בס”ד

A DEE CSALÁD PIRKÉ ÁVOT PROJEKTJE

רַבִּי יוֹסֵי אוֹמֵר, יְהִי מָמוֹן חֲבֵרְךָ חָבִיב עָלֶיךָ כְּשֶׁלָּךְ, וְהַתְקֵן עַצְמְךָ לִלְמֹד תּוֹרָה, שֶׁאֵינָהּ יְרֻשָּׁה לָךְ. וְכָל מַעֲשֶׂיךָ יִהְיוּ לְשֵׁם שָׁמָיִם:

Joszé rabbi mondta: „Legyen felebarátod vagyona oly becses a szemedben, mintha a tiéd volna! Igyekezz Tórát tanulni, mert ezt nem kapod meg örökségként, és minden cselekedeted legyen önzetlen!” (?(Ávot 2:12)

2013-ban Noah Muroff rabbi egy 150 dollárért vásárolt íróasztalban 98 ezer dollárt talált egy nejlonzacskóban. Amikor visszaszolgáltatta a pénzt a tulajdonosnak, nemcsak az újságok címoldalára került, de tette óriási kidus Hásem – Isten nevének megszentelése is volt.

2019-ben egy zsidó férfi 28 iPadet vásárolt az Amazonon. A szintén zsidó eladó véletlenül negyven dollárt állapított meg vételárként négyszáz helyett. A vásárló kifizette a teljes vételárat, nehogy zsidó testvére hatalmas veszteséget szenvedjen.

E két nagyszerű történet jól illusztrálja a misna első kijelentésének lényegét. Joszi rabbi korábban kifejtette, hogy az embernek inkább jó szomszédnak kell lennie, mint rossznak. Mások tulajdonának tiszteletben tartása tulajdonképpen azt jelenti, hogy jó szomszédok vagyunk. A pénz, a tulajdon, a „dolgok” felhalmozása igazi próbatételt jelenthet az ember számára, és még nehezebb figyelmesnek lenni mások tulajdonával, vagy örülni annak, hogy mások olyan területeken értek el sikereket, ahol mi magunk kevésbé vagyunk sikeresek.

E misna középpontjában az az üzenet áll, hogy az embernek felül kell kerekednie saját belső indíttatásain és megfontolásain, és képesnek kell lennie arra, hogy vágyait a másokkal és az Örökkévalóval való kapcsolat jobbá tétele felé irányítsa. Ha így teszünk, akkor képesek leszünk jót tenni mások tulajdonával, és el tudjuk fogadni, hogy legértékesebb tulajdonunk, a Tóra a miénk lehet, ha időt és energiát fektetünk a tanulásába. Így mindig tudatában leszünk annak, hogy a jó felé kell haladnunk és igyekeznünk kell mindig jót cselekedni a jó időben és a jó cél érdekében.

Megvitatható kérdések:

Mit tennél, ha találnál valamit, amit más elveszített és nagyon értékes, de senki nem tudná meg, ha úgy döntenél, hogy megtartod?

Elvárhatjuk-e, hogy a Tórán alapuló értékrendünk automatikusan átszálljon gyermekeinkre is, vagy meg kell dolgoznunk azért, hogy ezt továbbadjuk?

Vajon az alvás és a testmozgás végzése lehet-e „lesém sámájim”, az Ég kedvéért?

Ötlet: Nick Kett rabbi

Lea bát Refáel veCipóra

Maja Eszter bát ráv Árje Mordecháj veLea

Rina Mirjám bát ráv Árje Mordecháj veLea

emlékére és lelkének emelkedésére

 

Megszakítás