בס”ד
A DEE CSALÁD PIRKÉ ÁVOT PROJEKTJE
רַבָּן גַּמְלִיאֵל הָיָה אוֹמֵר: עֲשֵׂה לְךָ רַב, וְהִסְתַּלֵּק מִן הַסָּפֵק, וְאַל תַּרְבֶּה לְעַשֵּר אֻמָּדוּת
Rábán Gámliél mondotta: „Tégy szert egy tanítómesterre, szabadulj meg a bizonytalanságtól, és ne tedd szokásoddá, hogy a (papi) tizedet ránézésre veszed le!” (Ávot 1:16)
A zsidóság szerint ha egy ember bizonytalan abban, hogy valami megfelel-e a háláchának, a zsidó törvénykezésnek, avagy sem, mindig kérje ki hozzáértő rabbi véleményét. De miért kell nekem mindent megkérdeznem? Vajon nem-háláchikus dolgokra is vonatkozik a kijelentés? Pszichológiai tanulmányok bizonyítják, hogy a becslést számtalan dolog befolyásolhatja: érzelmek, a használt szókészlet, apró kis ítélkezések, amit másoktól hallunk a kétséges esettel kapcsolatban.
A hatodik misnában már olvastuk, hogy keressünk magunknak tanítót. Miért kell ezt megismételni? A Rámbám (Maimonidész) szerint a korábbi helyen a misna arra ösztönöz, hogy legyen olyan tanítónk, akitől tanulhatunk, itt pedig arra, hogy legyen valaki, aki segít meghozni a háláchát érintő döntéseinket. Mindig hasznos, ha megbeszéljük valakivel a kérdéseinket, problémáinkat, gondolatainkat, és ha kétségeinket egy rabbival osztjuk meg, akkor megfelelő háláchikus következtetésekre juthatunk.
A Tórában a tized egyfajta adó a zsidó nép számára. A termésnek ezt a részét a Lévi törzs tagjainak és a szegényeknek adták. Napjainkban a tized az ember bevételének tíz százalékát jelenti, ezt általában cedákára használjuk fel, vagyis adományba adjuk. Néha nem vagyunk egészen biztosak abban, hogy mennyi a tíz százalék, így becsléseinkre hagyatkozunk, pedig a Tóra szerint nagyon fontos, hogy pontosan tudjuk, mennyi a tized. A Szentély idejében a léviknek tilos volt megenniük a tized felett adott többletet.
Végül: a rabbi kiválasztása azért fontos, hogy legyen valaki, aki segít megoldani a felmerülő kérdéseinket. Vannak azonban források, amelyek azt mondják, hogy ahelyett, hogy tanítót keresnénk magunknak, legyünk saját magunk tanítói. Ezzel ugyanis képessé válunk saját gondolataink tisztázására.
Megvitatható témák
Életem mely aspektusaiban lehetne hasznomra egy tanító vagy egy rabbi a kétségeim eloszlatásában és iránymutatásával?
Hoztam-e valaha olyan döntést, ami tudás helyett becslésen alapult?
Megtalálom-e a megfelelő egyensúlyt a saját magamra és a rabbira vagy tanítóra való hagyatkozás között?
Ötlet: Nicole Ashton, a család egyik barátja
Lea bát Refáel veCipóra
Maja Eszter bát ráv Árje Mordecháj veLea
Rina Mirjám bát ráv Árje Mordecháj veLea
emlékére és lelkének emelkedésére