alijázásáért küzdő aktivista, aki jelenleg zsidóságot tanít orosz ajkú izraelieknek és betéréseket kísér.

Lea bát Refáel veCipóra

Maja Eszter bát ráv Árje Mordecháj veLea

Rina Mirjám bát ráv Árje Mordecháj veLea

emlékére és lelkének emelkedésére

 

Megszakítás