A DEE CSALÁD PIRKÉ ÁVOT PROJEKTJE

יְהוֹשֻׁעַ בֶּן פְּרַחְיָה וְנִתַּאי הָאַרְבֵּלִי קִבְּלוּ מֵהֶם. יְהוֹשֻׁעַ בֶּן פְּרַחְיָה אוֹמֵר:

עֲשֵׂה לְךָ רַב, וּקְנֵה לְךָ חָבֵר, וֶהֱוֵי דָן אֶת כָּל הָאָדָם לְכַף זְכוּת

Tőlük Jehosuá ben Práchjá és az árbeli Nitáj vette át a hagyományt. Jehosuá ben Práchjá mondta: „Válassz magadnak mestert, és vegyél magadnak barátot, és minden embert a jó oldaláról ítélj meg!”

(Ávot 1:6

)

Ez a misna három tanácsot ad, melyek első ránézésre szokatlannak tűnhetnek. „Válassz magadnak mestert” – mit jelenthet ez? Vannak, akik azt mondják, hogy ez a tudás megszerzését jelenti. Ha valaki tudással és tapasztalattal felvértezve tanulja a Tórát, akkor olyan szintre is eljuthat, ahol igen bonyolult kérdéseket képes feltenni. Amennyiben van valaki, akihez nyugodt szívvel fordulhatunk ezekkel a kérdésekkel, akkor az növeli a Tóra és a tóratanulás iránti szeretetünket.

Mások inkább azt mondják, hogy a „válassz magadnak mestert” azt jelenti, hogy legyen valakid, aki spirituális szempontból vezet. Minden zsidónak szüksége van egy mentorra, aki segíti őt az istenszolgálatban, aki utat mutat a számára és akinek segítségével kevésbé magányos lesz az ember útja.

„Vegyél magadnak barátot” – miért kell a barátot megvenni? Mit jelent a „megvenni” kifejezés? A fontos dolgok megvásárlása erőfeszítést kíván. Kutatni kell, árakat és minőségeket összehasonlítani, végül pedig választani, majd fenntartani a megvásárolt dolgot. Az embernek társaságra van szüksége. A barátságba energiát, időt, gondolkodást kell fektetni, akárcsak egy fontos dolog megvásárlásába. A misna nem azt mondja, hogy pénzzel vegyük meg a barátot vagy fizessünk le embereket, hogy a barátaink legyenek, sokkal inkább azt, hogy fektessünk időt a baráti kapcsolatainkba és nyissuk meg a szívünket, hogy jelentőségteljes kapcsolatokat alakíthassunk ki.

„Minden embert a jó oldaláról ítélj meg” – előfordul, hogy az emberek nehézséget okoznak nekünk. A misna azt javasolja, hogy tekintsünk az emberekre szélesebb perspektívából: „dán et kol háádám” – az egész embert ítéld meg, nem pedig „dán et kol ádám” – minden embert ítélj meg. Innen tudjuk, hogy ha az embert nem egyetlen tette alapján ítéljük meg, hanem teljes egészében tekintjük: a személyiségét, a nehézségeit, a tapasztalatait, akkor képesek leszünk sokkal jobb színben látni.

Náchmán rabbi azt tanította, hogy ha találunk egy jó dolgot valakiben, akit nehéz elfogadnunk, az önmagában megváltoztatja a hozzá való viszonyunkat és kellemesebbé teszi a köztünk levő kapcsolatot. Ez a pozitív energia még több pozitív energiához vezet, vagyis ha sikerül valakit pozitív attitűddel megközelítenünk, akkor ez a pozitivitás megsokszorozódik és a jó növekszik.

Mi kapcsolja össze mindeme tanácsokat? Talán az, hogy mindenkinek szüksége van olyan emberekre, akik elkísérik őt az úton. A misnából az is kiderül, hogy egy átlagos társadalomban talán nehézséget okozhat e figurák kiválasztása, így azt tanácsolja, hogy „vegyünk barátot”, „válasszunk mestert” és éljük az életünket pozitív módon.

Megvitatható témák

1. Van-e olyan barátom, aki nagyon sok energiát fektet a barátságaiba? Melyik pozitív tulajdonságát vehetném át?

2. Valóban minden egyes szituációban az a helyes, hogy „minden embert a jó oldaláról ítélj meg”?

3. Peszách és sávuot ünnepe között szokás a Pirké Ávotot tanulmányozni. Az erkölcs és az etika kérdéseinek tanulmányozása vajon felkészültebbé teszi-e az embert a Tóra átvételére sávuotkor?

Ötlet: Naama Frankel, a lodi Bét Midrás Lindenbaum vezetője

Lea bát Refáel veCipóra

Maja Eszter bát ráv Árje Mordecháj veLea

Rina Mirjám bát ráv Árje Mordecháj veLea

emlékére és lelkének emelkedésére

Megszakítás