בס”ד

A DEE CSALÁD PIRKÉ ÁVOT PROJEKTJE

שִׁבְעָה מִינֵי פֻרְעָנֻיּוֹת בָּאִין לָעוֹלָם עַל שִׁבְעָה גוּפֵי עֲבֵרָה. מִקְצָתָן מְעַשְּׂרִין וּמִקְצָתָן אֵינָן מְעַשְּׂרִין, רָעָב שֶׁל בַּצֹּרֶת בָּאָה, מִקְצָתָן רְעֵבִים וּמִקְצָתָן שְׂבֵעִים. גָּמְרוּ שֶׁלֹּא לְעַשֵּׂר, רָעָב שֶׁל מְהוּמָה וְשֶׁל בַּצֹּרֶת בָּאָה. וְשֶׁלֹּא לִטֹּל אֶת הַחַלָּה, רָעָב שֶׁל כְּלָיָה בָאָה. דֶּבֶר בָּא לָעוֹלָם עַל מִיתוֹת הָאֲמוּרוֹת בַּתּוֹרָה שֶׁלֹּא נִמְסְרוּ לְבֵית דִּין, וְעַל פֵּרוֹת שְׁבִיעִית. חֶרֶב בָּאָה לָעוֹלָם עַל עִנּוּי הַדִּין, וְעַל עִוּוּת הַדִּין, וְעַל הַמּוֹרִים בַּתּוֹרָה שֶׁלֹּא כַהֲלָכָה:

Hétféle büntetés jön a világra, hét különböző vétekcsoport büntetéseként: Ha az emberek egy része betartja a tized törvényeit (minden terményéből tizedet ad a kohénoknak, a léviknek és a szegényeknek), míg más részük elhanyagolja ezeket, akkor szárazság okozta éhínség támad, amelyben egyesek éheznek, mások bővelkednek. Ha teljesen elvetik a tized kötelességét, akkor aszállyal egybekötött zavargások okoznak éhínséget, és ez már mindenkit érint. Ha nem vesznek chálát (tésztaáldozatot), akkor pusztító ínség támad (amelyben sokan halnak meg). Pestis pusztít a világon olyan vétkek büntetéseként, amelyek részletezve vannak a Tórában, de a végrehajtást nem földi bíróság rendeli el; a hetedik (smitá) év gyümölcseinek tiltott élvezete miatt ugyancsak. Kard (háború) pusztít a világon a jogtiprás és jogferdítés miatt, valamint a Tóra törvényellenes értelmezése miatt. (Ávot 5:8)

Misnánk két alapelvet világít meg:

  1. midá keneged midá (a büntetés megfelel a bűnnek)
  2. a rabbik a kevésbé súlyos bűntől és büntetéstől a nagyon súlyos felé haladnak mind a Misnában, mind pedig a Talmudban.

Az első elvet leginkább a „szemet szemért” törvényből ismerjük (2Mózes 21. fejezet). A második talán valamivel kevésbé ismert. Hátterében háromféle ok állhat:

  1. Nem akarnak megrémíteni minket. A nagyon súlyos bűnök és büntetésük emlegetése túlságosan megterhelő lehet egyesek számára (ráadásul remélhetőleg nem is gyakoriak).
  2. Így fejlődik az ember: gyerekként először érzékelés által ismerjük meg a világot, aztán a nyelven, a beszéden keresztül, majd a logikai gondolkodás következik. Végül elérkezik az absztrakt, illetve a hipotetikus gondolkodás ideje – vagyis a könnyebbtől a súlyosabb felé való haladás az emberi psziché fejlődését tükrözi.
  3. Talán azt sugallják nekünk ezzel, hogy ha apró változtatások segítségével kijavítjuk a kisebb vétkeinket, akkor kevésbé valószínű, hogy nagyobb bűnbe esünk.

Megvitatható kérdések

Készítettél valaha valakiről értékelést? Kaptál ilyet? Jó volt? Hogyan lehetne javítani?

Próbáltál már leszokni valamiről? Mi segített a siker elérésében?

Írta: Barry Kleinberg

Lea bát Refáel veCipóra

Maja Eszter bát ráv Árje Mordecháj veLea

Rina Mirjám bát ráv Árje Mordecháj veLea

emlékére és lelkének emelkedésére

Megszakítás