A Misna szavai első hallásra szigorúnak tűnhetnek, de valójában mély szeretettel szólnak hozzánk: a tóratanulás nem csupán a jesivák falai között zajlik.
Minden „Smá Jiszráél”, minden imádság, sőt, akár egy rövid tóraidézet elmélkedése is értékes tanulásnak számít. Ahogy a Smá ima tanítja: „vesinántám levánéchá” – ” és tanítsd gyermekeidnek” (5Mózes 6:7), ez nem csupán parancs, hanem lehetőség is egyben. A Misna szavai mély szeretettel szólnak hozzánk.
fullscreen=false download=true print=true]בס”דA DEE CSALÁD PIRKÉ ÁVOT PROJEKTJE
אָמַר רַבִּי יְהוֹשֻׁעַ בֶּן לֵוִי, בְּכָל יוֹם וָיוֹם בַּת קוֹל יוֹצֵאת מֵהַר חוֹרֵב וּמַכְרֶזֶת וְאוֹמֶרֶת, אוֹי לָהֶם לַבְּרִיּוֹת מֵעֶלְבּוֹנָהּ שֶׁל תּוֹרָה. שֶׁכָּל מִי שֶׁאֵינוֹ עוֹסֵק בַּתּוֹרָה נִקְרָא נָזוּף, שֶׁנֶּאֱמַר (משלי יא) נֶזֶם זָהָב בְּאַף חֲזִיר אִשָּׁה יָפָה וְסָרַת טָעַם. וְאוֹמֵר (שמות לב) וְהַלֻּחֹת מַעֲשֵׂה אֱלֹהִים הֵמָּה וְהַמִּכְתָּב מִכְתַּב אֱלֹהִים הוּא חָרוּת עַל הַלֻּחֹת, אַל תִּקְרָא חָרוּת אֶלָּא חֵרוּת, שֶׁאֵין לְךָ בֶן חוֹרִין אֶלָּא מִי שֶׁעוֹסֵק בְּתַלְמוּד תּוֹרָה. וְכָל מִי שֶׁעוֹסֵק בְּתַלְמוּד תּוֹרָה הֲרֵי זֶה מִתְעַלֶּה, שֶׁנֶּאֱמַר (במדבר כא) וּמִמַּתָּנָה נַחֲלִיאֵל וּמִנַּחֲלִיאֵל בָּמוֹת:
Jehosuá ben Lévi rabbi szokta mondani: „Mindennap isteni szózat hallatszik Chorév hegyéről, mondván: »Jaj az emberiségnek a Tóra sérelme miatt!« Aki ugyanis nem foglalkozik a Tórával, megbélyegzettnek minősítik, mint az le is van írva (Példabeszédek 11:22): »Mint a disznó orrában az aranykarika, olyan a szép asszony, ha nincs esze.« Ugyancsak le van írva (2Mózes 32:16): »A kőtáblákat Isten készítette, az Írás is Isten írása volt a táblákra vésve.« Ne (azt) olvasd: »vésve« (chárut), hanem azt, hogy »szabadság« (chérut), mert csak az az igazán szabad ember, aki a Tórával foglalkozik. Aki pedig a tóratanulással foglalkozik, az ezáltal felemelkedik, mint ahogy le van írva (4Mózes 21:19): »És (a zsidók) vonultak Mátánából (‘Isten ajándéka’) Náchliélba (‘osztályrészem az Örökkévaló’) és Náchliélból Bámotba (‘magaslat’).«” (Ávot 6:2)
A Misna üzenete
Bár misnánk első ránézésre fenyegetően indul, tekinthetünk rá másként is, ha arra gondolunk, hogy a tóratanulás nem feltétlenül aktív tanulást jelent, hanem a mindennapi imákban elhangzó idézeteket (pl. a Smá ima) is. A Tóráról való gondolkodás, a Tóra említése is tóratanulásnak minősül, ahogy éppen a Smá imában olvassuk: „vesinántám levánéchá” – és tanítsd meg gyermekeidnek.
Ebből a mondatból tudjuk, hogy az apák számára micva, parancsolat, hogy fiaikat tórára (tágabb értelemben a zsidó hagyományra) tanítsák. A zsidóságot a könyv népének is nevezik, és a Talmudban azt olvassuk, hogy a világ a gyerekek tóratanulásának érdemében létezik.
A szülők kötelessége, hogy gyermekeiket Tórára tanítsák, illetve biztosítsák, hogy megfelelő oktatásban részesüljenek már születésüktől kezdve. Minden gyermeket a saját szintjén, értelmének és lehetőségeinek megfelelően kell tanítani. Jochánán ben Zákáj rabbi, az egyik legnagyobb misnai bölcs egyszer azt mondta Jehosuá ben Chánánjá rabbinak: „boldog az, aki világra hozta” (Pirké Ávot 2:9). Bölcseink úgy magyarázzák: mivel érdemelte ki a rabbi anyja ezt a dicséretet? Azzal, hogy csecsemőkorában soha nem vitte el a bölcsőjét a tanházból.
Megvitatható kérdések
Az imák melyik része vonz téged? Melyek mondatokhoz szeretnél visszatérni újra meg újra, melyiket érzed a legközelebb magadhoz?
Melyik lenne az a három tórai idézet, melyeket kiválasztanál mint a számodra legfontosabb tanítások? Miért?
Hogyan tudod beépíteni a mindennapi életedbe a tóratanulást anélkül, hogy feliratkoznál egy tanulóprogramra?
Lea bát Refáel veCipóra
Maja Eszter bát ráv Árje Mordecháj veLea
Rina Mirjám bát ráv Árje Mordecháj veLea
emlékére és lelkének emelkedésére