בס”ד

A DEE CSALÁD PIRKÉ ÁVOT PROJEKTJE

בֶּן זוֹמָא אוֹמֵר, אֵיזֶהוּ חָכָם, הַלּוֹמֵד מִכָּל אָדָם, שֶׁנֶּאֱמַר (תהלים קיט) מִכָּל מְלַמְּדַי הִשְׂכַּלְתִּי כִּי עֵדְוֹתֶיךָ שִׂיחָה לִּי. אֵיזֶהוּ גִבּוֹר, הַכּוֹבֵשׁ אֶת יִצְרוֹ, שֶׁנֶּאֱמַר (משלי טז) טוֹב אֶרֶךְ אַפַּיִם מִגִּבּוֹר וּמשֵׁל בְּרוּחוֹ מִלֹּכֵד עִיר. אֵיזֶהוּ עָשִׁיר, הַשָּׂמֵחַ בְּחֶלְקוֹ, שֶׁנֶּאֱמַר (תהלים קכח) יְגִיעַ כַּפֶּיךָ כִּי תֹאכֵל אַשְׁרֶיךָ וְטוֹב לָךְ. אַשְׁרֶיךָ, בָּעוֹלָם הַזֶּה. וְטוֹב לָךְ, לָעוֹלָם הַבָּא. אֵיזֶהוּ מְכֻבָּד, הַמְכַבֵּד אֶת הַבְּרִיּוֹת, שֶׁנֶּאֱמַר (שמואל א ב) כִּי מְכַבְּדַי אֲכַבֵּד וּבֹזַי יֵקָלּוּ:

Ben Zomá mondta: „Ki a bölcs? Aki mindenkitől tanul. Ahogy áll [Zsolt. 119:99]: »Minden tanítómtól okultam, mert intelmeiden elmélkedem.« Ki a hős? Aki legyőzi indulatát, ösztönét. Ahogyan áll [Példabeszédek 16:32]: »Többet ér a hosszan tűrő a hősnél, és aki indulatain uralkodik, a városhódítónál…« Ki a gazdag? Aki elégedett azzal, amije van, ahogy áll [Zsolt. 128:2]: »Ha kezed munkáját élvezed, boldog vagy, és üdv neked…« Boldog vagy ezen a világon, és üdv neked a túlvilágon. Ki a tiszteletre méltó? Aki embertársait tiszteli, ahogy áll [I Smuel 2:30]: »Tisztelőimet én is tisztelem, akik pedig gyaláznak, azok megvetésben részesülnek.«” (Ávot 4:1)

A tórai és a szekuláris értékek néha – úgy tűnik – élesen ellentmondanak egymásnak. Misnánk bölcsességről, erőről, gazdagságról és megbecsültségről beszél. E tulajdonságokat általában külsőségek alapján állapítjuk meg, ám Ben Zoma belső értékekről beszél. A prágai Máhárál egy házhoz hasonlítja a misna leírását: ahogy a ház keveset mond el az ott lakó valódi természetéről, úgy ezek a külsődleges jellegzetességek is keveset fednek fel.

Ezzel kapcsolatban Twerski rabbi megkülönbözteti azokat, akik tudást osztanak azoktól, akik tudást szeretnének szerezni. Ki a bölcs? Aki mindenkitől tanul. Twerski rabbi szerint csakis azok képesek mindenkitől tanulni, akik egészséges mennyiségű egóval rendelkeznek.

Különbséget tesz továbbá azok között, akik mások fölött uralkodnak, illetve akik igyekeznek saját impulzusaik ura lenni. Ki az erős? Aki elnyomja személyes késztetéseit. A kívánatos mennyiségű önbizalommal rendelkező embernek nincs szüksége arra, hogy mások fölött domináljon. Az ilyen ember alázatossága teszi lehetővé, hogy szembenézzen saját vágyaival és legyőzze azokat.

Következik az az ember, aki dúskál az anyagiakban, és vele szembe állítja azt, aki megelégszik azzal, amit Isten adott neki. Ki a gazdag? Aki megelégszik a jussával. Twerski rabbi a Chátám Szofert idézi: „Aki bízik Istenben, elfogadja azt, amije van, tudva, hogy a maradék Istennél van letétben”.

Ott van végül az, akit tisztelnek, azzal szemben, aki másokat tisztel. Kit tisztelnek meg igazán? Azt, aki másokat tisztel. Aki önmagát tiszteli, az függetlenítheti magát attól a tisztelettől, amit mások adnak neki, és nem kell attól sem féltenie saját magát, hogy másoknak tiszteletet adjon.

Megvitatható kérdések:

Tanultál valaha valakitől valamit váratlanul? Hogy érezted magad?

Mit jelent számodra a boldogság? Lehetnél megelégedettebb a saját jussoddal?

A misna fényében hogyan tisztelhetsz meg másokat?

Joanne Dove rebecen, oktató, coach

Lea bát Refáel veCipóra

Maja Eszter bát ráv Árje Mordecháj veLea

Rina Mirjám bát ráv Árje Mordecháj veLea

emlékére és lelkének emelkedésére

Megszakítás