בס”ד
A DEE CSALÁD PIRKÉ ÁVOT PROJEKTJE
אַרְבַּע מִדּוֹת בַּתַּלְמִידִים. מַהֵר לִשְׁמֹעַ וּמַהֵר לְאַבֵּד, יָצָא שְׂכָרוֹ בְהֶפְסֵדוֹ. קָשֶׁה לִשְׁמֹעַ וְקָשֶׁה לְאַבֵּד, יָצָא הֶפְסֵדוֹ בִשְׂכָרוֹ. מַהֵר לִשְׁמֹעַ וְקָשֶׁה לְאַבֵּד, חָכָם. קָשֶׁה לִשְׁמֹעַ וּמַהֵר לְאַבֵּד, זֶה חֵלֶק רָע:
Négyféle típusú tanítvány van. Aki gyors felfogású, de könnyen el is felejti, amit tanult, annak a haszna kárba vész. Aki nehéz felfogású, de nehezen is felejt, annak érdeme ellensúlyozza hibáját. Jó felfogású és jó memóriájú: ez a jó tanuló. Rossz felfogású és gyorsan felejtő: ez a rossz tanuló. (Ávot 5:12)
A Misna négyféle diák négyféle tanulási módszeréről és emlékezőképességéről beszél, részletezi a tanulás és a felejtés idejének hosszát, majd ezek alapján értékeli is a tanulókat.
Gyorsan ért és gyorsan felejt: arra tanít, hogy nemcsak a tudás értékes, hanem az is fontos, hogy mennyire vagyunk képesek megtartani.
Lassan ért és lassan felejt: a kezdeti nehézségek után a kitartás meghozza a gyümölcsét: a diák sokáig emlékszik a tanultakra. Az eredmények eléréséhez kitartásra és kemény munkára van szükségünk.
Gyorsan ért és lassan felejt: ő az ideális diák, a tudós vagy bölcs, akiben egyaránt jelen van az é les elme és a szilárd tudás.
Lassan ért és gyorsan felejt: szerencsétlen együttállás, mivel se a megértés folyamata, se az elért eredmény nem hoz sikert.
Azt tanuljuk a Misnából, hogy a tanulás két részből áll: megértés és emlékezés. Tudós ember csak abból válhat, aki mindkettővel rendelkezik. Ez a bölcsesség a tóratanulásra és életünk egészére egyaránt vonatkozik.
Az optimális tanuló tehát „gyorsan ért és lassan felejt”, és ez megmutatja a tóratanulás mint életre szóló cél fontosságát. Simson Refael Hirsch rabbi megjegyzi, hogy a bölcs embert azért dicsérik, mert tehetsége és emlékezőképessége révén biztosítja, hogy tetteit a Tóra ismerete vezeti egész életében. Ez a kapcsolat arra emlékeztet, hogy milyen fontos a tóratanulás és hogy a megfelelő tudás és a tanultakra való emlékezés hogyan segíti a tórahű életet.
Megvitatható kérdések:
Vajon mindig van kapcsolat a tanulással töltött idő és a tanultakra való emlékezés között?
Vajon a memória velünk született vagy kifejleszthetjük magunkban?
Miért adta Isten az emlékezés mellett a felejtés képességét is az embernek?
Írta: Joel Herman
Lea bát Refáel veCipóra
Maja Eszter bát ráv Árje Mordecháj veLea
Rina Mirjám bát ráv Árje Mordecháj veLea
emlékére és lelkének emelkedésére