בס”ד
A DEE CSALÁD PIRKÉ ÁVOT PROJEKTJE
רַבִּי יַנַּאי אוֹמֵר, אֵין בְּיָדֵינוּ לֹא מִשַּׁלְוַת הָרְשָׁעִים וְאַף לֹא מִיִּסּוּרֵי הַצַּדִּיקִים. רַבִּי מַתְיָא בֶן חָרָשׁ אוֹמֵר, הֱוֵי מַקְדִּים בִּשְׁלוֹם כָּל אָדָם. וֶהֱוֵי זָנָב לָאֲרָיוֹת, וְאַל תְּהִי רֹאשׁ לַשּׁוּעָלִים:
Jánáj rabbi mondta: „Nincs módunkban sem felfogni, sem megmagyarázni akár a rosszak jólétét, akár az igazak szenvedéseit…” Mátjá ben Chárás rabbi mondta: „Igyekezz előre köszönni minden embernek, és légy az oroszlánok farka, de ne légy a rókák feje!” (Ávot 4:15)
Mire gondol Mátjá rabbi, amikor azt mondja: „légy az oroszlánok farka, de ne légy a rókák feje”? A Rámbám szerint arra utal, hogy jobb, ha az ember magánál bölcsebbekkel veszi magát körül, mint ha a kevésbé erényeseket vezeti, mert így válhat bölcsebbé és istenfélőbbé. Ahogyan Slomó (Salamon) király mondja a Példabeszédek könyvében (Mislé 13:20): „Aki bölcsekkel jár, bölccsé lesz, de aki balgákkal társul, rosszul jár”. Az a helyes, ha az ember kihívásokkal teli környezetet keres, mely a folyamatos fejlődés irányába tereli. Ez vonatkozik a környékre, ahol lakunk, az iskolákra, ahova a gyerekeinket küldjük és a zsinagógákra is, ahol imádkozunk.
Mi azonban a helyzet azokkal, akik az életüket mások tanításának, a valláshoz való közelebb hozásának (kiruv) szentelik? Vajon rájuk nem illik a rókák feje kifejezés? Magyarázhatjuk Mátjá rabbi mondását úgy is, hogy nem szó szerint kell az embernek mindig önmagánál erényesebb és bölcsebb emberekkel körülvennie magát, hanem úgy kell tekintenie magára mindig, mintha oroszlánok farka volna. Aki vezetői pozícióban, kevésbé bölcs/tanult/vallásos emberek között él, annak is mindig a jót kell látnia másokban, tisztelnie kell őket és tanulnia kell tőlük. Soha nem gondolhatja, hogy ő maga jobb másoknál.
Alázatos hozzállásunkkal azt is elfogadjuk, hogy a bölcsesség fölöttünk áll, és ez visszautal misnánk első felére, hogy miért szenvednek jó emberek és miért van jó életük gonosz embereknek. Vannak dolgok, amiket elménk nem képes felfogni. Továbbá, ahogy a misna középső része mondja: nem képzelhetjük magunkat senkinél feljebbvalónak, ezért szükséges, hogy előre köszönjünk másoknak.
Megvitatható kérdések:
Mivel biztosíthatjuk önmagunk számára a folyamatos növekedést?
Tudsz példát mondani arra, hogy munkád során a javadra vált, amikor „oroszlánok farka” voltál?
Hogyan őrizhetik meg vezetők az alázatosságukat, amikor hatalmuk van náluk tudatlanabb vagy kevésbé vallásos emberek fölött?
Írta: Hannah King
Lea bát Refáel veCipóra
Maja Eszter bát ráv Árje Mordecháj veLea
Rina Mirjám bát ráv Árje Mordecháj veLea
emlékére és lelkének emelkedésére