בס”ד

A DEE CSALÁD PIRKÉ ÁVOT PROJEKTJE

רַבִּי עֲקִיבָא אוֹמֵר, שְׂחוֹק וְקַלּוּת רֹאשׁ, מַרְגִּילִין לְעֶרְוָה. מָסֹרֶת, סְיָג לַתּוֹרָה. מַעַשְׂרוֹת, סְיָג לָעשֶׁר. נְדָרִים, סְיָג לַפְּרִישׁוּת. סְיָג לַחָכְמָה, שְׁתִיקָה:

Akiva rabbi mondta: „A kacarászás és a könnyelműség hozzászoktatja az embert az erkölcstelenséghez. A hagyomány a védőgátja a Tórának, a tizedadás a gazdagságnak, a fogadalom az önmegtartóztatásnak. A bölcsesség védőgátja pedig a hallgatás.” (Ávot 3:13)

Nézzük a legutolsó mondatot: „A bölcsesség védőgátja pedig a hallgatás”. Mit a hallgatás jelentősége?

A XVI. századi prágai rabbi, a Máhárál (Jehuda Lőw ben Becálel) izgalmas kérdést tett fel ezzel kapcsolatban. Miért van a fülünk mindig nyitva? Miért nem lehet becsukni, akárcsak a szemünket vagy a szánkat?

Nagyszerű rabbijaink azt tanították, hogy mi, emberek azért viseljük héberül az „ádám” – אדם – nevet, mert a földből („ádámá” – אדמה) lettünk. Ez meglehetősen lekezelő kijelentésnek tűnik. A föld nem igazán pozitív kicsengésű…

A Máhárál azonban több helyen is írt arról, hogy az ádám kifejezés nem lekezelő, hanem éppen ellenkezőleg, különlegességünkről beszél. Az ember az EGYETLEN olyan teremtmény a világon, aki végtelen potenciállal rendelkezik. Ezért vagyunk a földhöz hasonlatosak, hiszen a földben is végtelen potenciál rejtőzik. A fák, a gyümölcsök, a zöldségek, a virágok és más növények, mind belőle nőnek ki, a földben rejlő lehetőségek korlátlanok és végtelenek. Ez az emberi természet lényege. A korlátlan potenciál. Akárcsak a földben.

Mi a folyamatos növekedés előfeltétele? Az embernek először folyamatosan kapnia kell és magába kell szívnia dolgokat. Oda kell figyelnie, meg kell hallgatnia. Az ember a hallgatástól növekszik, nem a beszédtől.

Ha a fülünknek lenne természetes takarója (akárcsak a szemnek a szemhéj), akkor lenne olyan természetes időszak, amikor az ember nem lenne ádám. De nekünk a hét minden napján, a nap huszonnégy órájában ádámnak, embernek kell lennünk. Mindig hallanunk kell a körülöttünk levő világot.

Ez a misna egyszerű értelme, a psát. Úgy érhetjük el a bölcsességet, ha befogadjuk a bennünk levő ádámot. Ha hallgatunk, ha alávetjük magunkat a világ Urának.

Megvitatható kérdések

Vajon vannak-e olyan időszakok, amikor jobb lenne becsukni a fülünket és nem hallani a körülöttünk folyó beszélgetéseket.

Ha az ember nem szól egy szót sem, vagyis hallgat, akkor az feltétlenül azt jelenti, hogy hallgat, azaz figyel? Ha nem, akkor hogyan biztosíthatjuk, hogy valóban aktívan hallgatjuk a világot, vagyis figyelünk?

Rabbi Akiva azt mondja ebben a misnában, hogy a hagyomány a Tóra védőkerítése – vajon ez miért van így?

Ötlet: Sammy Ezekiel, Leo Dee rabbi barátja

Sammy adománygyűjtő kampánya az izraeli hadsereg katonáinak részére.

Lea bát Refáel veCipóra

Maja Eszter bát ráv Árje Mordecháj veLea

Rina Mirjám bát ráv Árje Mordecháj veLea

emlékére és lelkének emelkedésére

Megszakítás