1. Az első embertől számított tizedik nemzedékhez tartozott
Sét, az első ember harmadik fiának leszármazási listájában találkozunk Noách nevével. Az Örökkévaló nemzedékeken át türelemmel figyelte az emberiség süllyedését, és várta, hogy jó útra térjenek.
2. A Noách név azt jelenti: „haladék”
– és kapcsolatos a náchát – pihenés, szelídség, öröm kifejezéssel is. A Tóra szerint Lemech, az apja azért választotta számára ezt a nevet, mert látta, hogy „ez fog bennünket megvigasztalni munkánkban és kezünk fáradalmában…” (1Mózes 5:29). Hogyan? Rási elmondja, hogy Noách vezette be az eke és más mezőgazdasági eszközök használatát, könnyebbé téve ezzel a föld megmunkálását. Emellett azt is mondja, hogy a föld az ő idejében kevesebb bogáncsot és tövist termett. A midrásban pedig azt olvassuk, hogy Noách volt az első ügyes kezű ember, ami szükséges a bonyolult munkafolyamatok elvégzéséhez.
3. Isten választotta ki arra, hogy túlélje az özönvizet
Noách olyan időben élt, amikor az emberek bűnöket kezdtek elkövetni, egymástól raboltak és rosszul bántak egymással. Ennek okán Isten úgy döntött, hogy özönvizet hoz a világra, eltörli a Föld egész lakosságát és Noéval, feleségével és utódaikkal kezdi újra az emberiséget.
4. Bölcseink vegyes érzelmekkel vannak iránta
A Tóra szerint „Noách igaz ember volt a maga nemzedékében”. Vannak, akik ezt úgy értelmezik, hogy még akkor is, amikor ilyen rossz társaság vette körül, megőrizte jóságát. Mások azonban úgy értelmezik, hogy a jósága relatív volt, másokhoz viszonyítva volt igaz ember. Ha a valóban igaz ember, Ávráhám idejében élt volna, nem lett volna különleges.
5. Ő építette a bárkát
Isten megparancsolta Noáchnak, hogy építsen egy „tevát”, egy hatalmas, háromemeletes alkotmányt, hogy abban vészelhesse át az özönvizet. A legfelső emeleten lakott Noách a családjával, középen az állatok utaztak, legalul pedig a szemetet gyűjtötték.
6. Az övé volt az első állatkert
Amikor elérkezett az özönvíz kezdete, az állatok és a madarak özönlöttek a hajó felé. Minden fajtából kettő: egy hím és egy nőstény. A tiszta, kóser állatokból hét-hét pár szállt fel a hajóra. Az özönvíz alatt Noách és fiai látták el az állatokat, akik közt csodás módon béke és harmónia honolt, és a vad ragadozók nem támadtak meg másokat. Ez a jövőbeli megváltás előképe, amikor „… lakozik a farkas a báránnyal és a párduc a gödölyével heverész” (Jesája 11:6)
7. Keményen dolgozott
Egy teljes évbe tellett, míg annyira visszahúzódtak a vizek, hogy Noách és családja elhagyhatta a bárkát. Ez idő alatt kemény munkával látták el az állatokat, olyannyira, hogy Noách vért köpött, egy alkalommal pedig, amikor késett az oroszlán megetetésével, az éhes nagymacska megtámadta őt.
8. Három fia volt
Sém, Hám és Jefet. Ők és feleségeik is túlélték az özönvizet. Sém volt a legidősebb, ő vitte tovább a nemzedékről nemzedékre öröklődő isteni hagyományt. Unokájával együtt tanházat alapított, ahol e tudást adták tovább.
9. Ő volt az első, aki húst ehetett
Ahogy elhagyhatták végre a hajót, Noách oltárt épített és a tiszta állatok egy részét feláldozta rajta Istennek. Ekkor engedte meg az Örökkévaló Noáchnak és gyermekeinek a húsfogyasztást, ami mindaddig tilos volt.
10. Isten megígérte neki, hogy soha többé nem hoz özönvizet a földre
Ezen ígéret jelképe a szivárvány íve, mely örök időkig emlékeztet az Isten és ember kötött szövetségre.
11. Noách szőlőskertet ültetett és alaposan felöntött a garatra
Két idősebb fia megpróbálta megőrizni apja méltóságát, a legkisebb azonban, Chám nem bánt vele illendően. Noách ezért megátkozta Chám leszármazottait és megáldotta másik két fiát.
12. Noách 950 évig élt
Noách 600 éves volt, amikor megkezdődött az özönvíz és a végeztével még 350 évet élt, vagyis a teremtéstől számított 2006-os évben hunyt el. Ez egyben azt is jelenti, hogy életének utolsó mintegy hatvan évében az 1948-ban született Ávráhám már életben volt.
13. Egyike annak a hat embernek, akiről hetiszakaszt neveztek el
A Tóra 54 hetiszakaszból áll, és ezek közül mindegyiknek van egy egy-két szavas címe. A Chájé Szárá, a Jitró, a Korách, a Bálák és a Pinchász szakasszal együtt a Noách is egy személy nevét viseli. A szakasz Mózes első könyvében található (1Mózes 6:9-11:43) és nem sokkal azt követően ér véget, hogy megismerjük a Noách után tíz nemzedékkel született Ávráhámot.
14. Lelke Mózesben született újjá
A Tóra szerint Noách igaz ember volt, aki „Istennel járt”. A misztikusok ez alapján kiemelik, hogy Noách szent életű ember volt, aki harmóniában élt a Teremtőjével, ám közte és más emberek között nem állt fenn ilyen kapcsolat. Ezért, hiába tudta, hogy hamarosan elérkezik az özönvíz, egyetlen ember sem hallgatott rá, amikor azt mondta, hogy térjenek meg Istenhez. Lelke ezért Mózesben született újjá, a valódi és igaz vezetőben, aki egész életét mások inspirálásának szentelt.