בס”ד

A DEE CSALÁD PIRKÉ ÁVOT PROJEKTJE

אַרְבַּע מִדּוֹת בָּאָדָם. הָאוֹמֵר שֶׁלִּי שֶׁלִּי וְשֶׁלְּךָ שֶׁלָּךְ, זוֹ מִדָּה בֵינוֹנִית. וְיֵשׁ אוֹמְרִים, זוֹ מִדַּת סְדוֹם. שֶׁלִּי שֶׁלְּךָ וְשֶׁלְּךָ שֶׁלִּי, עַם הָאָרֶץ. שֶׁלִּי שֶׁלְּךָ וְשֶׁלְּךָ שֶׁלָּךְ, חָסִיד. שֶׁלִּי שֶׁלִּי וְשֶׁלְּךָ שֶׁלִּי, רָשָׁע:

Négyféle embertípus van (aki négyféle különböző viselkedési forma szerint él). Aki azt mondja: ami az enyém, az a tiéd, és ami a tiéd, az az enyém. Ez az egyszerű ember észjárása. Aki azt mondja: ami az enyém, az az enyém, és ami a tiéd, az a tiéd. Ez a közepes, mások szerint szodomai erkölcsű ember életmódja. Aki azt mondja: ami az enyém, az (lehet) a tiéd, és ami a tiéd, az is a tiéd. Ez egy jámbor ember viselkedése. Aki viszont azt mondja: az enyém az enyém, és a tiéd is az enyém, az rossz, gonosz ember. (Ávot 5:10)

A Misna szerint, aki azt mondja: „ami az enyém, az a tiéd és ami a tiéd, az a tiéd”, az „jámbor ember”. Bár a Misna korában a bölcsek minden bizonnyal fizikai tulajdont értettek ez alatt, napjainkban szélesebb értelemben is használjuk az „enyém” kifejezést: intellektuális tulajdon, szakértelem, idő, érzelmi kapacitás, mások iránti empátia és szimpátia, stb. A Misna vajon arra arra kér, hogy korlátlanul adjuk oda mindenünket, forrásainkat, időnket, gondolatainkat és tulajdonunkat?

A zsidó törvények meghatározzák, hogy mennyit kell adnunk, és a Talmud (Ketuvot 49b) arra tanít, hogy nem adakozhatunk annyit, hogy a végén mi magunk szegényedjünk el. Ez igaz mind az ember idejére, mind pedig az anyagi forrásaira. Emellett mind a vallásos, mind pedig a szekuláris világban fontos, hogy mások szellemi termékét elismerjük és megnevezzük a forrásainkat, amikor mások gondolataiból építkezünk. Ha nem így teszünk, az lopás.

Amikor adunk, azt is észben kell tartanunk, hogy ha annak, aki kapja az adományt, nincs rá szüksége, akkor az adakozás teljességgel szükségtelen és egyáltalán nem nevezhető jámbornak. Ha adunk, önzetlenül kell azt tennünk, nem várhatunk el semmiféle viszonzást. Vagyis a Misna arra tanít, hogy átgondoltan és érzékenyen viselkedjünk életünk minden területén.

Megvitatható kérdések:

Mi teszi az embert jámborrá?

Vajon az említett személyiségtípusok közül mindegyikre tudsz példát mondani a zsidóságon belül?

Írta: Adam Duke

Lea bát Refáel veCipóra

Maja Eszter bát ráv Árje Mordecháj veLea

Rina Mirjám bát ráv Árje Mordecháj veLea

emlékére és lelkének emelkedésére

 

Megszakítás