Gyász: 103 éves korában elhunyt Margot Friedländer, az egyik legidősebb holokauszt-túlélő, akinek élete a 20. század legsötétebb korszakából levont bölcs tanulságait hordozta.
Újabb gyász rázta meg a zsidó világot. Pénteken elhunyt Margot Friedländer, német holokauszt-túlélő, aki 88 évesen tért vissza szülővárosába, hogy felvegye a harcot az antiszemitizmussal szemben – írja a Yeshiva World News.
A holokauszt-túlélő és családja
Berlinben született 1921-ben, és ott is tért örök nyugalomra. Abban a városban, ahol gyermekkorát élte, családját elveszítette, és ahová 60 év után visszatért, hogy fiatal nemzedékeket tanítson az emlékezés és emberség fontosságára.
Margot Friedländer élete nemcsak túlélés volt, hanem küldetés. Édesanyját és testvérét Auschwitzban gyilkolták meg, ő maga 21 évesen bujkálás közben került a Gestapo kezébe, majd a theresienstadti koncentrációs táborba deportálták. Itt ismerte meg jövendőbeli férjét, Adolf Friedländert. A háború után együtt kezdtek új életet az Egyesült Államokban, ahol több mint hat évtizeden át éltek.
A férje utáni gyász nem döntötte le a lábáról
Férje halála után, 2010-ben, sokak számára meglepő döntést hozott: visszatért Berlinbe, hogy életét a holokauszt emlékének megőrzésének szentelje. Gyermekekkel, diákokkal, tanárokkal találkozott. Újra és újra elmondta történetét, minden alkalommal újra megidézve azt a múltat, amelyet sokan szeretnének elfelejteni.
Az ő hiteles, megrázó tanúságtétele nemcsak a múltról szólt, hanem a jövőről is. Gyakran egyetlen mondatba sűrítette élete üzenetét:
„Legyetek emberek!”
Két egyszerű szó, mégis mély, különös súllyal hatottak egy olyan asszony szájából, aki végigélte a 20. század legsötétebb fejezetét.
Margot Friedländer túllépett az áldozati szerepén és tanító lett. Szavai nyomán fiatalok ezrei ismerték fel, mit jelent az együttérzés, a felelősség, az emberi méltóság. Életművét Németország legmagasabb állami kitüntetéseivel ismerték el. Egészen halála előtti napokig aktív maradt: két nappal halála előtt még jelen volt egy nyilvános megemlékezésen a II. világháború befejezésének 80. évfordulóján.
Így búcsúztak tőle
Ahogy Frank-Walter Steinmeier német államfő fogalmazott: „Ajándék volt számunkra a megbékéléshez.” Ronald Lauder, a Zsidó Világkongresszus elnöke szerint ő „az emberi méltóság és kitartás jelképe” volt.
Margot Friedländer élete egy világot tanított meg emlékezni, és embernek maradni. Távozása pótolhatatlan veszteség, de hagyatéka örök: az igazság, a tanúságtétel és az emberi jóság bátorsága.
A borítókép az elhunyt Wikipédia oldaláról származik.
Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.