בס”ד

A DEE CSALÁD PIRKÉ ÁVOT PROJEKTJE

חַיָּה רָעָה בָאָה לָעוֹלָם עַל שְׁבוּעַת שָׁוְא, וְעַל חִלּוּל הַשֵּׁם. גָּלוּת בָּאָה לָעוֹלָם עַל עוֹבְדֵי עֲבוֹדָה זָרָה, וְעַל גִלּוּי עֲרָיוֹת, וְעַל שְׁפִיכוּת דָּמִים, וְעַל הַשְׁמָטַת הָאָרֶץ. בְּאַרְבָּעָה פְרָקִים הַדֶּבֶר מִתְרַבֶּה, בָּרְבִיעִית, וּבַשְּׁבִיעִית, וּבְמוֹצָאֵי שְׁבִיעִית, וּבְמוֹצָאֵי הֶחָג שֶׁבְּכָל שָׁנָה וְשָׁנָה. בָּרְבִיעִית, מִפְּנֵי מַעְשַׂר עָנִי שֶׁבַּשְּׁלִישִׁית. בַּשְּׁבִיעִית, מִפְּנֵי מַעְשַׂר עָנִי שֶׁבַּשִּׁשִּׁית. וּבְמוֹצָאֵי שְׁבִיעִית, מִפְּנֵי פֵרוֹת שְׁבִיעִית. וּבְמוֹצָאֵי הֶחָג שֶׁבְּכָל שָׁנָה וְשָׁנָה, מִפְּנֵי גֶזֶל מַתְּנוֹת עֲנִיִּים:

Fenevad garázdálkodik világszerte hamis eskü és Isten nevének megszentségtelenítése miatt. Száműzetés (gálut) az osztályrésze a zsidóknak a bálványimádás, a paráználkodás, az oktalan vérontás és a smitá év törvényeinek megszegése miatt. Négy időszakban terjed a pestis: a negyedik és a hetedik évben, a hetedik év végén és szukot ünnepének végén, évente. A negyedik évben a szegényeknek járó tized elhanyagolása miatt (ezt a harmadik évben kell adni). A hetedik évben a hatodikban esedékes szegényeknek járó tized miatt. A smitá (hetedik) év végén (vagyis a nyolcadik évben) a smitá termések törvényeinek be nem tartása miatt. Évente szukot után az aratáskor a szegényeknek járó adományok eltulajdonítása miatt. (Ávot 5:9)

A Talmudban olvassuk, hogy a hiábavaló módon tett eskü a beszéd ereje elleni vétek, mely lealacsonyítja Isten Nevét. Amikor valaki nyilvánosan vétkezik vagy hamis ígéretet tesz, azzal nemcsak önmagának árt, hanem az egész zsidóságra rossz fényt vet. A hiábavaló esküvel és a szószegéssel az emberek Isten szentségét akarják a saját szintjükre alacsonyítani, tiszteletlenül viselkedve ezzel valami szent dologgal szemben.

A láson hárá, a rossz nyelv szintén a beszéd kihasználását jelenti, és komoly károkat okoz. Éppen a beszédre való képességünk különböztet meg minket az állatoktól és ad nekünk erőt fölöttük. Amikor pletykálkodás, hazugság vagy gyűlölködés által kihasználjuk ezt az erőt, akkor elveszítjük a kontrollt, ami káoszt eredményezhet. A Misna arra tanít, hogy a pusztulást hozó állatok hamis eskük eredményeként érkeznek a világunkba. Ezt azt jelképezi, hogy a szavak kihasználása hogyan teheti tönkre a természet rendjét.

A Misna arról is szól, hogy a bálványimádás és a túlságosan szűkmarkú adakozás eredménye a száműzetés és a dögvész. Bár talán igazságtalannak tűnhet, hogy néhány ember hibái miatt az egész közösség szenved, a kollektív büntetés célja, hogy gyors és nagy tömegekre kiterjedő változást érjen el. Ahányszor az emberek nem adnak megfelelő mértékű cedákát, vagyis adományt, dögvész sújtja a népet. Ennek fontosságára utal, hogy misnánk többször is említi.

Mindez azt mutatja, hogy szavaink és tetteink nemcsak ránk vannak hatással, hanem az egész közösségre. A pletykálkodás, a hamis eskü, az adományok visszatartása egyszerre tiszteletlen Istennel és a többi zsidóval szemben. Ha odafigyelünk arra, hogy mit mondunk és gondoskodunk a szükséget szenvedőkről, azzal megtiszteljük Isten szentségét és megőrizzük közösségünk erejét.

Megvitatható kérdések:

Miért tulajdonít a misna ilyen nagy fontosságot annak, hogy hogyan használjuk a szavainkat?

Hogyan árt a pletykálkodás az egyénnek és a közösségnek is?

Hogyan érhet el gyors változást a közösségen belül a kollektív büntetés?

Hogyan alkalmazhatjuk ezt a gondolatot önmagunk és társadalmunk jobbá tételére?

Írta: Dalia Krieke

Lea bát Refáel veCipóra

Maja Eszter bát ráv Árje Mordecháj veLea

Rina Mirjám bát ráv Árje Mordecháj veLea

emlékére és lelkének emelkedésére

Megszakítás