בס”ד

A DEE CSALÁD PIRKÉ ÁVOT PROJEKTJE

שַׁמַּאי אוֹמֵר: עֲשֵׂה תוֹרָתְךָ קְבַע, אֱמוֹר מְעַט וַעֲשֵׂה הַרְבֵּה, וֶהֱוֵי מְקַבֵּל אֶת כָּל הָאָדָם בְּסֵבֶר פָּנִים יָפוֹת

Sámáj azt mondta: „Tedd rendszeressé a tóra[tanulásodat]. Szólj keveset, és tégy sokat, és fogadj minden embert kedvesen!” (Ávot 1:15)

Sámáj azt tanította: ásze torátchá kevá – tedd a Tórádat [tóratanulásodat] rendszeres, megszokott gyakorlattá.

Alapvetően kétféle módon értelmezhetjük ezt a fontos tanítást:

1. Mindig a tórai törvényeknek megfelelően kell cselekednünk, anélkül hogy mások hatására vagy saját kényelmünk érdekében változtatnánk rajtuk. Fel kell ismernünk, hogy a Tóra nem más, mint a jelentőségteljes és boldog létezéshez elvezető, Istentől kapott recept – ki hem chájénu veorech jáménu – mert a Tóra adja életünk alapját és értelmét. Rendkívül szerencsések vagyunk, hogy kiérdemeltük, hogy részesüljünk a Tóra parancsolatainak időtlen és nagyon is jelenvaló érvényességéből, hiszen „a Tóra életünk értelme és napjaink hossza”.

2. Jelöljünk ki meghatározott időt a tóratanulásra. Ha valaki megkérdezi tőlem, hogy mit ajánlok neki zsidó identitása megerősítésére, akkor Sámáj e tanításával válaszolok. Ha kijelöljük a napi és a heti tanulóidőnket – lehetőleg tanulópárral vagy családi körben -, ami így naptárunk kötött és elmozdíthatatlan részévé válik, életünk gazdagabbá és spirituális szempontból sokkal emelkedettebbé válik. A kviut, vagyis a kötött, rendszeres ismétlődés javára válik, ha másokkal tanulunk, mert feléjük is elköteleződünk [vagyis kisebb az esélye annak, hogy különféle okokra hivatkozva mégsem ülünk le tanulni].

Ez a Pirké Ávot tanulás az áldott emlékű Lucy, Rina és Maya Dee érdemében jó példája annak, hogy hogyan alkalmazzuk Sámáj tanításait.

Megvitatható kérdések

Hogyan tehetem jobbá a saját életemben a tóratanulást és a tórai törvények megtartását?

Mit tehet az, hogy beszélj keveset, tegyél sokat? Hogyan alkalmazhatom ezt az életemben?

Ismersz valakit, aki mindenkit kedvesen fogad? Mit tanulhatunk tőle?

Ötlet: Ephraim Mirvis, Nagy-Britannia főrabbija

Mirvis rabbi korábban Írország főrabbija volt, és Izraelben, Írországban és az Egyesült Királyságban különféle oktatási és közösségi pozíciókat töltött be. A rabbi legfontosabb célkitűzései között szerepel, hogy a zsidó nép legfontosabb értékévé az áchrájut – felelősség váljon, hogy ez álljon mindnyájunk tetteinek középpontjában. Felelősség Isten, család, közösség, Izrael és a szélesebb társadalom irányában. Mirvis rabbi elkötelezett az iránt, hogy úgy erősítse meg a zsidó közösségeket, hogy azok a vallásos elkötelezettség, a kiváló oktatás és a társadalmi felelősségvállalás motorjaivá váljanak.

Lea bát Refáel veCipóra

Maja Eszter bát ráv Árje Mordecháj veLea

Rina Mirjám bát ráv Árje Mordecháj veLea

emlékére és lelkének emelkedésére

 

Megszakítás